Na widelcu brytyjskich służb specjalnych

Podsłuchiwał cię brytyjski wywiad? Zgodnie z najnowszym orzeczeniem sądu, możesz to legalnie sprawdzić.

brytyjskie służby specjalne

Gdy Edward Snowden zaczął zdradzać tajemnice amerykańskiego wywiadu, zyskaliśmy chyba największy, jak do tej pory, dostęp do wiedzy związanej z tym, jak działają służby. I to nie tylko te amerykańskie. Z danych ujawnionych przez Snowdena wynika, że Gavernment Communicstions Headquaters (GCHQ) czyli brytyjska służba bezpieczeństwa, od lat podsłuchiwała swoich (i nie tylko) obywateli. A na podsłuchach się nie kończyło – śledzono też aktywność na portalach społecznościowych, korespondencję e-mailową, historię wyszukiwania i odwiedzane adresy internetowe. Agenci mieli nawet… przechwytywać obrazy z kamerek internetowych. GCHQ działało w ramach programu Tempora i współpracowało ze służbami amerykańskimi, których działania były częścią programu PRISM.

W dobrej wierze, ale…

Zarządy służb twierdzą, że chodziło wyłącznie o bezpieczeństwo obywateli i zapobieganie potencjalnym atakom terrorystycznym. Nie zmienia to faktu, że każdorazowo o zgodę na podsłuchiwanie np. obywatela Polski służby powinny zapytać polski rząd. Tak się jednak nie działo i latami (sprawa sięga 10 lat wstecz) podsłuchiwano bez żadnej kontroli. Co więcej, materiały zgromadzone przez amerykański wywiad były przekazywane brytyjskiemu i odwrotnie. A mowa tu m.in. o 690 tysiącach przejrzanych adresów mailowych dziennie. A to nie koniec, bo jak ujawnił w lutym magazyn The Intercept, szpiedzy GCHQ uzyskali też w tym czasie dostęp do kluczy szyfrujących karty SIM firmy Gemalto. A ta dostarcza swoje wyroby m.in. polskiemu T-Mobile i największym brytyjskim sieciom komórkowym. Z pomocą kluczy „dobranie się” do informacji zapisanych na kartach SIM jest banalnie proste.

Kto był podsłuchiwany?

– To obrzydliwe, że służby mogły coś takiego robić. Mi zawsze się wydawało, że takie rzeczy dotyczą bandytów, a nie zwykłych obywateli. Myślę, że każdy chciałby wiedzieć, czy i on był podsłuchiwany – uważa Agnieszka, 32-latka z Leeds. Ciekawi ją, jakimi kryteriami kierowały się służby specjalne. – Czy jeśli byłam na wakacjach w Dubaju i Egipcie, to jestem podejrzana o terroryzm – zastanawia się.

Podobne pytania zadawały sobie międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka, takie jak Privacy International, Amnesty International czy Bytes for All. Ich zdaniem, służby mają prawo podsłuchiwać tylko osoby podejrzane o działalność w grupach przestępczych czy terrorystycznych, a takie działania muszą odbywać się w ramach systemu prawnego.

Tymczasem wywiad miał „na wszelki wypadek” nielegalnie przesłuchiwać i przeglądać materiały dotyczące tysięcy innych osób, co wywołało zrozumiałe oburzenie na całym świecie. – Nie rozumiem, o co tyle szumu – wzrusza ramionami 28-letnia Patrycja, w Londynie od czterech lat. – To wszystko było po to, żeby zatrzymać terrorystów, więc chyba lepiej, że przejrzano więcej e-maili, niż gdyby niedostatecznie dbano o nasze bezpieczeństwo – dodaje. Podobnych argumentów używają same służby, tłumacząc po wyroku na łamach „The Independent”, że są tajne z definicji i dlatego opinia publiczna robi więcej szkody niż pożytku, usiłując sprawić, by ich sekrety ujrzały światło dzienne.

Pozwali brytyjskie służby

Organizacje pozarządowe z Privacy International na czele postanowiły jednak udowodnić przed sądem, że działania brytyjskich służb były niezgodne z prawem. Na początku lutego brytyjski sąd orzekł, że rzeczywiście stały one w sprzeczności z prawem międzynarodowym i prawami człowieka, m.in. prawem do prywatności i do sprawiedliwego procesu. – Zbyt długo służby zachowywały się, jakby były poza prawem – skomentował wyrok Eric King, dyrektor Privacy International. To bezprecedensowy wyrok, bo sąd orzekł, że każdy ma prawo wiedzieć, czy jego dane były przechwytywane przez brytyjski lub amerykański wywiad przed grudniem 2014 (wtedy ruszyło śledztwo). Również obywatele Polski mogą się tego dowiedzieć.

Jak? – Oczywiście żaden obywatel Polski nie stanie osobiście przed sądem, żeby zapytać służby, czy go śledziły. Byłoby to zbyt czasochłonne i pochłaniałoby olbrzymie pieniądze. Na szczęście po wyroku każdy może w prosty sposób sprawdzić, czy i jego dotyczy ta afera – tłumaczy Bartek Madej, specjalista ds. zabezpieczeń komputerowych, który od dawna przygląda się sprawie. Sam już dawno się zgłosił. – Nie tyle dlatego, że osobiście mnie to oburza, że ktoś mógł czytać moje nudne maile. Chodzi raczej o pokazanie, że nie godzę się na taką inwigilację, a gdy do niej dojdzie, będę dochodził swoich praw. Jest szansa, że gdy służby staną przed kilkoma milionami takich wniosków, następnym razem dwa razy się zastanowią, zanim zdecydują się na podobne działania – wyjaśnia.

Jak sprawdzić, czy byliśmy szpiegowani? Wystarczy na stronie organizacji Privacy International podpisać petycję, którą można znaleźć pod adresem „Illegal Spying”. Każdy przypadek osobno zbada brytyjski sąd nadzorujący tajne służby Investigatory Powers Tribunal,  a o wynikach poinformuje samych zainteresowanych. W ten sposób można też domagać się usunięcia danych na nasz temat z bazy służb. Już pierwszego dnia z tej możliwości skorzystało 6 tysięcy osób. Wniosek można złożyć też osobiście poprzez stronę Investigatory Powers Tribunal.

Czy wiesz, że…

  • Brytyjskie służby przyglądały się aktywności 690 tys. adresów mailowych
  • GCHQ czytało 70 tys. naszych maili dziennie…
  • …i 200 milionów SMS-ów

Sonia Grodek | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!