Pielęgniarki-imigrantki masowo odchodzą z pracy w NHS – donosi „Daily Mail”. Dotyczy to głównie pracownic z Hiszpanii, Portugalii i Włoch.

_____________________________________________________________________________________________________________

W ciągu ostatnich dwóch lat, co szósta pielęgniarka pochodząca z tych państw odeszła z pracy. Powodem była bariera językowa i różnice w systemie medycznym, które znacząco utrudniają im prace.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat władze brytyjskich szpitali wydały tysiące funtów na organizacje specjalnych targów pracy i pozyskiwanie pracowników zza granicy, ponieważ w Wielkiej Brytanii brakuje pielęgniarek.

Tymczasem zgodnie z oficjalnymi danymi obecnie na Wyspach jest dla nich około 20 tys. miejsc pracy. Mimo to w ciągu ostatnich dwóch lat z pracy w szpitalu odeszło aż 943 imigrantek z 5680 zatrudnionych.

Szefowa stowarzyszenia pacjentów Katherine Murphy stwierdziła, że szpitale zamiast inwestować pieniądze w organizowanie targów pracy dla obcokrajowców powinni skupić się prowadzeniu szkoleń dla Brytyjczyków.

Pacjenci, którzy korzystają ze specjalnej infolinii stowarzyszenia często skarżą się na problemy komunikacyjne. Według nich pielęgniarki z innych krajów często nie mówią płynnie po angielsku, a także nie rozumieją przepisów i procedur medycznych narzucanych przez władze szpitala.

Według oficjalnych danych brytyjskiego ministerstwa zdrowia od maja 2010 roku szpitale w Wielkiej Brytanii zatrudniły 21 tys. osób. Z tego 9 tys. to lekarze, a 8,5 tys. to pielęgniarki.

Zapewniają też, że organizują wiele szkoleń i kursów dla personelu medycznego, a w ostatnim czasie wdrożono specjalny program dla pielęgniarek, które po latach wracają do zawodu.

Obecnie już 1,3 tys. osób zgłosiło chęć udziału w programie.

(md) | Goniec.com

goniec_150

Sharing is caring!