» Przemysław Ozdowy | Źródło: www.gruene.at

Birgit Hebein, polityk z partii Zielonych, uważa, że absurdalnym twierdzeniem jest myślenie, że ludzie z innych krajów UE przyjeżdżają do Austrii tylko po to, żeby korzystać z zaplecza socjalnego.

_______________________________________________________________________________________________________________________

Znowu i znowu pojawiają się w obiegu fałszywe informacje na temat domniemanych nieprawidłowości i nadużyć świadczeń socjalnych przez osoby, które nie mają austriackiego obywatelstwa. Zarzuty są często zawiłe i nie pasują do faktów. Nie jest łatwo jednoznacznie i ostatecznie wyjaśnić aktualną sytuację, dlatego z pomocą Judith Schwentner zrobiono kontrolę stanu faktycznego, która przedstawia jasno co i kiedy w Austrii się „należy” nie-Austriakom.

Austria na tle innych państw ma surowe zasady dotyczące pobytu obywateli UE na jej terenie. Sprawiają one, że praktycznie jest niemożliwym uzyskanie świadczeń socjalnych w Austrii bez wcześniejszego wykonywania pracy zarobkowej. Twierdzenie, że ludzie z innych krajów UE przyjeżdżają do Austrii by korzystać tutaj z pomocy socjalnej jest absurdalne. Wynika to częściowo z prawa pierwotnego UE, rozporządzenia UE 883/2004 i 987/2009, a częściowo ze względu na fakt, że Austria udziela prawie wyłącznie świadczeń z zabezpieczenia społecznego, które wymaga minimalnego okresu zatrudnienia. Austria wymaga również, że przyjeżdżająca tutaj osoba posiada zabezpieczenie na okres pobytu tak zwane „Mindestsicherung” co dodatkowo podnosi poprzeczkę.

system socjalny_tabela

Więcej aktualnych informacji z Austrii o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie Polacy w Austrii – Polen in Österreich https://www.facebook.com/groups/543044279160183/.