Obmacywać to możesz sobie pomidora

Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie.

Należy pamiętać, że walentynki to święto miłości również…do samej siebie! Już w tę niedzielę, 14 – lutego odbędzie się po raz kolejny ogólnoświatowa akcja społeczna One Billion Rising/Nazywam się Miliard. Na wszystkich kontynentach w tym dniu zjednoczą się żony, matki, nauczycielki i artystki przeciwko gwałtom oraz molestowaniu kobiet i dziewcząt.

Każda z nas powinna być świadoma, nie tylko w Walentynki, lecz przez cały rok, że miłość do samej siebie, to początek fantastycznej przygody. Nadszedł czas, aby się zjednoczyć i nie tylko mówić STOP. Nadszedł czas, aby wspólnie stawić czoła tym, którzy nas krzywdzą: w domu, w pracy, w szkołach, w miejscach użyteczności publicznej i w obozach dla uchodźców. Wszystkie kobiety MUSZĄ wiedzieć, że budowanie poczucia własnej wartości zależy tylko i wyłącznie od nich samych – poddanie się mężczyźnie, w jakiejkolwiek formie,nie jest drogą do dowartościowania siebie. Co najwyżej jego.

MUSISZ WIEDZIEĆ, ŻE:

Akcja One Billion Rising została zapoczątkowana przez feministyczną i antyprzemocową działaczkę Eve Ensler, autorkę książki „Monologii waginy”, która po fali gwałtów w USA w 2011 roku postanowiła mówić głośno i stanowczo:

Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie. Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!

Nie możemy pozwalać, ażeby niewygodne tematy były zamiatane pod dywan, ponieważ brak reakcji i bierne przyglądanie się aktom przemocy to również przemoc. Przybiera rożne postaci, często takie, o których nie mamy pojęcia.

W dzień, w którym organizowany jest protest mówimy wspólnie jednym głosem i podejmujemy krok w kierunku rewolucji przeciwko fizycznym formom molestowania, takim jak wymuszanie kontaktu seksualnego, dotykanie i całowanie, werbalnym, jak seksistowskie żarty i bolesne docinki oraz cybermolestowaniu – niechcianym wiadomościom e-mail o jednoznacznej treści.

Elementem wspólnym, który w tym dniu będzie jednoczył wszystkie przedstawicielki płci PIĘKNEJ jest…taniec! Ensler tłumaczy: Tańczenie powoduje, że zajmujemy przestrzeń, działamy razem jako społeczność. Taniec łączy nas i popycha do sięgnięcia po więcej. Taniec jest niebezpieczny, buntowniczy, zaraźliwy. Łamie reguły, wspólny taniec wyzwala energię. Ciało i emocje, które wyzwala w nas taniec należą tylko do nas i możemy pokierować nimi tam, jak mamy na to ochotę. Dlatego już w 2013 roku do akcji włączyło się ponad 200 krajów na całym świecie, a w Polsce tańczono w 30 miastach. W tym roku taneczny protest podejmą kobiety aż z 50 miejscowości – to fenomenalny wynik, który będzie, czego jestem pewna, jeszcze lepszy za rok.

Uczmy naszych synów, czym jest szacunek do kobiet, a córki i siebie wzajemnie jak przeciwstawiać się cichym aktom przemocy wymierzanej w nas każdego dnia. Miejmy odwagę zaprotestować, gdy widzimy, że innym kobietom dzieje się krzywda.

Jeżeli masz już plany na niedzielę, to z pewnością są gorsze od tego, co mogą zaproponować Ci setki kobiet tańczące, być może, w Twoim mieście. Zmobilizuj się, przybij piątkę i idź po sprawiedliwość krzycząc razem z nami: BREAK THE CHAIN!

OM | Marta Koszentka

Wyślij szybką wiadomość

6 + 1 = ?

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!