Najgorsi są Anglicy?

O kim mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają najgorsze zdanie? Okazuje się, że o młodych, białych mężczyznach. To nie żart – około 20-letni Brytyjczycy zostawili daleko w tyle m.in. Polaków czy Hindusów.

Takie są wnioski z ostatniego badania YouGov, w którym wzięły udział tysiące mieszkańców Wysp. Pytano ich o zdanie na temat różnych grup społecznych. Wszystko po to, by dowiedzieć się, co myślimy o różnych mieszkańcach naszego kraju i jakie panują na ich temat stereotypy. A tych nie brakuje. – Wiadomo, że Murzyni są leniwi. Za to Polacy bardzo pracowici. Hindusi lubią pracować w handlu i rozsiewają zapach curry – uważa 40-letnia Monika, księgowa z Portmouth. – Azjaci są pracowici i bardzo głośni w restauracjach, na ulicy. Pakistańczycy wykorzystują system zasiłków i nie lubią pracować. Młode brytyjskie dziewczyny są strasznie wulgarne – dodaje jej koleżanka, kosmetyczka Judyta. Czy potwierdzają to wyniki badań?

Żadnej pracy się nie boi(my)

Zacznijmy od tego, co badani sądzili o nas. Bez obaw, nic negatywnego! Spośród wszystkich grup społecznych to my – obok Chińczyków – zostaliśmy uznani za najciężej pracujących. Ok. 67 proc. badanych powiedziało tak o polskim mężczyźnie w wieku 20-40 lat, a o młodych, polskich kobietach aż 70 proc. – Wcale mnie to nie dziwi – przyznaje 26-letnia Katarzyna, kierowniczka brygady sprzątającej z Londynu. – Jesteśmy bardzo zaradne. Znam Polki, które pną się po szczeblach kariery i łączą studia z pracą. Znam też takie, które imają się najcięższych zajęć. Nie znam za to żadnej, która siedziałaby w domu na zasiłku – dodaje.

Słowiańska tradycja?

Jeśli chodzi o naszą legendarną skłonność do alkoholu, to tylko 10 proc. osób oceniło, że pijemy za dużo i to tylko do pewnego wieku. To mało w porównaniu z brytyjskimi mężczyznami. Ich pijaństwo jest uciążliwe dla aż 66 proc. mieszkańców kraju. – To miłe, że mamy tak dobrą opinię. Spodziewałem się narzekania na alkohol, bo wiem, jak moich sąsiadów wkurzają choćby nasze grille przy piwie – śmieje się 32-letni Marcin, mechanik samochodowy z Glasgow. Za najmniej „rozpitych” społeczeństwo uważa Pakistańczyków oraz muzułmanów i muzułmanki – słusznie, bo większości z nich religia zabrania spożywania alkoholu.

Polska babcia nie jest…

Przejdźmy do oceny inteligencji. Okazuje się, że wysoko cenimy mądrość, która przychodzi z wiekiem, bo najwyżej ocenione zostały pod tym względem białe kobiety po 60. roku życia. Tuż za nimi znaleźli się starsi Żydzi i biali mężczyźni oraz Chińczycy bez względu na wiek. Wysoko oceniono też młode Żydówki, Chinki i Polki. Najgorsza ocena przypadła polskim i muzułmańskim kobietom po sześćdziesiątce. – Stereotyp mądrego Żyda funkcjonuje też w polskim społeczeństwie, więc to mnie nie dziwi. Chińczycy też znani są z wygrywania konkursów szachowych czy pianistycznych, więc taka opinia jest zrozumiała. Tylko skąd tak zła ocena możliwości intelektualnych mojej grupy wiekowej? Myślę, że za mało się pokazujemy. W moim pokoleniu dobra znajomość angielskiego nie jest częsta, co może decydować o takim postrzeganiu nas przez innych – mówi Jagoda, 61-letnia wykładowczyni kierunków humanistycznych na uniwersytecie w Londynie.

Starsi pomagają chętniej

Czymże jest jednak ciężka praca i inteligencja bez uczciwości, która często decyduje o tym, czy pałamy do kogoś sympatią? Badani za najbardziej uczciwych uznali mieszkańców Wysp w podeszłym wieku – 76 proc. wskazało na białe kobiety po 60. roku życia, a 72 proc. na białych mężczyzn. Polacy znaleźli się w połowie listy, a najgorsze noty zebrali 20-letni Pakistańczycy. Tylko 15 proc. z nas uważa ich za uczciwych. A co z uprzejmością? Tu też wygrywają osoby starsze, na drugim miejscu są Chinki i Chińczycy po 40.  roku życia i starsi czarnoskórzy przybysze z Karaibów, niezależnie od płci.

Gentlemani ze…

W badaniu oceniano też negatywne zachowania: wspomnianą skłonność do alkoholu, narkotyków, jazdy bez ważnego biletu czy przemocy. W tej kategorii „zwyciężyli” czarnoskórzy młodzi mężczyźni, a za najmniej agresywne uznano starsze muzułmanki i inne kobiety. Ogólnie białe kobiety i mężczyźni po 60. zdobyli najwyższe noty w całym badaniu, za nimi uplasowali się Chińczycy i Chinki. Wśród Polaków najlepiej oceniane były 20-letnie dziewczyny, a nieco dalej były ich matki. Najbardziej zaskakują ostatnie miejsca zestawienia, które otwierają młode Brytyjki i czarnoskórzy młodzi mężczyźni. Osoby, które najbardziej działają na nerwy wszystkim mieszkańcom kraju to… 20-letni biali mężczyźni. Większość badanych do szału doprowadzało ich pijaństwo, skłonność do narkotyków, lenistwo i agresja i łącznie uzyskali tylko 8 punktów na 100. Porównując to z wysoką notą ich dziadków (64 punkty) można dojść do wniosku, że czasy gentlemanów mamy już za sobą.

Sonia Grodek

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

„Chcemy, żeby Polacy zostali”

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

STYL I KULTURA