Ośrodek dla dzieci Grange na Ealingu, czyli wczesna i bezpłatna edukacja!

W sobotę, 21 marca, polskie rodziny zaproszono na specjalne spotkanie informacyjne zorganizowane dla dzieci przez Grange Children’s Centre, podczas którego można było dowiedzieć się więcej na temat bezpłatnej wczesnej edukacji oraz opieki dla dwulatków.

Ośrodek dla dzieci Grange na Ealingu

Polscy rodzice i ich dzieci mieli okazję wziąć udział w zajęciach organizowanych przez centrum, takich jak zabawy ruchowe i opowiadanie bajek, a także porozmawiać o programie z pracownikami ośrodka.

Karolina Gorazda, była Miss Polonia, ambasadorka programu, która wzięła udział w spotkaniu, komentuje:

Karolina Gorazda„To świetny sposób na podniesienie wśród polskich rodzin świadomości na temat bezpłatnej edukacji oraz opieki nad dwulatkami. Dzieci doskonale się bawiły i jestem pewna, że rodzice poznali zalety programu. Będą mogli sprawdzić u władz lokalnych, czy ich pociechy są uprawnione do udziału w programie oraz podzielić się informacją na ten temat z innymi rodzicami.

Dzieci mogą skorzystać z programu, jeśli ich rodzice spełniają kryteria związane z dochodem i zasiłkami, które stosuje się także przy nadawaniu uprawnień do bezpłatnych posiłków w szkole. Według tych kryteriów dziecko zostaje przyjęte do programu, jeśli roczny dochód gospodarstwa domowego nie przekracza 16 190 £ lub dwulatek posiada orzeczenie o szczególnych potrzebach edukacyjnych bądź pozostaje pod opieką władz lokalnych.

W programie mogą wziąć udział placówki zapewniające opiekę nad dziećmi, które otrzymały „wybitną” lub „dobrą” ocenę raportu Ofsted.

Na Ealingu znajduje się 120 takich placówek oferujących bezpłatną opiekę, w tym przedszkola i żłobki.

Ealing znajduje się na 7. miejscu w Londynie, jeśli chodzi o liczbę dwulatków uprawnionych do udziału w programie. Przed końcem grudnia 2014 roku do placówek dla dwulatków zapisano 1013 dzieci, podczas gdy liczbą docelową jest 2068.

Radna Binda Rai, członkini rady ds. dzieci i młodzieży w dzielnicy Ealing, komentuje:

„Dobrej jakości wczesna edukacja ma duży wpływ na rozwój dzieci, a takie uświadamiające imprezy jak ta są naprawdę potrzebne. Rada stara się zwiększyć liczbę miejsc dla dwulatków na Ealingu. Do października powinno być ich o 200 więcej i to wcale nie koniec. Mam nadzieję, że rodziny z tej dzielnicy, które dowiedzą się o programie, sprawdzą, czy są uprawnione oraz czy mogą z niego skorzystać.

Radna Joanna Dąbrowska, która reprezentuje okręg wyborczy Ealing Common, która także była obecna na spotkaniu, powiedziała:

„Zalety bezpłatnej wczesnej edukacji i opieki nad dziećmi mają dwojaki charakter. Po pierwsze nowi imigranci mogą szybciej zintegrować się z brytyjskim społeczeństwem i wychowywać dzieci w dwujęzycznym środowisku, dzięki czemu będą one czuły przynależność do tego kraju i będą wolne od poczucia wyobcowania. Program pozwala też rodzicom, zwłaszcza matkom, powrócić do pracy.

Istnieją ewidentne dowody na to, że dobrej jakości edukacja w wieku dwóch lat ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Mimo tego nie wszystkie dzieci z rodzin o niższym dochodzie korzystają z tej możliwości. Podczas gdy głównym celem tego programu jest wspieranie rozwoju dzieci oraz pomoc w osiągnięciu ich pełnego potencjału, umożliwia on także rodzicom odnalezienie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i karierą. Może też pomóc rodzicom skorzystać ze szkoleń lub pomóc im (zwłaszcza kobietom) wrócić na rynek pracy.

Studium przypadku dotyczące programu wczesnej edukacji i opieki DfE (brytyjskiego Departamentu Edukacji)

Zaledwie kilka miesięcy temu Monika Czerwińska, 24-letnia Polka z Bradford, była bardzo zmęczoną i zestresowaną mamą dwuletniego Aleksandra.

Kiedy skończył się jej urlop macierzyński, zdecydowała się zostać w domu i samodzielnie wychowywać syna. Zajmowanie się dzieckiem jest wyjątkowo wyczerpujące, a Monice nikt nie pomagał, ponieważ cała jej rodzina mieszka w Polsce.

Mniej więcej pół roku temu zauważyła plakat zachęcający rodziców dwulatków do skorzystania z oferty wczesnej edukacji i opieki. Monika zorientowała się, że przysługuje jej 15 godzin bezpłatnej opieki nad synem. Początkowo była raczej sceptyczna, bała się zostawić dziecko z wychowawcami z przedszkola. Martwiła się też, jak Aleksander poradzi sobie w nowym otoczeniu.

Mimo tego już miesiąc później Monika zrozumiała, że zarówno ona, jak i jej syn skorzystali z bezpłatnej opieki: „Byłam mniej nerwowa, miałam czas dla siebie, więc mogłam poszukać pracy na pół etatu, a Aleksander szybko nauczył się angielskiego i bawił się z innymi dziećmi”.

Chociaż Monika nie mówi płynnie po angielsku, proces aplikacyjny mający na celu pozyskanie darmowej opieki był bardzo łatwy. „Strona internetowa była zrozumiała a dodatkowo znalazłam numer, pod który można zadzwonić, by porozmawiać z kimś po polsku”. Monika zadzwoniła i otrzymała wszelkie niezbędne informacje w zaledwie kilka minut. Dziś Monika serdecznie poleca wszystkim mamom dwulatków program wczesnej edukacji i opieki.

Rozumie strach rodzica przed zostawieniem dziecka samego, ale jest przekonana, że takie rozwiązanie ma więcej zalet niż wad.

Ona jest spokojniejsza, a jej syn bardzo dobrze się rozwija. Stał się bardziej pewny siebie podczas kontaktów z rówieśnikami i nauczył się angielskiego, który będzie mu potrzebny w szkole. Monika jest wdzięczna za program bezpłatnej wczesnej edukacji i opieki.

Małgorzata Szwed, 36-letnia Polka z Hampshire, jest zabieganą mamą trojga dzieci; 17-letniej Julii, 5-letniej Joanny i 2-letniego Leona. Prowadzi też serwis internetowy dla polskich emigrantek.

Studium przypadku dotyczące programu wczesnej edukacji i opieki DfE (brytyjskiego Departamentu Edukacji)

Małgorzata skorzystała z programu wczesnej edukacji i opieki dla dwulatków, dzięki któremu rodziny z dochodem niższym niż 16.190 £ rocznie, pochodzącym z pracy zarobkowej lub zasiłków, mogą starać się o 15 godzin wczesnej edukacji i opieki tygodniowo.

Polka ogromnie się ucieszyła, gdy nauczycielka Joanny poradziła jej wejść na stronę www.gov.uk/freechildcare i sprawdzić, czy jest uprawniona do skorzystania z oferty wczesnej edukacji i opieki dla swojego syna. Dowiedziała się, że proces aplikacyjny jest niezwykle łatwy: „Wybrałam przedszkole dla Leona, wypełniłam formularz i po kilku tygodniach otrzymałam list z informacją, że zostałam zakwalifikowana do udziału w programie”.

Dziś Leon ma dwa lata i 11 miesięcy i świetnie sobie radzi w kontaktach z rówieśnikami. Jest też bardziej pewny siebie, gdy spotyka nieznane mu osoby. „Oboje skorzystaliśmy z tego programu, Leon bardzo dobrze mówi po polsku i po angielsku. Chodzi do przedszkola 3 razy w tygodniu, więc mam 15 godzin tygodniowo dla siebie, które mogą wykorzystać na pracę lub wypoczynek” – komentuje.

Małgorzata poleca ten program każdej mamie, której nie tylko zależy na rozwoju swojego dziecka, ale też pragnie mieć trochę czasu dla siebie. Polka opublikowała nawet artykuł o zaletach wczesnej edukacji na swojej stronie internetowej.

DfE logo (1)

W celu uzyskania więcej informacji należy skontaktować się z:
Aleksandrą Bobak z agencji All 4 Comms
e-mail: ola@all4comms.com
komórka: 0044 (0) 7849 236 193
www.all4comms.com

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.
, , ,

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?
, , ,

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , ,

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"
, , ,

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.