» Marcin Kuna

Na łamach polskiej prasy ukazała się informacja o interesujących zmianach w niemieckim systemie emerytalnym. W przeciwieństwie to zgoła odmiennych tendencji co do zmian prawnego wieku emerytalnego w innych krajach (Polska), niemiecki rząd uznaje, że obecny stan krajowej gospodarki i jej rozwój, pozwala na taką nowelizację.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________

Obecna koalicja rządzących partii ma uchwalić ustawę zmniejszającą wiek emerytalny w Niemczech do nawet 63 lat. Dla porównania, po niedawnych zmianach systemu emerytalnego w Polsce, na emeryturę przechodzić będziemy w wieku 67 lat.

„Partie koalicji doszły do porozumienia w sprawie pakietu zmian w systemie emerytalnym. To dobry przykład, jak wielka koalicja działa w praktyce – Volker Kauder – CDU.

Nowe niemieckie prawo dotyczy jednak tylko tych, którzy do wieku 63 lat przepracowali lat 45. Wszyscy inni obywatele będą niestety musieli czekać na emeryturę nieco dłużej.

Zmiana ustawy jest o tyle ciekawa, że niemiecki rząd planował stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego od roku 2007. W roku 2029 miał on już być na poziomie wcześniej wspomnianych 67 lat. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że Polska wyprzedziła swoim rozwojem zachód.

Sharing is caring!