Niezadowoleni pracownicy w Wielkiej Brytanii

Sprzedawcy, prawnicy i pracownicy firm cateringowych najczęściej skarżą się na niskie pensje. Najbardziej zadowoleni są natomiast konsultanci oraz pracownicy fabryk branży technicznej, a także informatycy różnego szczebla.

_________________________________________________________________________________________________________________

Tak wynika z najnowszych badań ankietowych, przeprowadzonych przez stronę karierową Adzuna. W badaniu sprawdzano zadowolenia z zarobków pracowników różnych zawodów i branż.

Ogólnie badanie wykazało, że aż 52 proc. ankietowanych jest niezadowolonych z wynagrodzenia za pracę, a tylko 3 proc. jest w pełni usatysfakcjonowanych.

W sumie wyniki nie powinny nikogo zaskakiwać, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt inflację i wzrost kosztów utrzymania przy pensjach utrzymujących się na tym samym poziomie od lat. Na szczęście pomału zaczyna się to już zmieniać – pracodawcy brytyjscy zaczynają stopniowo podnosić stawki wynagrodzenia.

Stopień zadowolenia czy niezadowolenia z pensji nie wynika jednak tylko z niskich zarobków. Jak wiadomo prawnicy nie zarabiają mało, a tymczasem aż 63 proc. przedstawicieli tego zawodu jest niezadowolonych z wypłaty.

Nie dziwi natomiast duży odsetek niezadowolonych w hotelarstwie, które od lat zmaga się z brakami kadrowymi i gdyby nie pracowici emigranci już dawno nie byłoby w stanie prawidłowo funkcjonować.

Warto w tym miejscu zauważyć, że pensje w tej branży spadły w zeszłym roku średnio o 2,1 proc., a ponadto wielu pracowników pracuje tu na kontraktach „zero hours” (dosł. zero godzin), bez gwarantowanej liczby godzin tygodniowo, bez płatnego urlopu wypoczynkowego czy chorobowego.

Pracownicy sektora publicznego, a konkretnie lekarze i pielęgniarki, a także nauczyciele również nie są zadowoleni z zarobków, tym bardziej, że do roku 2018 nie mogą spodziewać się wzrostu wynagrodzeń powyżej inflacji.

Z geograficznego punktu widzenia najbardziej niezadowoleni z zarobków są mieszkańcy wschodniej Anglii, a tuż za nim pracownicy z regionu East Midlands oraz ze Szkocji. Najbardziej zadowoleni są natomiast mieszkańcy angielskiego regionu South West oraz North West i Londynu.

Ranking branży, w których pracownicy są najbardziej NIEZADOWOLENI z płacy:

  • handel – 65 proc. niezadowolonych
  • prawo – 63 proc.
  • hotelarstwo i catering – 59 proc.
  • opieka zdrowotna i pielęgniarstwo – 51 proc.
  • edukacja – 50 proc.

Są oczywiście branże, które dają pracownikom więcej powodów do zadowolenia. Do takich należy z pewnością informatyka, produkcja przemysłowa, kadry i rekrutacja czy organizacja charytatywne, a przede wszystkim konsultanci, z których 80 proc. jest zadowolona ze swoich zarobków. Chociaż budowlańcy nie znaleźli się w czołówce, to jednak warto odnotować, że w ciągu roku w tej branży zarobki wzrosły o 10,4 proc..

Ranking branży, w których pracownicy są najbardziej ZADOWOLENI z płacy:

  • consulting – 80 proc. zadowolonych
  • informatyka – 60 proc.
  • kadry i rekrutacja – 54 proc.
  • organizacje charytatywne i non-profitowe – 53 proc.

Źródło: Twoj Sukces

Twoj Sukces_150

Sharing is caring!