» Patrycja Marucha | repubblica.it

Włoska marynarka wojenna w dniach 25-26 grudnia udzieliła pomocy około 1300 emigrantom kierującym się na statkach w stronę włoskiego wybrzeża.

____________________________________________________________________________________________

900 osób zostało przetransportowanych do portu w Mesynie w 4 przeprowadzonych akcjach. Wśród emigrantów znajdowała się obywatelka Nigerii, która podczas przeprawy urodziła dziecko. Dzięki udzielonej pomocy zarówno noworodek jak i jego matka mają się dobrze.

Pozostałe 400 osób zostało przetransportowanych do portu w Pozzalo (Ragusa). Miejscowa policja wszczęła dochodzenie dotyczące okoliczności śmierci młodego imigranta odnalezionego bez oznak życia wśród przybyłych.

W akcji ratunkowej uczestniczyły statki marynarki wojennej: „Borsini”, „Driade”, „Etna” we współudziale statków handlowych „Cougar” i „St. Jerneborg”. Przed odstawieniem na brzeg wszyscy emigranci zostali poddani wstępnym sanitarnym badaniom przesiewowym i kontroli bezpieczeństwa. Jeden podejrzany przypadek gruźlicy i malarii został poddany izolacji po czym przetransportowany na ląd helikopterem.