Naukowcy rozpoczynają poszukiwania antybiotyków na dnie oceanu.

Zespół kierowany przez naukowców z Aberdeen University, wyrusza na polowanie nieznanych związków chemicznych, które na przestrzeni milionów lat ewoluowały w wąskich dolinach i głębokich na 11 km morskich rowach. Prof. Jaspars Marcel powiedział, że zespół ma nadzieję znaleźć materiał, z którego powstaną leki „nowej generacji”. Naukowcy są przekonani, że na dnie morza w warunkach wrogich dla życia, a wręcz ekstremalnych istnieje duży potencjał do wykrycia „antybiotyku”.

W celu pobrania osadów z dna morza, które nigdy nie były wystawione na światło dzienne, międzynarodowy zespół będzie używał jednostek rybackich. Naukowcy spróbują pobrać unikalne bakterie i grzyby z osadu, który być może uda się wyciągnąć ze wschodniej części Oceanu Spokojnego – około 100 mil (161 km) od wybrzeża Chile i Peru, a także głębokich rowów na wodach Nowej Zelandii oraz wodach Antarktydy.

Według Profesora Marcel Jaspars z University of Aberdeen nieodpowiednie i zbyt częste przepisywanie pacjentom antybiotyków doprowadziło do szybkiego uodpornienia się wirusów na podawane lekarstwa, co w efekcie może spowodować, iż wkrótce może całkowicie zabraknąć skutecznego lekarstwa na pospolite choroby. W ciągu roku człowiek wykorzystuje antybiotyk przez kilka tygodni, a sam lek ma żywotność zaledwie od 5 do 10 lat.

db
Fot: Fotolia

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *