Nielegalne zbieranie grzybów w Wielkiej Brytanii?

– Gdy dałam mojemu landlordowi słoiczek maślaków w occie, patrzył na nie przerażony i pytał czemu te pieczarki takie dziwne – śmieje się Ewelina Malec z Harlow. – Oni tutaj akceptują jedynie pieczarki oraz te chińskie grzybki z supermarketów. Sąsiedzi też nie mogli uwierzyć, że mam odwagę zjeść smażone kanie – opowiada.

DOBRE BIURO
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta.

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
ODSZKODOWANIA

Jedyna firma na rynku szkockim (mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji) oferująca wizyty domowe jak również auta zastępcze do 24h po wypadku. Operujemy na całym terenie Szkocji, mamy indywidualny kontakt z każdym klientem, który otrzymuje szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące przebiegu całego procesu ubiegania się o rekompensatę. Jesteśmy firmą zobowiązaną do kontaktu z klientem 7dni w tygodniu.

Oferujemy kompleksowy zakres usług takich jak: darmowa fizjoterapia, darmowe auta zastępcze, darmowe holowanie, monitorowane komisje lekarskie, opieka nad klientem podczas całego procesu ubiegania się o rekompensatę.

Mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji (średnio o 40% wyższe odszkodowania w porównaniu do innych firm czy kancelarii), a także najbardziej atrakcyjną ofertę na rynku. Jesteśmy firmą własnościową obsługującą kilkuset klientów rocznie. Żaden z naszych klientów nigdy nie był niezadowolony.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie Szkocji!

ZOBACZ TAKŻE!

WYPADEK DROGOWY

Jeżeli brałeś udział w wypadku drogowym i na skutek tego Twój stan zdrowia się pogorszył to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Nie chodzi tutaj tylko o urazy typu złamana kończyna lub bardzo poważne obrażenia wewnętrzne. Żeby uzyskać odszkodowanie wystarczy odczuwać ból lub dyskomfort. Jeśli na skutek wypadku nie byłeś w stanie pracować, uległy zniszczeniu jakieś przedmioty lub poniosłeś inne straty jesteśmy w stanie odzyskać wszystko co do pensa. Jeżeli kolizja, w której brałeś udział zakończyła się szczęśliwie tylko uszkodzeniem samochodu nie jesteś skazany na swojego ubezpieczyciela i excess w wysokości kilkuset funtów. Jeśli zgłosisz się do naszej firmy naprawimy Twój samochód, a na czas naprawy otrzymasz samochód zastępczy. To wszystko bez czekania i angażowania Twojej firmy ubezpieczeniowej.

WYPADEK W PRACY

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku w pracy z powodu zaniedbań pracodawcy lub bezpośredniej winy jego lub współpracowników masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Należy pamiętać, że za zaniedbanie można uznać brak odzieży ochronnej, brak przeszkolenia pracownika lub źle czy też nie ergonomicznie przygotowane miejsce do pracy. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań aby praca, którą wykonuje dla niego pracownik mogła być wykonana w maksymalnie bezpiecznym środowisku i nie narażała pracownika na utratę zdrowia lub życia. Jeżeli na skutek wypadku nie jesteś w stanie pracować lub/oraz wymagasz opieki osób trzecich pracodawca powinien pokryć wszystkie koszty związane z Twoimi stratami oraz kosztami powrotu do zdrowia.

WYPADEK W MIEJSCU PUBLICZNYM

Właściciele sklepów, urzędy, zarządy dróg są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w miejscach publicznych, które pod nie podlegają. Niezależnie od tego czy kelner w restauracji oblał Cię wrzątkiem, skręciłeś kostkę w dziurze w chodniku czy przewróciłeś się na rozlanym oleju w sklepie pamiętaj o tym, że masz prawo do uzyskania odszkodowania. Warunkiem jednak jest to, że uszczerbek na zdrowiu nie został spowodowany nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności lub na skutek Twojej nieuwagi lub brawury.

ZATRUCIE NA WAKACJACH

Jeżeli organizator wczasów all inclusive nie zadbał o odpowiednią jakość jedzenia na skutek czego zatrułeś się, wymiotowałeś lub miałeś biegunkę masz prawo uzyskać odszkodowanie zdrowotne oraz zwrot kosztu wycieczki, wizyt lekarskich itp. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji pamiętaj aby poinformować o tym przedstawiciela biura podróży lub recepcję oraz sporządzić oficjalny raport. Jeżeli zauważysz zwierzęta lub ptaki w pobliżu jedzenia lub co gorsza owady na lub w jedzeniu zrób zdjęcia. Pomoże Ci to później w uzyskaniu ewentualnego odszkodowania.

NAPRAWY KREDYTOWE

Nasza firma, jako jedna z niewielu oferuje naszym klientom naprawy kredytowe. Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci mogą nie mieć czasu lub chęci czekać na dzień kiedy strona przeciwna wyśle pieniądze na naprawę samochodu. Żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na naprawiony samochód oferujemy naszym klientom naprawy kredytowe. Jak to działa?

1. Instruujemy inżyniera, który sporządza raport uszkodzeń oraz wycenę.
2. Po akceptacji raportu zabieramy samochód do naszego serwisu i zaopatrujemy klienta w samochód zastępczy.
3. Naprawiamy samochód.
4. Zawozimy klientowi naprawiony, wypolerowany i umyty samochód i odbieramy samochód zastępczy.

Tak, to takie proste!

NO WIN – NO FEE

No win – no fee to pewnego rodzaju gwarancja. Jeżeli prawnikowi nie uda się uzyskać odszkodowania dla klienta nie pobiera od niego żadnej opłaty za prowadzenie sprawy. W sytuacji kiedy sprawa zakończy się pomyślnie i klient otrzyma odszkodowanie prawnik pobiera prowizję w wysokości 25% odszkodowania zdrowotnego. (Należy jednak pamiętać, że prawnik ma prawo wystąpić do klienta o zwrot całości kosztów postępowania jeżeli klient kłamał w celu uzyskania korzyści majątkowej, wypadku nie było lub wypadek był ustawiony. W takiej sytuacji należy również spodziewać się, że strona przeciwna wystąpi o zwrot poniesionych kosztów oraz skieruje sprawę o wyłudzenie do sądu.

Uwaga! Działamy na terenie Anglii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
REZYDENTURA I OBYWATELSTWO

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie całej Wielkiej Brytanii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
BENEFITY

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Kto nie zna rodzinnych wycieczek do lasu? Szczypiącego w policzki rześkiego poranka, za dużych gumiaków, wiklinowego kosza, scyzoryka w garści i marzeń, by zostać królem grzybobrania? Niestety, w Anglii ten rodzaj hobby jest mało znany, a równie dobrze może zakończyć się mandatem.

W Anglii las jest prawdziwą rzadkością. Obszary leśne to 12 proc. kraju (co daje 134 miejsce na świecie). Dla porównania Polska – 30 proc. i 73 miejsce. Złośliwi mówią, że Anglicy mają więcej owiec na pastwiskach niż drzew w lesie. Poza tym, przeważająca ich część to lasy prywatne. A w lasach państwowych zazwyczaj widnieją informacje o zakazie zbierania grzybów. Teoretycznie jest to dobry sposób na dbanie o środowisko. Całkiem logiczne wydają się zakazy zbierania grzybów, skoro tak mało jest tam naturalnych, ogólnodostępnych lasów. Być może dlatego Brytyjczycy nie mają pojęcia, ile radości może przynieść udane grzybobranie.

– Gdy dałam mojemu landlordowi słoiczek maślaków w occie, patrzył na nie przerażony i pytał czemu te pieczarki takie dziwne – śmieje się Ewelina Malec z Harlow. – Oni tutaj akceptują jedynie pieczarki oraz te chińskie grzybki z supermarketów. Sąsiedzi też nie mogli uwierzyć, że mam odwagę zjeść smażone kanie – opowiada.

Co i gdzie?

W Anglii można spotkać podobne gatunki grzybów, które rosną również w Polsce. Borowiki, podgrzybki, maślaki, ale także i muchomory. Gdzie zbierać? Ponieważ w Anglii wiele lasów jest własnością osób, należy się upewnić czy nie wkraczamy na teren prywatny, natomiast przed wejściem do lasu państwowego należy upewnić się, jakie obowiązują w nim prawa. Ale też warto się rozejrzeć w pobliskim otoczeniu, bo jak pisze Gosia68 na jednym z polonijnych forów „w Birmingham rosną podgrzybki i koźlaki na trawnikach…szok!!!!”.

Wtóruje jej inny użytkownik: „Jak w East Midlands, to polecam Clumber Park. Jest tam mnóstwo grzybów”. Kolejny, o nicku Michalski, wspomina: „Ze znajomymi byliśmy w Cannock Chase, nawet udało nam się parę zebrać, natrafiliśmy na rodzinkę Anglików, którzy zapytali: Zgubiliście coś? A jak im wytłumaczyliśmy, że zbieramy grzyby: „No i przyjechaliście tak daleko, żeby w lesie szukać jedzenia?”

– Jakby ktoś znał fajne miejsce na grzyby gdzieś w północno-wschodnim Londynie, to byłbym bardzo wdzięczny. Byłem w Epping Forest. Zero – skarży się inny Polak. – Na grzyby w Londynie tylko do Richmond Park – odpowiada mu Mike.

Drogie hobby

Dwa lata temu polskie media obiegła informacja „Polacy w Anglii ukarani za złamanie prawa sprzed 136 lat. Zbierali grzyby”. Parę Polaków we wspomnianym wyżej Epping zatrzymał strażnik leśny, ponieważ ci, zbierając grzyby, złamali prawo ustanowione w 1878 r., z którego wynika, że bez odpowiedniej zgody nie wolno naruszać „rozwoju lasu”. Polakom nie udało się wytłumaczyć sędziemu, że zbieranie grzybów to coś, co od lat robią Polacy w rodzinnym kraju i nikt ich za to nie karze. Decyzją sądu w Chelmsford zostali ukarani grzywną w wysokości 80 funtów, a także musieli pokryć koszt postępowania sądowego – 260 funtów.

Aczkolwiek decyzja sądu może być dyskusyjna, ponieważ, jak twierdzi przewodnik foragingguide.com zgodnie z Theft Act 1968 Section 4(3): „A person who picks mushrooms growing wild on any land, or who picks flowers, fruit or foliage from a plant growing wild on any land, does not (although not in possession of the land) steal what he picks, unless he does it for reward or for sale or other commercial purpose. For purposes of this subsection „mushroom” includes any fungus, and „plant” includes any shrub or tree.

Co oznacza, że możesz zbierać grzyby na czyimś terenie i nie zostanie to zaklasyfikowane jako kradzież, nawet jeśli to miało miejsce podczas bezprawnego wtargnięcia. Zebrane grzyby są twoje.

Potwierdza to użytkownik jednego z polonijnych forów, Witch.abroad: „To nie jest do końca tak, że grzybobranie jest zakazane. Według naszych lokalnych czasopism np. Mendip Messenger, grzyby, zioła i owoce leśne można zbierać. Nie wolno tylko niszczyć i wykopywać całych roślin (grzybni). Po prostu nie ma tu tradycji zbierania rzeczy w lesie…”

Wyedukować Brytyjczyków?

Skoro nie ma tej tradycji, to może należałoby nauczyć Anglików, jaką przyjemnością może być grzybobranie? Niektórzy próbują: „Po pierwsze zbieranie grzybów to nie wyścig. Idź powoli, zatrzymuj się i rozglądaj. Grzyby niełatwo dostrzec…” tak zaczyna się przewodnik dla niedoświadczonych Brytyjczyków na stronie foragingguide.com w zakładce „What to do when mushroom collecting”. Modne stają się organizowane wyjścia do lasu ze specjalistami, którzy pokażą jak odróżnić borowika od podgrzybka. Witch.abroad wspomina „W zeszłym roku były u nas nawet organizowane wycieczki grupowe na grzyby, z przewodnikiem, który „znał się na rzeczy” i pokazywał, które grzyby można zbierać, a które nie i jak je potem przyrządzić”.

Do zbierania grzybów zachęca też autor artykułu w „The Telegraph” „Zbierz borowiki zanim Polacy cię wyprzedzą”, opisując m.in. sytuację, kiedy to znany pisarz Ian McEvan potrzebował do swojej książki konsultacji z mykologiem, aby nauczyć się, gdzie rosną grzyby i jak je zbierać. I wtedy, zszokowany, odkrył, że Polacy tę wiedzę posiadają bez mała w genach.

Jak twierdzi Caroline Hobart, managerka the British Mycological Society: – Zbieranie grzybów nie ma tradycji w Wielkiej Brytanii, ale odkąd zapanowała moda na zdrową i ekologiczną żywność, a także etniczne nowości w zakresie dietetyki, również i Brytyjczycy zaczynają się powoli interesować tym tematem. Potwierdzeniem może być fakt, że miłośnicy wyszukanej kuchni dzielą się swoimi doświadczeniami z grzybobrania na forum strony internetowej słynnego Jamiego Oliviera. To znaczy, że borowiki przyjęły się na brytyjskich stołach – wyjaśnia.

Choć, jak podsumowuje kaza10000: „I bardzo dobrze, że wyspiarze nie zbierają – będzie więcej dla nas”.

Kilka mitów, jak rozpoznać trujące grzyby:

  • „Grzyby trujące rozpoznaje się po tym, jak ciemnieją po posoleniu”. Jest wiele gatunków grzybów, które zmieniają barwę po ugotowaniu.
  • „Grzyb trujący gotowany z cebulą spowoduje jej ciemnienie” podobnie jak „Trujący grzyb zabarwi srebrną łyżeczkę na czarno” nie ma podstaw naukowych.
  • „Grzyb trujący ma gorzki bądź ostry smak, więc wystarczy spróbować go po wyjęciu ze ściółki”. Rzeczywiście, kilka gatunków trujących ma intensywny smak i zapach, ale najbardziej śmiercionośny gatunek, muchomor sromotnikowy, nie ma ani gorzkiego, ani kwaśnego, ani też ostrego smaku.
  • „Gotując grzyby pozbywamy się trucizny” – temperatura nie jest w stanie zniwelować toksycznego działania grzybów. Tak samo jak marynowanie czy smażenie.
  • „Jeżeli przetniemy grzyba i zabarwi się na sino to znaczy, że jest trujący”. Większość grzybów po przekrojeniu barwi się na szaro. Zmiana koloru powstaje pod wpływem reakcji chemicznych z tlenem.

Źródło | Anna Dobiecka

goniec_150

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DOBRE BIURO

Poznaj koszyk naszych usług i rozwiąż swój problem razem z nami. Wystarczy skontaktować się z naszą firmą. Opis usług znajduje się poniżej. Zapoznaj się z koszykiem naszych usług i wyślij wiadomość.

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!