» Przemysław Ozdowy | Źródło: www.orf.at

W Salzburgu grasuje banda wandali smarująca obiekty nazistowskimi graffiti. Tym razem w weekend zamalowana została pamiątkowa tablica na fasadzie kościoła św. Michała na Residenzplatz, przypominająca, że naziści w 1938 roku tu właśnie zbiorowo palili zabronione przez ich ideologie książki.

__________________________________________________________________________________________________________________________

Nieznani sprawcy wymazali pamiątkową tablicę czarnym graffiti, które zdecydowanie przypomina swastykę. Kolor farby jest smolisty. „Nie można wykluczyć tła politycznego”, poinformowała policji. Dla wielu mieszkańców Salzburga jednak jest to jasny sygnał: neonaziści pojawili się z powrotem i mogą siać spustoszenie w regionie przez kilka miesięcy lub lat.

Na zdewastowanej przez wandali tablicy umieszczony jest cytat Heinricha Heinego: „Tam gdzie palą książki, będą na końcu palić również ludzi.”

Seria podobnych czynów rozpoczęła się w Salzburgu w październiku 2013 roku. Od tego czasu zamalowane zostało już dziewięć tablic, które poświęcone są pamięci ofiar narodowego socjalizmu. Dwóch sprawców odpowiedzialnych za zamalowanie części z nich zostało już skazany.

Samorząd studencki „ÖH Salzburg” reaguje z determinacją i chce przeciwdziałać takim wybrykom. „Pomniki i miejsca pamięci są ważną częścią naszej pamięci kulturowej. Dlatego od teraz, w odpowiedzi na każdy atak skrajnej prawicy będziemy odsłaniać nową tablicę poświęconą pamięci ofiar nazizmu”, powiedziała Katharina Obenholzner, prezes związku studentów w Salzburgu.

Wymazana farbą w weekend tablica przypominała o publicznym paleniu książek w dniu 30 kwietnia 1938 w okresie dyktatury nazistowskiej. Tablicę odsłonięto w dniu 25 listopada 2011 roku.

Więcej aktualnych informacji z Austrii o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie Polacy w Austrii – Polen in Österreich https://www.facebook.com/groups/543044279160183/.

Sharing is caring!