Od października płace pójdą w górę – niestety, jak zawsze

Brytyjski rząd ogłosił, ze od października wzrośnie płaca minimalna na Wyspach. Zgodnie z zapowiedziami rządzącej koalicji płaca minimalna od pierwszego października ma wynieść 6.7 funta za godzinę.

_____________________________________________________________________________________________________________________

Zmiany jakie wprowadził rząd ucieszą z pewnością około 1,4 milina osób, które pracują za stawkę minimalną. Podwyżki płacy mają dotyczyć także młodzieży, która od października zarabiać będzie 3,3 funta za godzinę czyli o 57 pensów więcej niż obecnie.

Wprowadzane zmiany brytyjski premier określił jako konieczne aby zapewnić większe bezpieczeństwo finansowe pracownikom.

Trzyprocentowa podwyżka jaka obowiązywać będzie od października jest najwyższą jednorazową podwyżką płacy minimalnej od siedmiu lat.

Laburzyści komentując wprowadzenie podwyżek zauważyli, że od 2010 roku płaca minimalna miała coraz mniejsze realne znaczenie i prowadziła do zubożenia warstw pracujących.

Torysi rozważają wprowadzaniem dodatkowych ulg dla firm, które zdecydują się płacić pracownikom więcej niż wynosi płaca minimalna.

Nie tylko jednak Torysi prześcigają się w obietnicach podwyższenia płacy minimalnej. Ed Miliband lider opozycyjnej Partii Pracy obiecał, że w 2019 roku jej wysokość będzie wynosiła 8 funtów.

Mimo, że od października czeka nas podwyżka płacy minimalnej to jednak jej poziom będzie i tak o 1,25 funta niższy niż wynosi tak zwana godzinowa stawka minimum socjalnego, która obecnie kształtuje się na poziomie 7,85 funta za godzinę dla całej Wielkiej Brytanii i 9,15 funta dla osób mieszkających w Londynie.

Źródło | Informacje 24

info24_logo

Sharing is caring!