Nie daj się nabić w butelkę – plaga naciągaczy przez domofon

Gość w dom, Bóg w dom? Niekoniecznie. W pierwszej połowie 2015 r. na policję w Szkocji zgłoszono ponad 1000 oszustw „domofonowych”. Ofiary straciły w ten sposób w sumie około £238,300.

Domofonowi oszuści „rujnują życia”

„Z domu zniknęła biżuteria, pieniądze na czarną godzinę, a nawet para wyjściowych butów – łącznie pewnie straciliśmy £500” – denerwuje się Magdalena, dorosła córka Hanny (imiona zmieniono).

Wszystko za sprawą rzekomego inkasenta, który przyszedł sprawdzić czytnik zużycia wody w mieszkaniu kobiet w Edynburgu.

Hanna, osoba starsza, w UK od 2 lat (zajmuje się wnukami) nie włada biegle językiem angielskim.

Na podstawie gestów dzwoniącego do domu, ubranego w uniform mężczyzny, domyśliła się, o co może chodzić.

Wszelkie wątpliwości rozwiał identyfikator dzwoniącego – kobieta więc bez dalszych wahań wpuściła go do domu.

„Radość, że się dogadaliśmy była u mnie tak wielka, że nawet nie przyszło mi do głowy przyjrzeć się, co było napisane na tej plakietce” – żali się kobieta.

Dopiero po wyjściu inkasenta, gdy Hanna sprzątała przedpokój, zauważyła, że z pudełka przy drzwiach zniknęły nowe, nierozpakowane jeszcze buty. Dalsze poszukiwania ujawniły pozostałe straty.

Po powrocie córki z pracy kobiety zadzwoniły do firmy zajmującej się wodomierzem. Okazało się, że ta w ogóle nikogo nie wysyłała.

Hanny nie boli najbardziej strata pieniędzy czy biżuterii.

„Głupia jestem taka, niedołężna. Córka samej to mnie chyba nigdy nie zostawi” – mówi.

Właśnie w ten sposób – odbierając ofiarom resztki wiary do ludzi i w siebie – słowami Komisarza Rossa Aitkina: „domofonowi oszuści rujnują życia”.

Wyjątkowo obrzydliwe przestępstwa

Oszuści domofonowi na ofiary z reguły wybierają osoby starsze lub dotknięte niepełnosprawnością – liczą na ich naiwność, brak doświadczenia, gorszą kondycję.

Ofiary tych przestępstw, zażenowane, że wpuściły do domu obcą osobę, często nie zgłaszają zajścia na policję – zwłaszcza, że obawiają się ubezwłasnowolnienia, jeśli rodzina lub sąd uzna, że nie są w stanie o siebie zadbać.

Dlatego, jak podsumował funkcjonariusz szkockiej policji Komisarz Ross Aitken, „oszustwa domofonowe” to „wyjątkowo obrzydliwy rodzaj przestępstw, który często odbija się negatywnie na całym życiu ofiary”.

Dlatego też szkocka policja zorganizowała kampanię, która ma podnieść świadomość społeczną i zaoferować obywatelom proste, skuteczne rady, jak bronić się przed oszustami.

Nie wpuszczaj do domu polityka

W Polsce najczęstszą formą oszustwa osób starszych jest metoda „na wnuczka”.

W UK rzadziej zdarza się podawanie za krewnych. Dwa główne typu oszustów UK to tzw. „bogus callers” – „nieuczciwi goście” i „rogue traders” – „nieuczciwi domokrążcy”.

Ta pierwsza grupa, to osoby, które (podobnie jak polscy „wnuczkowie”) chcą dostać się do domu pod fałszywym pretekstem.

Zazwyczaj oszuści twierdzą, że prowadzą zbiórkę charytatywną lub podają się za inkasentów. W nadchodzących miesiącach szczególnie dużo może być rzekomych przedstawicieli partii politycznych – zgodnie z brytyjskim zwyczajem, przed wyborami członkowie partii osobiście nakłaniają obywateli do głosowania.

Tak naprawdę rzekomi „goście” chcą wejść do domu by, jak w przypadku Hanny, skraść wartościowe przedmioty.

„Nieuczciwi domokrążcy” z kolei zadzwonią do naszych drzwi oferując wykonanie drobnych napraw w domu lub w ogródku. Pracę tylko zaczną lub wykonają niedbale, a zmyją się po zainkasowaniu zawyżonego wynagrodzenia.

Wnuczek nie przejdzie

Policja zdradza, jak zabezpieczyć się przed nieproszonymi gośćmi.

„Nie wpuszczajcie do domu osób z ulicy, jeśli wizyta nie była umówiona i nie potwierdziliście ich referencji” – radzi Komisarz Ross Aitken.

„Jeśli macie wątpliwości, czy osoba pod drzwiami jest uczciwa, poproście, by przyszła o innej porze, kiedy wiecie, że nie będziecie sami w domu: prawdziwi interesanci nie będą mieli nic przeciwko, by wrócić później” – dodaje.

Policja apeluje także, by podejrzane zachowanie osób na ulicy czy dzwoniących do naszych domów zawsze zgłaszać dzwoniąc pod numer 101 lub, w sytuacjach nagłych, 999.

Specjalna rola pracowników socjalnych

Ponieważ wiele potencjalnych ofiar oszustw domofonowych korzysta z pomocy pracowników socjalnych, policja ma do tych ostatnich specjalną prośbę; niech przyglądają się bacznie, kto krąży w pobliżu domów ich podopiecznych.

W najbliższych miesiącach, w ramach policyjnej operacji „Moranda” odbędą się szkolenia dla osób bliskich (rodziny, przyjaciół, opiekunów) potencjalnym ofiarom (osobom starszym, niepełnosprawnym).

Policja udzieli szczegółowych wskazówek jak rozpoznać oszusta i wypromuje specjalną linię Crimestoppers, pod którą można zgłaszać podobne oszustwa.

„Jeśli znacie jakiegoś naciągacza, zawiadomcie wymiar sprawiedliwości lub naszą organizację” – apeluje Angela Parker, dyrektor krajowa Crimestoppers.

„Możecie to zrobić anonimowo. Nie śledzimy ani nie nagrywamy rozmów, nie potrzebujemy waszego oświadczenia, nie będziemy was powoływać na świadków. Chcemy wiedzieć, co wiecie, nie kim jesteście” – zapewnia Parker.

By podzielić się informacją o oszustach można zadzwonić pod numer 0800 555 111 lub odwiedzić stronę crimestoppers-uk.org.

Jak nie dać się nabić w butelkę? – Kilka praktycznych porad policji

Jeśli do waszych drzwi zadzwoni ktoś wam nieznany, kto nie umówił się wcześniej na wizytę:

  • Nie wpuszczajcie go bez potwierdzenia jego tożsamości telefonicznie;
  • Upewnijcie się, że drzwi i okna w domu są pozamykane;
  • Zamknijcie drzwi na łańcuch.

Dodatkowo uczulcie osoby bliskie – lub, jeśli pracujecie w roli opiekuna socjalnego, waszych podopiecznych – by przestrzegały tych samych zasad.

Dorota Peszkowska | Emito.net

emito_net_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!