Pierwsza w Wielkiej Brytanii klinika dla ofiar gwałtu

W Wielkiej Brytanii została otwarta pierwsza klinika z porodówką dla kobiet, które są ofiarami napaści seksualnej – informuje BBC. Na miejscu będą pacjentki będą mogły liczyć na pomoc psychologów oraz wyszkolonych położnych.

Jak pokazują najnowsze badania, w Anglii i Walii jedna na pięć kobiet pomiędzy 16. a 59. rokiem życia była ofiarą przemocy seksualnej. Pavan Amara, autorka projektu „Odzyskaj swoje ciało” (ang. „My Body Back Project”) została zgwałcona już jako nastolatka i nie chciała milczeć w tej sprawie.

Kobieta pomogła utworzyć klinikę zdrowia seksualnego w szpitalu Royal London Hospital dla ofiar przemocy seksualnej w sierpniu zeszłego roku. Klinika jest prowadzona przez publiczną służbę zdrowia (NHS Batrs Health) w Londynie. Obecnie korzysta z niej ponad 800 kobiet. Amara planuje pomóc otworzyć kolejną w Glasgow w Szkocji.

Klinika zapewni kobietom dodatkową opiekę przedporodową, specjalnie przeszkolone położne, pomoc psychologów oraz pediatrów. Pacjentki również będą mogły skorzystać z porad karmienia piersią oraz uczestniczyć w zajęciach przygotowywujących do porodu. – Dodatkowa opieka i wsparcie są bardzo ważne, ponieważ poród może przywołać kobiecie przerażające wspomnienia gwałtu – mówi położna pracująca w klinice, Inderjeet Kaur.

– Otrzymaliśmy wiele maili od kobiet, które nie są w stanie skorzystać z usług NHS, ale zapewniamy, że nie pozostawimy ich samych – przekonuje Amara. Personel właśnie dlatego będzie dostępny również dla kobiet spoza Wielkiej Brytanii. Pacjętki będą mogły korzystać z usług i porad w formie rozmowy video.

Kobiety bardzo często nie informują lekarzy o gwałcie, co przyczynia się do pogarszania ich samopoczucia. Inderjeet Kaur mówi, że lekarze powinni szczególnie zwracać uwagę na sposób, w jaki zwracają się do kobiet, należy pamiętać o ich tragedii oraz o tym jak wielki wpływ miała ona na ich życie.

(olz) / Goniec.com

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!