Niepokojące sceny w Katalonii, uderzające milczenie UE

Brytyjskie media krytycznie oceniły w poniedziałek sytuację w Katalonii, oskarżając rząd w Madrycie o eskalację i apelując o pokojowe rozmowy o większej autonomii regionu w ramach Hiszpanii.

Jednocześnie skrytykowały Unię Europejską za brak politycznej reakcji.

„The Times” podkreślił, że niedzielne zamieszki w Katalonii, w których prawie 900 osób zostało rannych w starciach policji z wyborcami, były „bezprecedensowym dniem przemocy w najnowszej historii Hiszpanii”.

Dziennik zaznaczył, że o ile Unia Europejska „oficjalnie wspierała Hiszpanię, bo obawia się, że głosowanie napędzi kolejne separatystyczne ambicje, zagrażając jedności UE, która już została podkopana przez Brexit, to wielu unijnych dyplomatów jest wysoce krytycznych wobec tego, w jaki sposób (Mariano)Rajoy zarządzał kryzysem katalońskim”.

„Times” przytoczył także wypowiedzi dwóch czołowych brytyjskich polityków: szefa MSZ Borisa Johnsona i ministra handlu międzynarodowego Liama Foxa, którzy wyrazili swoje zaniepokojenie wydarzeniami w Katalonii.

„Katalońskie referendum jest kwestią hiszpańskiego rządu i obywateli. Jest istotne, aby uszanować zapisy hiszpańskiej konstytucji i rządy prawa. Hiszpania jest bliskim sojusznikiem i dobrym przyjacielem, którego jedność i siła ma znaczenie dla Wielkiej Brytanii” – powiedział Johnson.

Z kolei Fox ocenił, że „(Madryt) postrzega referendum jako nielegalne i ma prawo utrzymywać porządek prawny”, ale przypomniał, że Wielka Brytania rozwiązała kwestię rosnących apetytów na niepodległość Szkocji w inny sposób.

„Wszystko, co mogę powiedzieć na ten temat to fakt, że w Wielkiej Brytanii byliśmy gotowi zmierzyć się z argumentami separatystów w Szkocji i pokonać ich, pokazując korzyści wynikające z unii” – tłumaczył.

W swoim komentarzu redakcja „Timesa” oceniła, że „hiszpański rząd był niepotrzebnie krewki i brutalny w swojej odpowiedzi na katalońskie referendum niepodległościowe, ale teraz nadeszła pora na spokojną rozmowę”.

Dziennikarze gazety podkreślili, że niedzielne ataki policji na wyborców były „kontrproduktywnym i niepotrzebnie agresywnym zachowaniem hiszpańskiego rządu”.

„Hiszpański premier Mariano Rajoy powinien uznać niezadowolenie Katalończyków. Jeśli zrozumie przyczyny, które doprowadziły do wczorajszego głosowania, to zorientuje się, że może liczyć na sympatię wielu innych europejskich państw” – dodano.

Jak zaznaczono, Madryt nie powinien się obawiać presji międzynarodowej na to, aby uznać referendum za wiążące.

„Zamiast tego będzie to przestroga, żeby bardziej słuchać Katalończyków, okazać im szacunek, którego się domagają, znaleźć sposób na rozszerzenie ich autonomii i być może włączyć Unię Europejską w wypracowanie porozumienia. Bruksela z pewnością obawia się odłączenia Katalonii jako preludium do dalszej atomizacji Europy. Baskowie w Hiszpanii, Liga Północna we Włoszech i Szkoci w Wielkiej Brytanii uważnie przyglądali się Katalończykom” – ostrzegła gazeta.

Jednocześnie dziennikarze „Timesa” porównali katalońską sytuację do Kosowa, pisząc, że zwolennicy separacji „wkrótce odkryliby, że walka o niepodległość może się zamienić w walkę o uznanie państwowości”.

Z kolei „Daily Telegraph” poświęcił wiele uwagi temu, że unijne instytucje nie zareagowały w niedzielę na wydarzenia w Katalonii.

Eurosceptyczny poseł Andrew Rosindell, który jest członkiem komisji spraw zagranicznych Izby Gmin, ocenił w rozmowie z gazetą, że odpowiedź Brukseli byłaby znacznie ostrzejsza, gdyby do tych wydarzeń doszło w kraju, który mniej sympatyzuje z Unią Europejską, co ujawnia, że władze UE „po raz kolejny wykazują się kompletną hipokryzją”.

„W innych okolicznościach nie mam wątpliwości, że Unia Europejska byłaby pierwsza ze swoimi ciężkimi potępieniami. To demonstracja podwójnych standardów. Gdyby do tego doszło na Węgrzech lub w jakimś innym kraju, odpowiedź byłaby niewątpliwie inna” – tłumaczył.

W komentarzu redakcyjnym dziennikarze gazety „Telegraph” zaznaczyli, że „doniesienia o strzelaniu gumowymi nabojami i setkach rannych byłyby niepokojące w każdym kraju, ale takie pokazy agresji wewnątrz społeczeństwa są szczególnie martwiące w kraju, który ledwie cztery dekady temu był dyktaturą, a wcześniej zmagał się z wojną domową”.

„Obie strony mogą i muszą szybko podjąć próbę deeskalacji sytuacji w tej niebezpiecznie wybuchowej sytuacji, która jest najgroźniejszym kryzysem od czasów Franco” – dodali.

Dziennik ocenił, że premier Rajoy „musi zapewnić, że te przesadne, nieproporcjonalne reakcje jego sił bezpieczeństwa muszą spotkać się z karą”. „(Rajoy) może nie mieć sympatii dla katalońskich władz, które organizując referendum złamały prawo, ale musi z pewnością rozumieć, że widok starszych kobiet rzucanych na ziemię przez w pełni uzbrojone oddziały policji do tłumienia zamieszek, jedynie przysporzą idei niepodległości nowych zwolenników” – napisano.

„Przedłużony i pogarszający się spór między Barceloną a Madrytem stanowi większe zagrożenie dla Unii Europejskiej niż Brexit. Unijni oficjele nie tracili czasu, żeby wypowiedzieć się o naszym referendum. Gdzie jest ich odpowiedź na konflikt społeczny w Hiszpanii?” – pytał „Telegraph”.

Jakub Krupa (PAP)

 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

OGŁOSZENIA

DODAJ OGŁOSZENIE ZA DARMO I BEZ REJESTRACJI!

Szkocja wprowadza w szkołach darmowe podpaski i tampony

16 września 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Jest wyrok w sprawie Polaka, który otwierał drzwi lecącego samolotu

30 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko wirusowi brodawczaka

30 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Polskie matki rodzą najwięcej dzieci w Wielkiej Brytanii

30 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Pielęgniarki w Wielkiej Brytanii wzywają do drugiego referendum w sprawie Brexitu

30 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Polacy mogą już aplikować o status osoby osiedlonej!

29 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Theresa: Wyjście z UE bez umowy to nie koniec świata

29 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Płaca minimalna w UK nie wystarcza rodzinom

23 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Ryanair wypłaca klientom odszkodowania nieważnymi czekami

23 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Polacy wracają do kraju. Ale nie wszyscy.

22 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Brytyjczycy zaskarżyli Brexit!

22 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Niedożywienie – przemilczany problem polskich szpitali

14 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

U co trzeciej Polki z rakiem piersi choroba rozwija się do postaci zaawansowanej

14 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Ludzkość ma ogromny dług u Ziemi

9 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Czy większości Brytyjczyków nie obchodzi już, jak będzie wyglądał Brexit? Chcą, by było “po wszystkim”

9 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Trzy firmy z Wielkiej Brytanii objęte śledztwem w sprawie eksportu śmieci

9 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Co czwarty Polak ma problemy psychiczne

6 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Twardy rozwód Wielkiej Brytanii i UE oznacza chaos. Polska w grupie krajów podwyższonego ryzyka

6 sierpnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.