Czesław Mozil sam emigrant postanowił wydać płytę poświęconą właśnie polskiej emigracji. W połowie stycznia w Cardiff, Bristolu,Southampton, Bournemouth I Londynie wystąpi ten nietuzinkowy artysta.

___________________________________________________________________________________________________

Nowa płyta Czesława Mozila pod tytułem Księga emigrantów. Tom I wywołała spore zamieszanie w Polsce. Szczególnie dostało się artyście za utwór „Nienawidzę Cię Polsko”, który przez sporą część słuchaczy i internautów został zrozumiany na opak. Pojawia się oczywiście pytanie czy ktoś żyjący w Polsce może zrozumieć dlaczego my emigranci mówimy: „nienawidzę Cię Polsko” mimo że tak naprawdę ją kochamy i pielęgnujemy tradycje wyniesione z polskich – naszych domów? Czy w Polsce rozumieją uczucia emigrantów, którzy wyjeżdżając z kraju zmuszeni zostali do pozostawienia wszystkiego co mieli i nauczenia się zupełnie nowego życia i funkcjonowania w obcym kraju? Z postów jakie zostały zamieszczone w internecie wynika, że raczej nie bardzo. Ta piosenka mimo że wzbudziła w Polsce wiele kontrowersji jest jest jednak bardzo prawdziwa. Artysta pytany o to co było impulsem do napisania tej piosenki stwierdził, że napis jaki zauważył na zdjęciu muru w Edynburgu: „Nie wybaczę ci Polsko”.

Nowa płyta Czesława Mozila powstała przede wszystkim w oparciu o obserwację tego co dzieje się z Polakami na emigracji. Zmiany naszych zachowań i przyzwyczajeń, radykalizacja poglądów to tylko niektóre ze zmian o jakich możemy posłuchać na płycie. Z drugiej strony poczucie niedoceniania i wykorzystywania przez innych, bycie „białym murzynem” i nieufność w stosunku do innych Polaków na emigracji dopełniają obraz naszego życia na obczyźnie.

Kiedy przesłuchiwałem płytę „Księga Emigrantów. Tom I największe moje zastrzeżenia wzbudził następujący fragment: „trzymaj się Polaku z dala od rodaków. Za granicą nie ma zmiłuj się. Nie myśl nie daj Boże, że Ci kto pomoże ”. Nie wiem czy ktoś się ze mną zgodzi ale ja mam takie wrażenie, że to w 90% przypadków nie jest prawda. Że to taka obiegowa prawda tyle tylko, że nieprawdziwa. No bo jeśli dobrze się przypatrzeć to przecież chodzimy do polskich fryzjerów, jedziemy do polskich mechaników, wzywamy polskich budowlańców, chodzimy do polskich lekarzy, kupujemy w polskich sklepach. Gdybyśmy nie mieli zaufania do swoich to czy korzystalibyśmy z ich usług. Mało tego, tworzymy stowarzyszenia, spotykamy się, organizujemy imprezy a więc ciągniemy swój do swego. Skąd więc taka opinia o konieczności unikania Polaków za granicą? Być może złożyły się na nią doświadczenia autora a może także informacje jakie otrzymywał od imigrantów.

Na płycie jest zresztą więcej tekstów, które zmuszają do refleksji nad kondycją polskiej emigracji i przyczynach jej powstawania. Mimo tego, że komentarz emigracyjnej rzeczywistości zawarty na płycie jest bardzo smutny i moim zdaniem mocno przerysowany to jednak może jest to zrobione specjalne aby zacząć dyskusję o polskiej emigracji. Dyskusję o największej emigracji w powojennej historii Europy. Wyjechało nas wszak z kraju w ciągu ostatnich lat blisko 3 miliony!

W styczniu w wielu miastach w Wielkiej Brytanii będzie istniała możliwość posłuchania tego nietuzinkowego artysty na żywo.

Na stronie www.biletomat.pl można kupić bilety na wszystkie koncerty Czesława Mozila w Wielkiej Brytanii. Promoterem koncertu w Bristolu jest Wojciech Nowak. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących koncertu Czesława Mozila w tym mieście prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 078 091 505 94

Daty niektórych koncertów:
12 stycznia – Southampton https://www.biletomat.pl/koncerty/czeslaw-spiewa-solo-act-w-southampton-1616/
13 stycznia – Bournemouth https://www.biletomat.pl/koncerty/czeslaw-spiewa-solo-act-w-bournemouth-1617/
14 stycznia – Bristol https://www.biletomat.pl/koncerty/czeslaw-spiewa-solo-act-w-bristolu-1618/
15 stycznia – Cardiff https://www.biletomat.pl/koncerty/czeslaw-spiewa-solo-act-w-cardiff-1619/

Źródło | Informacje 24

info24_logo

Sharing is caring!