» Damian Biliński | Fot. za BBC

W Szkocji nastąpiła polityczna zmiana. Stanowisko premiera, po przegranej partii nacjonalistycznej SNP w wyborach niepodległościowych, objęła Nicola Sturgeon.

_____________________________________________________________________________________

Nicola Sturgeon, jest pierwszą kobietą w Szkocji, która objęła stanowisko premiera. 44-letnia Nicola Sturgeon przejmuje fotel premiera autonomicznego rządu Szkocji po dotychczasowym premierze i liderze partii SNP, Aleksie Salmondzie.

Warto dodać, iż Nicola Sturgeon, została wybrana na przywódczynię SNP, po dziesięciu latach bycia wiceszefową ugrupowania. Jednak najistotniejsze dla zwolenników oderwania się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa jest zapowiedź nowej szefowej o tym, że walka na rzecz niepodległej Szkocji jeszcze się nie zakończyła i zapowiada dalszą kontynuację starań na rzecz oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy: 18 września 2014 roku, Szkoci nieznaczną przewagą głosów opowiedzieli się za utrzymaniem Szkocji w ramach Zjednoczonego Królestwa. Ale według najnowszych badań, gdyby wybory odbyły się dzisiaj, wynik wyborczy mógłby zaskoczyć, bowiem zwolenników niepodległości przybywa tym więcej, im więcej Zjednoczone Królestwo myśli o wyjściu z Unii Europejskiej.

Sharing is caring!