Czy nastąpi koniec zmiany czasu na zimowy i letni? Posłowie są za

Już wkrótce Polacy mogą pożegnać się z koniecznością przesuwania wskazówek zegara.

Projekt autorstwa partii PSL spotkał się z jednogłośnym poparciem Sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. 

Według nowego pomysłu czas letni miałby trwać cały rok i wszedłby w życie z dniem 1 października 2018 roku. Projekt PSL jest po pierwszym czytaniu w sejmie i jak informuje Władysław Kosiniak-Kamysz, nie jest to finał prac nad projektem zaprzestania zmian czasu na letni i zimowy.

Członkowie PSL mają jednak ogromne powody do zadowolenia, ponieważ już dawno kluby parlamentarne nie były tak jednogłośne. Autorem projektu jest Marek Sawicki, który swój pomysł uzasadnił względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi.

Warto przypomnieć, iż przestawianie zegarków o godzinę, by zmieniać cza na letni i zimowy stosowany jest przez około 70 państwcałego świata. W Europie stosują się do niego niemal wszystkie kraje z wyjątkiem Islandii i Białorusi.

W 2014 roku na stały czas zimowy przeszła Rosja. Natomiast w Polsce zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecny stan  obowiązuje  od  1977 roku.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu jesteśmy w stanie to przegłosować. Myślę, że Senat też by się pośpieszył. Ustawa trafia do prezydenta, po 14 dniach wchodzi w życie – czyli zdążymy – powiedział prezes PSL.

Władysław Kosiniak-Kamysz dość zabawnie skomentował realizację projektu swojego ugrupowania:

Głęboko wierzę, że partia, która potrafi zmieniać ustrój państwa w ciągu jednej nocy, w ciągu jednego dnia jest w stanie zatrzymać czas letni w Polsce.

Zmiana czasu na zimowy dokonywana jest w ostatni weekend października – w nocy z 28 na 29.

Open Magazyn | Redakcja

 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

OGŁOSZENIA

DODAJ OGŁOSZENIE ZA DARMO I BEZ REJESTRACJI!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.