George Osborne upublicznił założenia nowego budżetu jaki ma zacząć obowiązywać już po wyborach parlamentarnych. Krytycy wskazują na możliwość dokonania jeszcze większych cięć budżetowych. Zwolennicy wskazują, że nowy budżet to zapowiedź walki z nieuczciwymi podatnikami i bankami.

____________________________________________________________________________________________________________________

Jakie korzyści ma otrzymać przysłowiowy Kowalski czy Smith? Jeśli jest emerytem i ma odłożone pieniądze to czeka go miłą niespodzianka – obniżenie podatków od oszczędności. Każdy pracujący ucieszy się z pewnością z faktu, że minister finansów zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku. Osborn poinformował, że kwota wolna od podatku w latach 2016-17 wyniesie 10.800 funtów. W następnym roku obrachunkowym ta kwota będzie na poziomie 11 tysięcy funtów. Każdy kto po raz pierwszy zdecydowałby się otworzyć ISA może liczyć, że do każdego zaoszczędzonego funta rząd dopłaci 25p. Ten mechanizm działał będzie aż do momentu kiedy koncie ISA będzie do 3 tysięcy funtów.

Krytycy budżetu twierdzą jednak, że te rozwiązania to tylko część założeń budżetowych. Wskazują oni, że Konserwatyści po wyborach chcieliby przeprowadzić bardzo głębokie cięcia w wydatkach budżetowych. Według Laburzystów obecnie rządzący jeśli doszliby do władzy to w latach 2016-2017 dokonaliby cięć w wysokości wielu miliardów miliardów funtów.

Office for Budget Responsibility (OBR), odnosząc się do przedstawionego budżetu stwierdził, że w cenach realnych cięcia w latach 2016-17 i 2017-18 będą większe niż miało to miejsce w ostatnich pięciu latach. Niektórzy przyrównują cięcia jakie mają być dokonane do tych jakie przeprowadzono w latach 30-tych ubiegłego wieku.

Osborne zapowiedział także wprowadzenie nowych sankcji karnych dla tych wszystkich, którzy unikają płacenia podatku. Od przyszłego roku karani mają za to być zarówno sami unikający płacenia podatków jak i firmy i osoby, które doradzają jak unikać podatków.

Źródło | Informacje 24

info24_logo

Sharing is caring!