Perfidny przekręt. Wyłudzają przez telefon

Od zeszłego roku dwukrotnie zwiększyła się liczba oszustw bankowych przez telefon, a straty z internetowych i telefonicznych wyłudzeń w Wielkiej Brytanii przekroczyły już miliard funtów.

Parę miesięcy temu zadzwonił do mnie jakiś mężczyzna. Twierdził, że jest z mojego banku i zapytał, czy nie chcę zlecić mu przelewu przez telefon, bo tak będzie szybciej – opowiada 30-letnia Karolina z Edynburga. – Wkurzyłam się, bo wiem, że zadzwonił do mnie dlatego, że mama podała mój numer zakładając konto. Oszust chciał żerować na osobie starszej i gdyby to ona odebrała, pewnie by mu się udało – denerwuje się Karolina.

Oszust… ostrzega

Brytyjczycy od początku tego roku stracili już ponad 14 milionów funtów na samych oszustwach telefonicznych – to dwa razy więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Media donoszą o coraz bardziej śmiałych sposobach na wyłudzenie pieniędzy. Zdarzało się, że oszuści podający się za pracowników banku zalecali szybkie przeniesienie środków na inne konto, tłumacząc, że to jedyny sposób na… uniknięcie oszustwa. Osoba, która podała takiemu naciągaczowi dane konta, czasem traciła kilkadziesiąt tysięcy funtów. W innych przypadkach spanikowani klienci banków sami robili przelew na podane – według naciągacza – bezpieczniejsze konto. Stamtąd środki szybko znikały i często nie udawało się ich już odzyskać.

Dzwonią i…

Co możemy zrobić, by nie paść ofiarą oszustwa? Wbrew pozorom to dość trudne. Przedstawiciele banków często dzwonią i na początku rozmowy pytają o nasze dane, takie jak nazwisko panieńskie matki czy miejsce urodzenia po to, by zweryfikować naszą tożsamość. Klientowi trudno zorientować się w tym, kto faktycznie dzwoni. Jeśli kilka razy podamy różne dane, możemy wyposażyć bandytów w pokaźny zestaw informacji na nasz temat, które pozwalają np. wyprowadzić pieniądze z naszego konta czy wziąć kredyt w naszym imieniu. Jeśli chcemy być bardzo ostrożni, warto pofatygować się do banku osobiście.

Jeśli stale korzystamy z jednego, przydomowego oddziału, możemy też zapamiętać, kto do nas dzwoni i odkładać słuchawkę, jeśli osoba po drugiej stronie poda inne imię i nazwisko niż bankier, który zwykle nas obsługuje. Jeśli mamy do załatwienia sprawę na infolinii lepiej zadzwonić tam osobiście, zawsze korzystając z numerów podanych na stronach i w oddziałach banków. Najważniejsze jednak, by nigdy nie podawać numeru PIN ani hasła do naszego konta. Uczciwy pracownik banku z pewnością nie będzie nas o to pytał, ani tym bardziej naciskał na zrobienie przelewu na podane przez niego konto.

Halo? Tu policja

Oszuści potrafią jednak być naprawdę bezczelni i podawać się za policję czy organ odpowiedzialny za walkę z wyłudzeniami. – Zgubiłam kartę, więc nie zdziwiłam się, gdy zadzwonił policjant. Powiedział, że ktoś próbował zapłacić moją kartą i zapytał o PIN w celu jej zablokowania. Podałam wszystkie dane, a wkrótce rzeczywiście okazało się, że z karty zniknęły wszystkie pieniądze. Z tym, że dopiero po tym telefonie. Zostałam oszukana przez kogoś podającego się za policjanta – denerwuje się 40-letnia Maria z Blackpool. Zdarzają się też inne scenariusze, jednak równie groźne w skutkach. Szczególnie łatwo jest nabrać świeżych imigrantów, którzy nie znają realiów i nie wiedzą, jakie są zasady działania w danym kraju.

Nie podawaj PIN-u

Z taką sytuacją zetknął się 50-letni Bogdan, który w Anglii spędził rok. Wszystkie pieniądze trzymał na koncie, do którego miał kartę bankową. Pewnego dnia kartę mu skradziono. Miał jeszcze nieco pieniędzy w kieszeni, a resztę miała dosłać żona, więc nie przejmował się zgubą. Do czasu. – Zadzwonił do mnie w środku nocy jakiś facet, pracownik sklepu po drugiej stronie Wielkiej Brytanii. Powiedział, że ktoś próbował zapłacić moją kartą. Nazwisko się nie zgadzało i nie podał prawidłowego PIN-u, a podobno w Anglii za coś takiego grożą kłopoty i temu, kto to zrobił, i osobie, która przekazuje komuś swoją kartę.

Facet kazał mi przyjechać. Gdy powiedziałem, że to niemożliwe, kazał podać mu właściwy PIN, to zablokuje mi kartę, chyba że chcę mieć „nieprzyjemności z policją”. Oczywiście się zgodziłem. A rano zadzwoniła do mnie żona i powiedziała, że na karcie nic nie ma – wspomina Bogdan. Oszustwa dotyczące kart kredytowych pochłaniają dziś ok. siedem pensów z każdych 100 funtów wydanych w UK. To niewiele, jednak z każdym rokiem liczba ta rośnie.

Z nikim nie rozmawiaj

W sytuacji, gdy oszust wyłudził z naszego konta pieniądze, często trudno jest cokolwiek udowodnić. W końcu wszystko opierało się na rozmowie telefonicznej. Dlatego warto trzymać się prostej zasady: z nikim obcym nie rozmawiać przez telefon o swoich finansach, koncie czy karcie, chyba że jesteśmy pewni, że to pracownik banku. Po zgubieniu karty natychmiast zgłaszajmy sprawę do banku i na policję. Dzięki temu być może pieniądze uda się odzyskać.

Numer udawany

Trudno też zapanować nad naszymi danymi w internecie, gdzie często jesteśmy proszeni o numer karty lub telefonu, nawet gdy chcemy obejrzeć film, przetestować jakąś usługę lub zrobić zakupy. Na szczęście pojawił się ostatnio sposób, by uniknąć konieczności dzielenia się swoimi danymi. W sieci powstało już kilka serwisów, które generują numery karty, by móc jej użyć na „niepewnej” stronie w internecie. Taką kartą nie uda nam się zapłacić, ale przyda się ona do zakładania próbnego konta np. w serwisie filmowym. Inne strony pozwalają wysyłać i odbierać SMS-y online. Dzięki temu, by pobrać kod lub wysłać bezpłatną wiadomość np. w internetowym sklepie, nie musimy podawać własnego numeru, który potem często bywa obciążany opłatami za wiadomości czy  wykorzystywany do oszustw.

Bezpieczny komputer

Skradzione dane karty czy telefonu to jednak nie jedyne problemy, na jakie możemy natknąć się w internecie. Równie groźne są wirusy i oprogramowanie, które kradnie nasze dane np. podczas logowania się w banku internetowym. Jak się bronić? Najłatwiej upewniając się, że nasz program przeciwwirusowy jest aktualny i że ściągamy programy tylko z oryginalnych stron. Nie otwierajmy też załączników do wiadomości e-mail z nieznanych źródeł ani podejrzanych plików „.exe”. Zawsze sprawdzajmy też, czy w przypadku bankowości elektronicznej używamy na pewno strony banku, czy bliźniaczo podobnej strony szajki przestępczej. Pamiętajmy też, że bank nigdy nie prosi w mailu o podanie haseł czy logowanie się. Jeśli mamy wątpliwości, warto udać się do banku lub wysłać im podejrzany e-mail.

Babciu, tu wnuczek

Tymczasem w Polsce wciąż szerzy się liczba oszustów działających metodą „na wnuczka”. – Ktoś zadzwonił do mojej babci i podał się za mnie. Powiedział, że był wypadek i choć go nie spowodowałem, to potrzebuję 10 tysięcy zł kaucji, żeby wyjść z więzienia. Moja kochana babcia pobiegła do banku i przelała pieniądze na wskazane konto, myśląc, że wysyła je policji. Gdy kilka dni później rozmawialiśmy i mi o tym powiedziała, byłem w szoku. Jak mogła pomylić mnie z obcym facetem i wysłać mu oszczędności życia?! – dziwi się 30-letni Jacek, który od pięciu lat mieszka w Londynie. Oszustwa „na wnuczka” szczególnie łatwo przeprowadzić, gdy wnuczek przebywa za granicą. Babcia czy dziadek ma z nim ograniczony kontakt, a argument, że za granicą są inne procedury i trzeba działać szybko, bo rozmowa jest droga, łatwo mogą trafić nawet do rozsądnego człowieka.

Szczególnie, że wielu z nas zza granicy dzwoni za pomocą komunikatorów internetowych, gdzie nie wyświetla się numer telefonu, więc dziadek lub babcia może nie zauważyć różnicy, gdy zadzwoni oszust. Warto jednak uczulić krewnych, by byli ostrożni. Po pierwsze, powinni oddzwonić do pozostałych członków rodziny i skonsultować z nimi prawdopodobieństwo scenariusza. Poza tym, nie działać w panice – nawet gdyby coś się stało, jest mało prawdopodobne, by z przelewem faktycznie nie można było poczekać do jutra. W tym czasie można udać się na najbliższy posterunek policji i opisać zdarzenie. Policjanci często z samego opisu mogą wywnioskować, że to oszustwo. Jeśli nie, będą mogli sprawdzić, czy aresztowanie rzeczywiście miało miejsce.

Sonia Grodek | Goniec.com

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!