Najgorsi są Anglicy?

O kim mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają najgorsze zdanie? Okazuje się, że o młodych, białych mężczyznach. To nie żart – około 20-letni Brytyjczycy zostawili daleko w tyle m.in. Polaków czy Hindusów.

Takie są wnioski z ostatniego badania YouGov, w którym wzięły udział tysiące mieszkańców Wysp. Pytano ich o zdanie na temat różnych grup społecznych. Wszystko po to, by dowiedzieć się, co myślimy o różnych mieszkańcach naszego kraju i jakie panują na ich temat stereotypy. A tych nie brakuje. – Wiadomo, że Murzyni są leniwi. Za to Polacy bardzo pracowici. Hindusi lubią pracować w handlu i rozsiewają zapach curry – uważa 40-letnia Monika, księgowa z Portmouth. – Azjaci są pracowici i bardzo głośni w restauracjach, na ulicy. Pakistańczycy wykorzystują system zasiłków i nie lubią pracować. Młode brytyjskie dziewczyny są strasznie wulgarne – dodaje jej koleżanka, kosmetyczka Judyta. Czy potwierdzają to wyniki badań?

Żadnej pracy się nie boi(my)

Zacznijmy od tego, co badani sądzili o nas. Bez obaw, nic negatywnego! Spośród wszystkich grup społecznych to my – obok Chińczyków – zostaliśmy uznani za najciężej pracujących. Ok. 67 proc. badanych powiedziało tak o polskim mężczyźnie w wieku 20-40 lat, a o młodych, polskich kobietach aż 70 proc. – Wcale mnie to nie dziwi – przyznaje 26-letnia Katarzyna, kierowniczka brygady sprzątającej z Londynu. – Jesteśmy bardzo zaradne. Znam Polki, które pną się po szczeblach kariery i łączą studia z pracą. Znam też takie, które imają się najcięższych zajęć. Nie znam za to żadnej, która siedziałaby w domu na zasiłku – dodaje.

Słowiańska tradycja?

Jeśli chodzi o naszą legendarną skłonność do alkoholu, to tylko 10 proc. osób oceniło, że pijemy za dużo i to tylko do pewnego wieku. To mało w porównaniu z brytyjskimi mężczyznami. Ich pijaństwo jest uciążliwe dla aż 66 proc. mieszkańców kraju. – To miłe, że mamy tak dobrą opinię. Spodziewałem się narzekania na alkohol, bo wiem, jak moich sąsiadów wkurzają choćby nasze grille przy piwie – śmieje się 32-letni Marcin, mechanik samochodowy z Glasgow. Za najmniej „rozpitych” społeczeństwo uważa Pakistańczyków oraz muzułmanów i muzułmanki – słusznie, bo większości z nich religia zabrania spożywania alkoholu.

Polska babcia nie jest…

Przejdźmy do oceny inteligencji. Okazuje się, że wysoko cenimy mądrość, która przychodzi z wiekiem, bo najwyżej ocenione zostały pod tym względem białe kobiety po 60. roku życia. Tuż za nimi znaleźli się starsi Żydzi i biali mężczyźni oraz Chińczycy bez względu na wiek. Wysoko oceniono też młode Żydówki, Chinki i Polki. Najgorsza ocena przypadła polskim i muzułmańskim kobietom po sześćdziesiątce. – Stereotyp mądrego Żyda funkcjonuje też w polskim społeczeństwie, więc to mnie nie dziwi. Chińczycy też znani są z wygrywania konkursów szachowych czy pianistycznych, więc taka opinia jest zrozumiała. Tylko skąd tak zła ocena możliwości intelektualnych mojej grupy wiekowej? Myślę, że za mało się pokazujemy. W moim pokoleniu dobra znajomość angielskiego nie jest częsta, co może decydować o takim postrzeganiu nas przez innych – mówi Jagoda, 61-letnia wykładowczyni kierunków humanistycznych na uniwersytecie w Londynie.

Starsi pomagają chętniej

Czymże jest jednak ciężka praca i inteligencja bez uczciwości, która często decyduje o tym, czy pałamy do kogoś sympatią? Badani za najbardziej uczciwych uznali mieszkańców Wysp w podeszłym wieku – 76 proc. wskazało na białe kobiety po 60. roku życia, a 72 proc. na białych mężczyzn. Polacy znaleźli się w połowie listy, a najgorsze noty zebrali 20-letni Pakistańczycy. Tylko 15 proc. z nas uważa ich za uczciwych. A co z uprzejmością? Tu też wygrywają osoby starsze, na drugim miejscu są Chinki i Chińczycy po 40.  roku życia i starsi czarnoskórzy przybysze z Karaibów, niezależnie od płci.

Gentlemani ze…

W badaniu oceniano też negatywne zachowania: wspomnianą skłonność do alkoholu, narkotyków, jazdy bez ważnego biletu czy przemocy. W tej kategorii „zwyciężyli” czarnoskórzy młodzi mężczyźni, a za najmniej agresywne uznano starsze muzułmanki i inne kobiety. Ogólnie białe kobiety i mężczyźni po 60. zdobyli najwyższe noty w całym badaniu, za nimi uplasowali się Chińczycy i Chinki. Wśród Polaków najlepiej oceniane były 20-letnie dziewczyny, a nieco dalej były ich matki. Najbardziej zaskakują ostatnie miejsca zestawienia, które otwierają młode Brytyjki i czarnoskórzy młodzi mężczyźni. Osoby, które najbardziej działają na nerwy wszystkim mieszkańcom kraju to… 20-letni biali mężczyźni. Większość badanych do szału doprowadzało ich pijaństwo, skłonność do narkotyków, lenistwo i agresja i łącznie uzyskali tylko 8 punktów na 100. Porównując to z wysoką notą ich dziadków (64 punkty) można dojść do wniosku, że czasy gentlemanów mamy już za sobą.

Sonia Grodek

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

STYL I KULTURA