Nie wrócę do Polski. Nie jestem ani masochistą ani samobójcą

Emigranci to dzisiaj najgorętsze hasło. O emigrantach w Wielkiej Brytanii mówi każdy polityk, o emigrantach mówi się źle, bardzo źle, a nawet najgorzej jak tylko można. Jak to się stało, że ludzie dzięki którym kwitnie gospodarka, dzięki którym powstało tysiące międzyludzkich mostów, dzięki którym słowo Polska nie kojarzy się już z dzikim lasem na obrzeżach Rosji, są mięsem armatnim, na którym zbija się kapitał polityczny – zły kapitał. Emigrantów nie chcą politycy w Wielkiej Brytanii, emigrantów nie chcą politycy w Polsce, ale co jeszcze grosze, emigranci stali się dla ogromnej grupy Polaków w kraju synonimem taniego, źle opłacanego i w pewnym stopniu zniewolonego człowieka, którym wytrzeć można i zmywak, i toaletę.

listy

Głos w sprawie emigracji, imigrantów, mitycznej pracy na zmywaku, paracetamolu, zasiłków, prawa, polityki i ewentualnego powrotu do Polski, zabrał imigrant podpisujący się jako Mojżesz Tannenbaum. Tekst pojawił się na portalu Interia, w którym o dziwo, nie pojawiła się lawina komentarzy. Być może autor tekstu zamknął usta wszystkim osobom kontestującym sens i wartość zarówno emigracji jak i samych imigrantów. Zresztą oceńcie sami. Zapraszamy do komentowania.

» Mojżesz Tannenbaum

„Jako że niedawno minął dzień, znaczący dziesięciolecie mojego pobytu w Wielkiej Brytanii, pora na małe podsumowanie i rozprawienie się z paroma mitami dotyczącymi emigrantów, powielanymi dość często zarówno tutaj jak i w Polsce.

Ponieważ od momentu przyjazdu osiadłem w Szkocji, która tak przypadła mi do gustu, że już nie miałem zamiaru rozglądać się za innym miejscem do życia, toteż większość moich spostrzeżeń będzie się odnosić do tej właśnie części UK.

Emigranci

Przyjeżdżając na wyspy miałem średnie wykształcenie i przeciętny angielski, a z powodu nieodbębnionej służby wojskowej nikłe szanse na znalezienie zatrudnienia w Polsce. Nie żebym jakoś straszliwie był przeciwny poborowi jako tako, ale forma w jakiej to się odbywało w niedofinansowanej polskiej armii, była dla mnie po prostu stratą czasu.

Ludzie, którzy wyjechali, to chyba całkowity przekrój polskiego społeczeństwa, każdego po trochu. Rozrzut wiekowy wyznaczają dzieci emigrantów, w wieku od zero lat wzwyż, po ludzi mających kilka lat do emerytury, choć i emeryci zajmujący się wnukami też się znajdą. Wykształcenie od podstawowego po wyższe. Każda opcja polityczna i środowiskowa, ludzie z tak zwanych dobrych domów i kryminogenna patologia. Ciężko byłoby wymyślić profil osoby której by się tu nie znalazło.

Wyjeżdżają z różnych powodów, po lepsze pieniądze, za karierą, kształcić się, uciekając przed wymiarem sprawiedliwości czy też w celu przeżycia przygody.

Przy takiej różnorodności nietrudno o taki sam wachlarz zachowań jak i w Polsce. Większość ludzi żyję po prostu normalnie, pracują, zakładają rodziny, zadomawiają się, są także odchyły od normy, te pozytywne jak odkrycie wśród emigrantów utalentowanego pianisty i te patologiczne jak rodzice, którzy zakatowali na śmierć swoje dziecko czy rodacy wyzyskujący swoich w niewolniczych obozach pracy. Jako iż lepiej sprzedają się te negatywne, więc to właśnie one częściej trafiają do mediów, zresztą tak jak na całym świecie.

Moim planem było popracować pięć lat, przeczekałbym wtedy wiek poborowy i coś tam odłożył na przyszłość. Najpierw moje plany pokrzyżował PiS, podnosząc wiek poboru do pięćdziesiątki, dzielni wojacy Lech i Jarosław stwierdzili, że nigdy nie jest za późno by pójść w kamasze. Potem PO postanowiło zawiesić zasadniczą służbę wojskową i właściwie mógłbym wracać, tylko po co. Po pięciu latach byłem już całkiem zadomowiony, a w Polsce tak naprawdę musiałbym zaczynać od nowa.

Praca

Stereotyp Polaka na brytyjskim zmywaku jest już chyba mocniej zakorzeniony w Polsce, niż opinia polskich złodziei samochodów w Niemczech. Aż prosi się, żeby sprawdzić, czy jest w UK wystarczająco dużo zmywaków, by wszystkich nas pomieścić. Oczywiście, że często zaczyna się od jakichś prostych prac, powody są różne, słaby język, niska ocena własnych możliwości, brak kwalifikacji, czy w końcu za krótki pobyt w kraju by zostać pozytywnie zweryfikowanym na jakieś inne stanowisko.

Jako że społeczeństwo brytyjskie jest dużo bardziej mobilne jeśli chodzi o zatrudnienie, przekłada się to na spory ruch na rynku pracy i możliwość zmiany posady na taką która bardziej by nam odpowiadała.

Ja zaczynałem na sprzątaniu, bo to właśnie sprzątanie dużo częściej niż zmywak jest punktem startowym. Po paru miesiącach załapałem się na prace w fabryce, później był tartak, płaca była niezła i pewnie bym popracował fizycznie trochę dłużej gdyby nie nadszedł kryzys i załamanie rynku. Recesja w Wielkiej Brytanii była dużo bardziej widoczna niż w Polsce, mój zakład pracy zmniejszył zatrudnienie o jakieś dwadzieścia procent, zamykano fabryki i sklepy, padały wielkie sieci, często o wieloletniej tradycji. Praca w dalszym ciągu była, nie dało się już tak przebierać w ofertach jak wcześniej, jednak dla chcącego nic trudnego.

Szczytowy okres załamania gospodarczego przesiedziałem jako cieć parkingowy w centrum handlowym. Całkiem miło wspominam ten okres, większość czasu spędziłem czytając książki i czekając na wezwanie przez krótkofalówkę, żeby na przykład odblokować maszynę, w której płacono za parking.

Jednak za wcześnie było jeszcze na zawodową emeryturę i gdy rynek się ożywił, postanowiłem przeć dalej. Następny etat pokrewny był moim kwalifikacją zawodowym, pracowałem w laboratorium jako kontroler jakości w przemyśle chemicznym, praca przyzwoita choć płaca nie zachwycała, no i jakoś zawód który sobie wybrałem mając lat paręnaście, nie do końca zgadzał się z tym co chciałbym w życiu robić. Zrobiłem kurs zawodowy, by podnieść swoje kwalifikację i załapałem się na kontrakt informatyczny dla tutejszego odpowiednika urzędu wojewódzkiego, dzięki temu że na kursie otrzymałem bardzo wysoką ocenę, zatrudniono mnie w roli kierownik niższego szczebla. Kontrakt się skończył, ja zmieniłem firmę, dalej jestem kierownikiem, tym razem w biurze projektów, perspektywy na dalszy rozwój stoją otworem.

Jest nas w Wielkiej Brytanii tyle, że pracujemy praktycznie wszędzie i oczywistym jest, że więcej jest polskich pracowników niewykwalifikowanych niż architektów i lekarzy, ale tak jest po prostu wszędzie, nie tylko na emigracji.

Autochtoni

Nie wiem jak jest z Anglikami, Walijczykami czy Irlandczykami, ale jeśli chodzi o Szkotów, to są to z reguły pokrewne nam dusze. Problem z sąsiadami, walki o niepodległość, czy spora emigracja w przeszłości, sprawiają, że nietrudno nam znaleźć wspólny język. Oczywiście zdarzają się także jednostki, które za każde swoje problemy życiowe najchętniej winiły by emigrantów ale są to raczej jakieś marginalne, niedouczone przypadki. Nigdy nie czułem, że to iż jestem Polakiem ma jakikolwiek wpływ na to, jak jestem oceniany czy postrzegany w pracy, Brytyjczycy byli i są zarówno moimi pracownikami jak i szefami, i jak dotąd nikomu nie przeszkadzało moje pochodzenie.

Zasiłki

O zasiłkach krótko, wszystkie raporty które do tej pory publikowano potwierdzały, że emigranci z krajów unii europejskiej wnoszą więcej do budżetu niż z niego wyciągają. Ja na przykład zasiłek dla bezrobotnych pobierałem w ciągu dziesięciu lat dwa razy, w obu przypadkach krócej niż miesiąc.

Biurokracja

W Polsce panuje przekonanie, że przerost biurokracji jest spowodowany przynależnością do Unii Europejskiej. Dziwi zatem, że w innych krajach członkowskich sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W Wielkiej Brytanii jakieś dziewięćdziesiąt dziewięć procent spraw urzędowych da się załatwić przez telefon a jakieś osiemdziesiąt procent przez internet. Wniosek o paszport można na poczcie wypełnić a dokument przyniesie listonosz, żeby przerejestrować samochód, wystarczy wpisać dane nowego właściciela w dowodzie rejestracyjnym i wrzucić go (dowód nie właściciela) do skrzynki, a na przykład tablice rejestracyjne wydrukują nam na warsztacie lub w sklepie i to na poczekaniu. Jadąc autem nie potrzeba wozić ze sobą żadnych dokumentów, bo policja i tak ma wszystko w systemie. Firmę można w pięć minut w internecie otworzyć i przez internet można także wszelkie rozliczenia urzędowe prowadzić. Taksówki nie potrzebują kasy fiskalnej. Od dziesięciu lat szukam uciążliwej biurokracji i jeszcze nie znalazłem.

Służba zdrowia

Choć mocno obciążona nawałem pracy, to nie mam większych zastrzeżeń. Wśród Polaków dość często można słyszeć opinie, że wszystko leczą paracetamolem, ciężko o przepisanie konkretniejszych leków i wizyty u specjalistów. Jednocześnie często próbują zaniżyć wartość publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii zestawiając ją z prywatnymi wizytami w czasie urlopów w Polsce. Moje własne doświadczenia są raczej odmienne, przy jednej wizycie u lekarza rodzinnego potrafiłem dostać skierowanie do dwóch specjalistów a na wizytę u każdego z nich czekałem tylko parę tygodni. Kiedy wymagała tego sytuacja przepisywano mi wachlarz leków zupełnie różnych od paracetamolu a przy cięższych dolegliwościach jak na przykład borelioza, po serii antybiotyków zlecano testy laboratoryjne by potwierdzić skuteczność kuracji. Wyleczono mi łupież, starą zarośniętą kurzajkę i wszystkie inne mniejsze i większe dolegliwości, z którymi zgłaszałem się do lekarza, i nigdy nie czułem się jakoś specjalnie porzucony przez tutejszą służbę zdrowia.

Powrót do Polski

Na dzień dzisiejszy, raczej nie wrócę. Jeżdżąc do Polski, obserwuję wiele pozytywnych zmian, ale są to zmiany widziane z perspektywy turysty, przebywającego w kraju 2-3 tygodnie w roku. Zaś przy rozmowach ze znajomymi wychodzi, że jakiekolwiek zmiany mające znaczenie dla przeciętnego Kowalskiego, zachodzą bardzo powoli, państwo kładzie kłody pod nogi obywatelom, służąc jednocześnie interesom nielicznych. Przy polskich polityce, biurokracji ale także nastawieniu społecznym, pewnie zafundowałbym sobie co najmniej nerwice i chorobę wrzodową żołądka, świadomie ograniczając długość własnego życia, a masochistą ani samobójcą nie jestem.”

Mojżesz Tannenbaum, interia360

» Opracował Damian Biliński | Źródło: Interia

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!