Ośmiolatek umarł na szkorbut – kto winny?

W 2011 roku w walijskim hrabstwie Pembrokeshire zmarł z powodu szkorbutu, czyli niedoboru witaminy C, ośmioletni Dylan Seabridge.

Aż trudno uwierzyć, że w tak bogatym kraju jak Wielka Brytania, w XXI wieku ktoś może chorować na szkorbut, czyli niedobór witaminy C. Choroba ta często występowała wśród marynarzy w XVIII wieku i wynikała z niedoboru świeżych warzyw i owoców w diecie podczas wielotygodniowych rejsów. W Polsce znamy tę chorobę tylko z opowieści o więźniach łagrów i obozów koncentracyjnych – o opuchniętych dziąsłach i wypadających zębach.

W tym wypadku chodzi o bogatą Wielką Brytanię, w której opieka społeczna zabiera rodzicom dziecko z powodu najmniejszego zaniedbania. Mowa też o XXI już wieku. Jak więc możliwe, że dziecko nie tylko ciężko chorowało na chorobę, ale ostatecznie umarło?

Sprawa ma się wyjaśnić w toczącym się postępowaniu wyjaśniającym. Do tej pory wyszło na jaw, że przez prawie siedem lat dziecko nie było nawet zarejestrowane u lekarza ani u dentysty, ani też nie uczęszczało do szkoły. Było uczone w domu „homeschooling”, ale nawet wtedy władze oświatowe mają obowiązek nadzorowania edukacji dziecka.

Matka Dylana cierpiała na załamanie nerwowe po zwolnieniu z pracy. Trzymała dziecko w domu, ale pomimo tego, że chłopiec skarżył się na bóle, nie udała się z nim do lekarza. Cały czas była bowiem przekonana, że to tylko bóle związane ze wzrostem, a nie widziała innych alarmujących symptomów.

Winą obarcza się obecnie zarówno system opieki medycznej jak i szkolnictwo, dla których mały Dylan stał się w pewnym momencie „niewidzialny” – nikt się nim nie interesował, nikt nie sprawdzał jego postępów w nauce ani ogólnego stanu zdrowia.

Jak zwykle w takich sytuacjach tragedia dopiero wywołuje refleksję i próby zmian w systemie. Dla Dylana jest już za późno, ale może dzięki jego śmierci podobnego losu unikną inne dzieci nieodpowiedzialnych lub chorych psychicznie rodziców.

peggy | Twój Sukces

Twoj Sukces_150

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych oraz wszystkie inne sprawy jakie będą potrzebne w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Szukasz czegoś wyjątkowego? Kogoś, kto złapie dla Ciebie uciekającą chwilę? Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną i chciałabyś/chciałbyś, by ktoś ułożył z tego wydarzenia historię w zdjęciach?

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!