Ostrzeżenie dla rodziców. 12-latek zmarł bawiąc się w przyduszanie

12-letni Karnel Haughton z Anglii stał się kolejną już ofiarą popularnej wśród europejskich nastolatków zabawy w „przyduszanie”. Zrozpaczona matka chłopca apeluje do innych rodziców o czujność. „Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi. Zwracajcie uwagę na to, w co się bawią, zanim wydarzy się tragedia” – mówi.

Pochodzący z Birmingham nastolatek został znaleziony w swoim pokoju przez mamę, która akurat wróciła do domu z zakupów. Według biegłych, chłopiec najprawdopodobniej zbyt długo się podduszał, próbując osiągnąć opisywany przez rówieśników moment euforii. Przewieziono go do szpitala, ale interwencję lekarską było za późno. 12-latek zmarł.

Zabawa w „podduszanie” dotarła do Europy z Ameryki. Była bardzo popularna w 2009 roku. Jej zasady są proste – ale sam przebieg śmiertelnie niebezpieczny. Jej uczestnicy podduszają się samodzielnie lub z pomocą innych do momentu utraty przytomności, by przeżyć chwilę euforii w chwili, gdy tlen zaczyna ponownie napływać do mózgu. Sekunda nieuwagi może jednak doprowadzić do

Matka tragicznie zmarłego Karnela postanowiła za pośrednictwem mediów zwrócić się z apelem do innych rodziców. „Rozmawiajcie więcej ze swoimi dziećmi. Zainteresujcie się tym, co robią w wolnym czasie, jak się bawią. Podduszanie może mieć straszne konsekwencje. Wasze pociechy muszą o tym wiedzieć. Może w ten sposób uda się zapobiec kolejnym tragediom” – mówi.

Zwraca jednocześnie uwagę, że w Stanach Zjednoczonych skala zjawiska była tak ogromna, że na zlecenie rządu w całym kraju przeprowadzono specjalną kampanię informacyjną. „Młodzi często nie wiedzą, że ryzykują życie i zdrowie. Nie mają też świadomości, że ta zabawa może uzależniać” – dodaje.

Neurologowie z kolei alarmują, że osoby, które przeżyją niebezpieczną „zabawę” muszą liczyć się z tym, że z czasem mogą pojawić się u nich różne groźne reakcje – na przykład ataki padaczki.

Źródło / Redakcja

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!