Personal Savings Allowance – niższy podatek od oszczędności w UK

Od 6 kwietnia 2016 pierwszy £1 tys. odsetek, które w każdym roku uzyskamy ze swoich oszczędności nie będzie opodatkowany. Szacuje się, że aż 95 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii w ogóle nie zapłaci z tego tytułu żadnego podatku.

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy trzymają swoje pieniądze na oprocentowanym rachunku bankowym. Do tej pory w UK funkcjonował odpowiednik polskiego „podatku Belki”. Wszystkie odsetki, które zarobiliśmy trzymając pieniądze w banku traktowane były jako zwykły dochód i zanim trafiły na nasze konto były automatycznie opodatkowane. Większość osób płaciła podatek w wysokości 20 proc., czyli zarabiając na odsetkach, powiedzmy £100, traciła od razu £20. Osoby z wyższych progów podatkowych traciły jeszcze więcej: 40 proc. lub 45 proc., czyli odpowiednio £40 i £45 od każdej zarobionej kwoty £100.

Na szczęście po 6 kwietnia się to zmieni, banki przestaną automatycznie naliczać podatek. Osoby o dochodach poniżej £17 tys. zostaną całkowicie zwolnione z tego podatku. Zarabiające więcej, ale nadal z pierwszego progu podatkowego zapłacą podatek, ale po otrzymaniu z odsetek pierwszego £1 tys. W praktyce oznacza to, że jedynie kilka procent społeczeństwa zapłaci podatek. Dlaczego? Przekroczenie kwoty £1 tys. z odsetek w ciągu roku nie jest łatwe, aby to zrobić należy mieć uskładaną kwotę £20 tys. i pozostawić ja na koncie bankowym z oprocentowaniem wkładu 5 proc. Okazuje się, że jedynie kilka procent społeczeństwa jest w takiej sytuacji. A co z osobami z kolejnych progów podatkowych? Sprawdźmy poniższą tabelkę:

Wysokość podatku Próg podatkowy Personal Savings Allowance
20 proc. Do £43,000 Zysk z oszczędności do £1 tys. nie jest opodatkowany
40 proc. £43,001 – £150,000 Zysk z oszczędności do £500 nie jest opodatkowany
45 proc. Ponad £150,000 Brak Personal Savings Allowance

Dwa przykłady: jeżeli ktoś zarabia w roku £20 tys. i otrzyma odsetki w wysokości £1,5 tys. Osoba taka nie zapłaci podatku od pierwszego £1 tys. Natomiast będzie musiała zapłacić podatek 20 proc. od kwoty £500, która wykracza poza Personal Savings Allowance. W tym wypadku będzie to £100. Przed 6 kwietnia 2016 osoba taka zapłaciłaby podatek 20 proc. od całej kwoty £1,5 tys. czyli aż £300.

Przykład dla osoby z wyższego progu podatkowego, zarabiającej £60 tys. rocznie, która otrzymała £1,1 tys. odsetek z oszczędności. Osoba ta nie zapłaci podatku od pierwszych £500, natomiast od kolejnych £600 będzie musiała odprowadzić podatek 40 proc. (£240).

Dlaczego jest to dobra wiadomość?

Zmniejszenie podatków jest zawsze dobrą wiadomością dla podatników! Wydaje się, że „podatek od odsetek” w sposób szczególny nas wszystkich dotykał i zniechęcał do oszczędzania. Aktualnie w UK są niskie stopy procentowe i banki z reguły oferują niskie oprocentowanie wkładów. Odprowadzenie podatku od już i tak niewielkich odsetek powodowało, że większość osób w ogóle nie widziała sensu w oszczędzaniu. Za kilka tygodni to się jednak zmieni, podatek nie będzie już odprowadzany, a my sami wybierając konta bankowe oferujące wyższe oprocentowanie uzyskamy wyższy zwrot z inwestycji.

Czy personal savings allowance dotyczy tylko kont bankowych?

Nie, ta ulga podatkowa dotyczy różnych sposobów uzyskiwania dochodu z oszczędności i objęte nim będą między innymi: credit unions, building societies oraz platformy peer-to-peer lending (np. Zopa.com). Od razu pojawia się pytanie czy wobec tego nadal warto korzystać z rachunków ISA, które już teraz oferują oszczędzanie bez płacenia podatku (limit dla obecnego roku wynosi £15,240 oszczędności). Zdanie są podzielone, osobiście wydaje mi się, że należy w pierwszej kolejności korzystać z miejsc, które oferują najlepsze zwroty z inwestycji.

Innymi słowy jeżeli mamy niewielkie oszczędności, to radziłbym zapomnieć na pewien okres o ISA. Jeżeli jednak zarabiamy dużo i dużo możemy odłożyć, to jak najbardziej ISA jest dobrym rozwiązaniem – oferuje niższy procent niż niektóre konta bankowe ale pozwala na powiększanie kwoty wolnej od podatku co roku.

Jak odprowadzić podatek od kwoty powyżej £10 tys.?

Jeżeli pracujemy na etacie, nie musimy właściwie niczego robić. Banki – chociaż nie będą odprowadzać podatku – będą informować HRMC o uzyskiwanych przez podatników kwotach i urząd (jeżeli zajdzie taka potrzeba) naliczy podatek poprzez zmianę kodu podatkowego i zmniejszenie ogólnej kwoty wolnej od podatku. Osoby, które rozliczają się za pośrednictwem Self Assessment będą nadal składały zeznania podatkowe, w których poinformują o uzyskanych kwotach z oszczędności i zostaną powiadomione o dopłacie którą, ewentualnie, będą musiały zrobić.

W których bankach najlepiej trzymać pieniądze?

Oto lista rachunków bankowych, oferujących obecnie najlepsze oprocentowanie wkładów (przy okazji polecam serwis internetowysavingschampion.co.uk, który specjalizuje się w tej tematyce).

  • TSB Classic Plus Account – oprocentowanie 5 proc., ale tylko do kwoty £2 tys.
  • Nationwide FlexDirect Current – oprocentowanie wkładu 5 proc., ale do kwoty £2,5 tys. i tylko przez 12 miesięcy od otworzenia rachunku
  • Club Lloyds – oprocentowanie 4 proc. dla wkładów od £4 tys. do £5 tys. Uwaga, jest to rachunek płaty (£5 miesięcznie) jeżeli jednak co miesiąc wpłacimy na niego £1,5 tys. opłata ta nie zostanie naliczona.
  • Santander 123 Current Account – oprocentowanie 3 proc. dla wkładów od £3 tys. do £20 tys. Uwaga, jest to rachunek płatny £5, ale korzystając z niego możemy otrzymać cashback za niektóre wydatki (council tax, opłata za wodę, prąd, gaz, telefon stacjonarny, internet, mortgage w Santander) i odzyskać w ten sposób część lub całość tej opłaty
  • Tesco Current Account – oprocentowanie 3 proc. dla wkładów do £3 tys. Brak opłat za prowadzenie konta i możliwość zdobywanie punktów Tesco Clubcard.

Źródło | Paweł Kłosiński, Smart Polak

smart polak

[fbcomments url="https://www.facebook.com/openmagazynpl/?ref=hl" width="375" count="off" num="3" countmsg="wonderful comments!"]

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!