Pasażer został uznany za potencjalnego terrorystę za słowo modlitwa w telefonie

Pasażer linii lotniczych EasyJet został usunięty z pokładu samolotu, ponieważ na jego telefonie pojawiło się słowo „modlitwa”. Został on uznany za potencjalnego terrorystę.

Do nieprzyjemnej sytuacji doszło na lotnisku w Luton, kiedy dwóch uzbrojonych policjantów pojawiło się w samolocie, celem usunięcia z pokładu mężczyzny zgłoszonego jako potencjalnego terrorystę.

Laolu Opebiyi (40 l.) powiedział, że został zmuszony do przekazania swojego telefonu urzędnikom i podania hasła celem udowodnienia swojej niewinności. Podejrzenia na mężczyznę padły, kiedy próbował zorganizować modlitwę przez telekonferencję z przyjaciółmi za pomocą komunikatora WhatsApp.

Pasażer zajmujący miejsce tuż za Nigeryjczykiem widząc na wyświetlaczu słowo „modlitwa” założył, że może on być muzułmaninem stanowiącym zagrożenie terrorystyczne. Poinformował o tym załogę lotu Londyn Luton – Amsterdam. Skutkiem niesprawiedliwej oceny było wydalenie Opebiyi z samolotu oraz seria upokorzeń.

Ten facet mnie nie zna, a w ciągu dwóch minut mnie osądził – powiedział Opebiyi w rozmowie z The Guardian – Nawet gdybym był muzułmaninem, to wciąż dość niesprawiedliwy sposób traktowania. Uważam, że nic nie daje prawa do traktowania ludzi w taki sposób (…) Jeżeli będziemy poddawać się tak irracjonalnym lękom, to damy terrorystom sygnał, że osiągnęli swój cel.

Opebiyi, który pracuje jako analityk biznesu i leciał do Holandii w celach służbowych powiedział, że podczas oczekiwania na start samolotu o godzinie 6.45 pasażer siedzący za nim zapytał: Co masz na myśli używając słowa „modlitwa”? Zaskoczony, że ktoś czyta mu przez ramię wyjaśnił, że organizuje poranną modlitwę z przyjaciółmi. Dwie minuty później zaciekawiony korespondencją Opebiyi pasażer udał się na przód samolotu i zaczął rozmowę z personelem pokładowym. Mężczyzna został wpuszczony do kabiny, a wracając po 15 minutach poinformował Opebiyi, że musiał na chwilę opuścić samolot, ponieważ nie czuje się najlepiej.

Następnie dwóch uzbrojonych oficerów weszło na pokład. Zapytali Laolu Opebiyi o telefon komórkowy oraz poprosili o opuszczenie samolotu i udanie się do budynku terminala.

Podczas rozmowy z oficerem Opebiyi wyjaśnił, że jest chrześcijaninem, na potwierdzenie czego pokazał schowaną w bagażu Biblię – Pytali do którego kościoła chodzę i jak długo należę do parafii. Pytali również, czy kiedykolwiek myślałem o zmianie religii. Odpowiedziałem, że nie – mówił zbulwersowany mężczyzna.

Został również zapytany o grupę modlitewną do której należy – ISI MAN. Opebiyi po raz kolejny wyjaśnił, że jest to skrót jednego z biblijnych wersów „Żelazo żelazem się ostrzy”. Przesłuchujący mężczyznę oficerowie zrozumieli, że przestraszony pasażer mógł to błędnie zinterpretować jako ISIS.

Laolu Opebiyi musiał poczekać na kolejny lot wraz z siedmiorgiem innych pasażerów, którzy opuścili poranny lot z obaw o własne bezpieczeństwo.

Jeden z pasażerów widząc mężczyznę wyprowadzonego z samolotu przez lotniskową policję odmówił podróży tym samym samolotem. Obsługa musiała więc dyskretnie wyjaśnić całą sytuację. Niestety, nie oszczędziła tym kolejnych upokorzeń bezpodstawnie oskarżonemu mężczyźnie.
Biznesmen obawia się, że jest na liście podejrzanych o terroryzm, ponieważ gdy wracał następnego dnia do Wielkiej Brytanii pojawiły się problemy z paszportem na elektrowniczych bramkach, i znowu musiał stawić czoła urzędnikom imigracyjnym.

Bezpieczeństwo i ochrona pasażerów oraz załogi jest naszym priorytetem, a to oznacza, że ​​jeśli pojawia się ryzyko zagrożenia jesteśmy zobowiązani, aby wszystkie niepokojące sygnały i ostrzeżenia dokładnie zweryfikować. Za wszystkie niedogodności, na które zostali narażeni pasażerowie linii lotniczych EasyJet bardzo przepraszamy – Powiedział rzecznik prasowy przewoźnika.

OM | Marta Koszentka

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!