» Dorota Kosko

Symbol przyjaźni angielsko-norweskiej po raz kolejny ozdabia centrum Londynu.

________________________________________________________________________________________________

choinka_londyn_03Sławna choinka przy Trafalgar Square pojawiła się 4 grudnia i będzie można ją podziwiać do 5 stycznia. W uroczystości przekazania świątecznego drzewka uczestniczyła burmistrz Audrey Lewis oraz burmistrz Oslo, Stian Berger Rosland. Nie zabrakło też znanego norweskiego muzyka Hakona Kornstada.

Piękna, długoletnia tradycja przekazywania norweskiej choinki na plac Trafalgar wiąże się z historią II Wojny Światowej. Po raz pierwszy przekazano ją Anglikom w 1947 roku jako podziękowanie za pomoc w wojnie. Nie przypadkowo stoi ona właśnie na Trafalgar Square. Miejsce to nie tylko upamiętnia zwycięstwo Anglików w bitwie pod Trafalgarem w 1805 roku. Znajdują się tam pomniki: króla Jerzego IV, gen. Henrego Havelocka i gen. Charlesa Jamesa Napiera.

Od tego czasu, za każdego roku Norwegowie przekazują choinkę, która następnie przyozdabiana jest w stylu norweskim – tym roku rozbłysło na niej 900 białych światełek. Drzewko zazwyczaj ma od 20 do 25 metrów długości i na dobre zagościło w krajobrazie zimowego Londynu, stając się jednym z symboli miasta.

Choinka na Trafalgar Square rozświetla plac codziennie od godziny 15.30, najbliższe stacje metra to : Leicester Square, Piccadilly Circus i Charing Cross.

choinka_londyn_02

Sharing is caring!