Pierwsza w Wielkiej Brytanii klinika dla ofiar gwałtu

W Wielkiej Brytanii została otwarta pierwsza klinika z porodówką dla kobiet, które są ofiarami napaści seksualnej – informuje BBC. Na miejscu będą pacjentki będą mogły liczyć na pomoc psychologów oraz wyszkolonych położnych.

Jak pokazują najnowsze badania, w Anglii i Walii jedna na pięć kobiet pomiędzy 16. a 59. rokiem życia była ofiarą przemocy seksualnej. Pavan Amara, autorka projektu „Odzyskaj swoje ciało” (ang. „My Body Back Project”) została zgwałcona już jako nastolatka i nie chciała milczeć w tej sprawie.

Kobieta pomogła utworzyć klinikę zdrowia seksualnego w szpitalu Royal London Hospital dla ofiar przemocy seksualnej w sierpniu zeszłego roku. Klinika jest prowadzona przez publiczną służbę zdrowia (NHS Batrs Health) w Londynie. Obecnie korzysta z niej ponad 800 kobiet. Amara planuje pomóc otworzyć kolejną w Glasgow w Szkocji.

Klinika zapewni kobietom dodatkową opiekę przedporodową, specjalnie przeszkolone położne, pomoc psychologów oraz pediatrów. Pacjentki również będą mogły skorzystać z porad karmienia piersią oraz uczestniczyć w zajęciach przygotowywujących do porodu. – Dodatkowa opieka i wsparcie są bardzo ważne, ponieważ poród może przywołać kobiecie przerażające wspomnienia gwałtu – mówi położna pracująca w klinice, Inderjeet Kaur.

– Otrzymaliśmy wiele maili od kobiet, które nie są w stanie skorzystać z usług NHS, ale zapewniamy, że nie pozostawimy ich samych – przekonuje Amara. Personel właśnie dlatego będzie dostępny również dla kobiet spoza Wielkiej Brytanii. Pacjętki będą mogły korzystać z usług i porad w formie rozmowy video.

Kobiety bardzo często nie informują lekarzy o gwałcie, co przyczynia się do pogarszania ich samopoczucia. Inderjeet Kaur mówi, że lekarze powinni szczególnie zwracać uwagę na sposób, w jaki zwracają się do kobiet, należy pamiętać o ich tragedii oraz o tym jak wielki wpływ miała ona na ich życie.

(olz) / Goniec.com

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

STYL I KULTURA