Osborne przy nadziei

Kanclerz George Osborne zawłaszczył najlepsze obietnice wyborcze Partii Pracy i próbuje podbić oraz skolonizować polityczne centrum na Wyspach spychając Labour na margines.

Wbrew powszechnej opinii to nie Boris Johnson jest najbardziej interesującym politykiem Partii Konserwatywnej. Burmistrz Londynu lubi i potrafi być w centrum uwagi, szafuje chwytliwymi bon motami stając się niekończącym źródłem cytatów dla tabloidów, wzbudza emocje i nie schodzi z czołówek prasowych (patrz „Droga Johnsona”, Cooltura nr 590), ale w kontekście politycznej zręczności wiele musi się jeszcze nauczyć od George’a Osborne – prawdziwego mistrza strategii. Kanclerz najpierw niezwykle zręcznie poprowadził kampanię wyborczą, która dała zwycięstwo Torysom i upokorzył Labour. Teraz przedstawił drugi w tym roku budżet i posłał Partię Pracy na polityczne deski, z których brytyjska lewica może się już nie podnieść.

Teatr jednego aktora

Prezentacja budżetu nie ma większego wpływu na gospodarkę kraju. W historii tylko niewielki odsetek propozycji budżetowych faktycznie zmieniał paradygmaty ekonomiczne i rewidował państwową agendę gospodarczą, a w społecznym odbiorze był znaczącym punktem zwrotnym. Mimo to każda prezentacja budżetu ma w sobie pokaźny ładunek emocji i olbrzymią polityczną siłę. A Osborne potrafi wykorzystać moc czerwonej walizeczki do maksimum.

W Wielkiej Brytanii, w przeciwieństwie np. do Polski, dzień ogłoszenia budżetu jest wielkim wydarzeniem medialnym podczas którego rozgrywa się prawdziwa polityczna sztuka. I wszyscy starają się odgrywać swoje role jak najlepiej. Politycy, dziennikarze, eksperci, ośrodki uniwersyteckie, think tanki – wspólnie kreują przestrzeń, z której wyłania się jądro polityki. Popisy retoryczne, analizy, debata tym razem mają podłoże merytoryczne. Założenia budżetowe można policzyć dzięki czemu dyskusja na temat zawartości czerwonej walizeczki ogranicza nieco typowe polityczne pustosłowie, temperuje partyjne narracje i komplikuje prostotę rządowego przekazu. Przynajmniej w teorii. W praktyce najważniejszy jest przekaz, który będzie dominował w najbliższym czasie. I w tym aspekcie George Osborne nie ma sobie równych.

O przychylność – w zdecydowanej większości konserwatywnych – brytyjskich mediów kanclerz nie musi się martwić, ale żeby wzbudzić entuzjazm musi już się nieco napracować. Tym razem nie było to takie trudne. Od brytyjskich mediów Osborne otrzymał owację na stojąco. Głównie za to, że udało mu się narzucić narrację, że ten pierwszy od dwudziestu lat budżet w całości przygotowany przez konserwatystów jest ukierunkowany na pomoc dla „ciężko pracujących Brytyjczyków”. Podniesienie płacy minimalnej i ograniczenie tax credit wystarczyły żeby kanclerz stał się „przyjacielem” klasy robotniczej – „niebieskich kołnierzyków”, a także pracowników średniego szczebla w sektorze prywatnym, emerytów i rencistów oraz wojskowych. I to Torysom w zupełności wystarcza. Bo chociaż ten budżet jest regresywny i uderzy w najbiedniejszych, to jednak poprawi samopoczucie tych, od których zależą polityczne losy brytyjskich partii.

Złodziej zapalniczek

„Awaryjny” lipcowy budżet, ogłoszony zaledwie cztery miesiące po poprzednim, z politycznego punktu widzenia jest narracyjnym resetem. Ten budżet anuluje polityczny spór, który miał miejsce w Wielkiej Brytanii w ostatnich pięciu latach i wytacza zupełnie nowe pole debaty. Zręczność kanclerza przejawiła się tym, że Osborne niemal zupełnie wytrącił argumenty swoim politycznym oponentom. Nie tylko bowiem zgasił ogień retoryki Labour, ale w praktyce zabrał jego źródło. Brytyjska lewica od dawna wskazywała na fakt, że tax credit – benefit mający pomóc tym, którzy zarabiają najmniej – wprowadzony przez Gordona Browna w praktyce zamienił się w subsydia dla biznesu, który dzięki hojności rządu mógł trzymać płace na niskim poziomie. I to na absurdalną skalę.

Za czasów Browna suma świadczeń na pomoc dla najmniej zarabiających wynosiła miliard funtów. W zeszłym roku było to już trzydzieści miliardów. Tax Credit musiał zostać zreformowany i George Osborne zabrał się na odwagę, żeby to zrobić. Jednocześnie zapowiedział wzrost płacy minimalnej, która w 2020 roku ma wynieść 9 funtów za godzinę. Propozycja z kampanii wyborczej Eda Milibanda byłego lidera Labour o stawce 8 funtów za godzinę brzmi teraz żałośnie. Świadomy siły tego przekazu Osborne, podczas swojego wystąpienia zapowiedź podwyższenia płacy minimalnej powtórzył dwukrotnie. I chociaż jeśliby się przyjrzeć dokładnie, stawka zaproponowana przez kanclerza okazuje się wcale nie tak hojna – Labour proponowała pensję minimalną plus dodatki z tax credit, rzeczywista stawka minimalna w Londynie powinna wynosić ponad 11 funtów za godzinę, living wage będzie jedynie dostępne dla tych, którzy ukończą 25 rok życia – to jednak w polityce percepcja jest równie ważna niż rzeczywistość. A po ogłoszeniu budżetu w powszechnym odbiorze dominowało przeświadczenie, że kanclerz realizuje klasyczną politykę lewicy – wzrostu płac, dla ciężko pracującego społeczeństwa. Podobnie jest w kwestii „tłustych misiów” unikających brytyjskiego fiskusa. Problem bogaczy, którzy nie płacą podatków był potężnym orężem w kampanii wyborczej Labour. I w zeszłym tygodniu został zawłaszczony przez kanclerza. Podobnie jak nałożenie podatku na banki. 8-procentowa opłata dodatkową od zysków banków, będzie obowiązywać od 1 stycznia następnego roku. Kończą się również ulgi dla wszechpotężnych baronów nieruchomości. Program „Buy to Let”, który pozwalał niewielkiej liczbie szczęśliwców gromadzić domy i mieszkania nie będzie już subsydiowany przez państwo.

Partia nieudaczników

Humor kanclerzowi popsuł nieco jedynie The Institute for Fiscal Studies (IFS) – ekonomiczny Think Tank, który przedstawił liczby sprawdzające budżetowy blef Osborne’a. I tak cięcia budżetowe nie zostaną zamortyzowane przez wzrost płacy minimalnej. IFS przedstawił wyliczenia wg których 13 mln. brytyjskich rodzin w wyniku nowych zmian straci średnio 260 funtów rocznie. Ograniczenie Tax Credit uderzy w milion osób. Stracą oni ponad tysiąc funtów rocznie. Niepełnosprawni stracą 30 funtów tygodniowo. Młodzi utracą finansowe wsparcie na wyższą edukację, co będzie skutkowało jeszcze większym zadłużeniem wśród studentów.

Najgorsze jednak, że w wyniku działań kanclerza system podatkowy Wielkiej Brytanii staje się regresywny. Tzn. obciążenia podatkowe są najbardziej dotkliwe dla najbiedniejszych. Od 2010 roku najbiedniejsi tracą coraz więcej. Ich dochody zmniejszyły się o 11 proc. Ci na samej górze tracą jedynie marginalnie. Lipcowy budżet uderza również w „budżetówkę”, której wzrost płac w najbliższych czterech latach zostanie zamrożony na poziomie 1 proc. IFS przewiduje, że będzie to skutkowało zarówno obniżeniem standardu usług publicznych jak i problemami w rekrutacji pracowników, gdyż dla specjalistów wyższego szczebla sektor prywatny będzie bardziej atrakcyjny. Wreszcie IFS przestrzega, że chociaż cięcia, które ma zamiar wdrożyć Osborne są realistyczne, to jednak zwiększenie wpływów do budżetu dzięki wyższym podatkom budzi wątpliwości. Co w konsekwencji grozi jeszcze większym deficytem. Dla Torysów nie ma to jednak większego znaczenia. Szczegółowymi wyliczeniami zajmują się bowiem jedynie pasjonaci i eksperci, którzy nie mają większego wpływu na opinię publiczną. W strategii Torysów „przegrani”, „nieudacznicy” mogą iść do Partii Pracy. Kanclerz ma nadzieję, że Partia Konserwatywna będzie „partią ludzi pracy”, a Labour partią państwa opiekuńczego. Siłą polityczną nieudaczników. A to pozwoli mu na zawładnięcie politycznym centrum, zepchnięcie lewicy na margines i zwycięstwo w kolejnych wyborach.

Radosław Zapałowski | Cooltura

cooltura_logo_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

, , , ,
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

INFORMACJE I BIZNES

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.