Parlament musi przegłosować Brexit. Czy tak się stanie?

Brytyjscy prawnicy informują, że decyzję o Brexicie powinni zatwierdzić posłowie w parlamencie, ponieważ tylko wtedy „będzie legalny” i umożliwi uruchomienie procedury przewidzianej w artykule 50. traktatu unijnego – informuje agencja Reuters.

Jak uważają prawnicy z londyńskiej firmy Mishcon de Reya, by Brexit przebiegał zgodnie z prawem, potrzebna jest w Wielkiej Brytanii debata w parlamencie i głosowanie. W innym przypadku procedura związana z artykułem 50. nie może zostać przeprowadzona, ponieważ referendum nie ma mocy prawnej.

Słowa te dają zatem nadzieję zwolennikom pozostania w Unii Europejskiej, bowiem w przypadku, gdyby posłowie odrzucili wynik referendum, Brexitu mogłoby nie być. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne, choć w przypadku Irlandii i Danii już organizowano dwukrotnie referenda.

W wyżej wspomnianym artykule Traktatu Lizbońskiego jest określone tylko, że „każde Państwo Członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii. Następnym krokiem jest powiadomienie o niej Radę Europejską, jednak nie jest określone w jakim czasie ma to nastąpić.

Z wystąpienie premiera Davida Camerona wiadomo, że decyzję tę podejmie nowa głowa brytyjskiego rządu, którą Partia Konserwatystów ma wskazać do września tego roku. Wcześniej w sprawie Brexitu nie będą podejmowane żadne kroki.

Jak poinformowała we wtorek Theresa May, która jest oficjalnym kandydatem na premiera i jednocześnie najbardziej prawdopodobnym następcą Camerona, najprawdopodobniej w tym roku nie dojdzie do rozpoczęcia procedury opuszczania Wspólnoty.

Wcześniej również Jeremy Hunt, minister zdrowia w UK wspominał o tym, że rząd powinien odwlekać najdłużej jak się uda, podpisanie umowy o wystąpieniu z Unii Europejskiej, ponieważ to zamyka drogę do negocjacji warunków dalszych relacji UK-UE.

(ml) / Goniec.com

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!