Możecie zostać i chcemy żebyście zostali – mówi Theresa May

Z premier Theresą May rozmawiali Jakub Krupa oraz Marcin Urban. „(…) Jest mi bardzo przykro, jeśli ktokolwiek, kto legalnie wybrał ten kraj, czuje się tu niemile widziany. Obywatele UE mają znaczący wkład w to, że UK jest wspaniałym krajem. W Wielkiej Brytanii żyje obecnie ponad 3 mln osób z 27 krajów UE i do każdego z nich mówię: chcemy, byś tu został, jesteś tu mile widziany”.

ZOBACZ OFERTĘ!

» Ubezpieczenia od utraty dochodu » Ubezpieczenia w razie chorób krytycznych » Polisy na życie.

Aby uzyskać niezbędne informacje wystarczy skontaktować się z naszymi pracownikami w oddziałach w Edynburgu i Glasgow. Dla naszych klientów jesteśmy dostępni niemal w każdym zakątku Szkocji.

Podczas kampanii #RoadToBrexit odwiedziła pani cztery kraje, wchodzące w skład Wielkiej Brytanii, a na zakończenie spotkała się z grupą Polaków, reprezentującą ponad 3 mln mieszkających tu obywateli Unii Europejskiej. Czy to symboliczne wyróżnienie piątego elementu składowego Wielkiej Brytanii i pracy, jaki wnosi w ten kraj?

Na rok przed opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię, celem mojej podróży było spotkanie się twarzą w twarz z ludźmi, którzy kształtują ten kraj, by wysłuchać, co oznacza dla nich Brexit. Ważne było dla mnie spotkanie osób różnych nacji, z różnych regionów, z różnych grup wiekowych i co bardzo ważne – ludzi z UE, którzy znaleźli tu swój dom.

Od początku procesu Brexitu priorytetowo traktowałam prawa obywateli UE, mieszkających w UK, jak również obywateli UK, mieszkających w UE, ponieważ doceniam ogromną wartość, jaką stanowią dla Wielkiej Brytanii. Co ważne, chcę, by mieli zaufanie i pewność, związane z dalszym życiem w Wielkiej Brytanii.

Dlatego jednym z największych osiągnięć w ubiegłym roku było grudniowe porozumienie z UE, które pozwoliło mi ogłosić wszystkim obywatelom UE, żyjącym w UK, mam nadzieję włącznie z wieloma czytelnikami „Cooltury”: możecie zostać i chcemy, żebyście zostali.

Miała pani ożywioną dyskusję z dziesięciorgiem Polaków, którzy zaprezentowali swoje poglądy na temat Brexitu. Powiedzieli, że czują się niesprawiedliwie traktowani przez część mediów i polityków, a także, że czują się tu niemile widziani. Jakie są pani odczucia po spotkaniu i jak przekonałaby ich pani do pozostania mimo Brexitu?

Zjednoczone Królestwo, z czego jestem dumna, jest miejscem otwartym i tolerancyjnym. Jest mi bardzo przykro, jeśli ktokolwiek, kto legalnie wybrał ten kraj, czuje się tu niemile widziany.

Obywatele UE mają znaczący wkład w to, że UK jest wspaniałym krajem. W Wielkiej Brytanii żyje obecnie ponad 3 mln osób z 27 krajów UE i do każdego z nich mówię: chcemy, byś tu został, jesteś tu mile widziany.
Chcę podziękować osobom, które przyszły i podzieliły się swoimi poglądami, pomagając mi uczynić z Brexitu sukces dla następnych pokoleń.

Obiecała pani, że każdy legalny imigrant z UE będzie mógł zostać w UK po Brexicie. Rosną jednak obawy o osoby z niewystarczającą znajomością języka angielskiego, niskimi kwalifikacjami lub niepełną dokumentacją pobytu. Z danych East European Resource wynika, że 15 proc. imigrantów może mieć problem z uzyskaniem „settled status”. Jakie wsparcie może im zapewnić rząd?

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii wnoszą ogromny wkład w rozwój kraju, dlatego byłam zadowolona z porozumienia z UE, zapewniającego, że wszyscy obywatele UE, żyjący legalnie w UK, mogą tu zostać po Brexicie. Zapewniam, że zbudujemy prosty, bezpośredni system, by obywatele UE, którzy stworzyli tu swój dom i respektują zasady, mogli kontynuować życie tak, jak dotychczas.

Utworzyliśmy grupy robocze z przedstawicielami obywateli UE, pracodawcami i z ambasadami krajów UE. Spotykamy się też z różnymi społecznościami w całym kraju, by pozyskać ich wkład w projektowanie nowego systemu aplikacji online. Dla przykładu, w Londynie, Birmingham i Edynburgu w ubiegłym roku odbyliśmy spotkania z 200 liderami polskiej społeczności.

Jeśli chodzi o obawy związane z procesem, obiecaliśmy już wcześniej, że wykorzystamy posiadane rządowe dane, by ludzie nie musieli przedstawiać stosów dokumentów. I najważniejsze: będzie wsparcie dla wrażliwych grup, takich jak osoby starsze, niepełnosprawne i osoby, dla których angielski jest drugim językiem.

Proces aplikacji zostanie uruchomiony w tym roku i zachęcam obywateli UE, zainteresowanych szczegółowymi informacjami na ten temat do odwiedzenia naszej strony gov.uk. W najbliższych miesiącach będziemy ją aktualizować. Ale też będziemy komunikować się na inne sposoby, informując, jak dokładnie system będzie działać.

Zdaniem rządowej Komisji Doradczej ds. Migracji (Migration Advisory Committee), obecny jej poziom służy Wielkiej Brytanii ze względu na to, że osoby napływowe ciężko pracują, uzupełniają brak siły roboczej na rynku i rzadko jej szkodzą. Czy przewiduje pani preferencyjne warunki dla obywateli UE po okresie przejściowym, by zapewnić szerszy dostęp do rynku UE i chronić wzrost, który generują imigranci?

W referendum Brytyjczycy zagłosowali za przywróceniem Wielkiej Brytanii prawa decydowania i odzyskania kontroli nad naszymi granicami, ale nie głosowali za zamykaniem naszych drzwi przed utalentowanymi i pracowitymi ludźmi.

Tak, stworzymy niezależny system imigracyjny, który zapewni kontrolę nad tym, kto przyjeżdża. Wielka Brytania będzie jednak nadal otwartym krajem, witającym zdolnych i utalentowanych, którzy chcą ciężko pracować i budować Wielką Brytanię.

Jeszcze kształtujemy nasze ramy imigracyjne, ale wkrótce przedstawimy propozycje. Bierzemy pod uwagę wnioski Migration Advisory Committee, jak również wnikliwie słuchamy opinii szerokiego grona osób zainteresowanych.

Wielu obywateli UE obawia się utraty praw wyborczych, stając się tym samym obywatelami drugiej kategorii. Jaki jest plan pani rządu w tej sprawie?

Jasno opowiedzieliśmy się za ochroną praw wyborczych obywateli UE, mieszkających w UK, jak i Brytyjczyków w krajach UE. Dla nas stwierdzenie: „chcemy byś został”, oznacza uczestniczenie w życiu kraju, który wybrało się na swój dom, a nie jedynie zamieszkiwanie na tym obszarze geograficznym. Jesteśmy rozczarowani, że w dotychczasowych negocjacjach UE nie była zgodna z naszym stanowiskiem.

W kontekście nadchodzących wyborów samorządowych zachęcam wszystkich, którzy żyją w UK i są uprawnieni – do udziału w demokratycznym procesie, jakkolwiek zamierzają głosować. Wartości demokratyczne są podstawą społeczeństwa brytyjskiego i każdy powinien jak najlepiej wykorzystać swoje prawo do głosowania.

Jest wiele spekulacji, dotyczących możliwego masowego napływu imigrantów z UE przed końcem okresu przejściowego. Czy rząd jest przygotowany na to, by nie powtórzyć błędu laburzystów, którzy w 2004 roku spodziewali się przyjazdu 13 tys. Polaków, podczas gdy w pierwszych dwóch latach przyjechało ich 250 tys.?

Naturalnie, im bliżej Brexitu, tym więcej spekulacji. W ubiegłym roku zanotowaliśmy znaczący spadek migracji netto – była o 75 tys. niższa niż rok wcześniej. Obecnie są oczywiście zupełnie inne okoliczności niż w 2004 roku.

W trakcie okresu przejściowego, wprowadzimy system rejestracji każdego obywatela UE, przyjeżdżającego do UK z zamiarem pozostania dłużej niż 3 miesiące, co jest istotnym elementem naszych przygotowań do przyszłego systemu imigracyjnego.

Żeby było jasne: w trakcie tego procesu chcemy nadal przyciągać utalentowanych i najzdolniejszych obywateli z UE, jak również z całego świata. Ale chcemy także zapewnić kontrolę naszych granic. Dlatego stworzymy system imigracyjny, który będzie sprawiedliwy i korzystny dla interesu Wielkiej Brytanii.

Jakub Krupa jest korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Londynie. Marcin Urban jest redaktorem naczelnym tygodnika „Cooltura”.

SZUKASZ PRACY W SZKOCJI?
ZMIEŃ KIERUNEK – NA SIEBIE!

Boris Johnson wysłał wniosek do UE o opóźnienie brexitu – ale go nie podpisał

20 października 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

19 października 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

9 lipca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

13 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

3 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

3 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Jak otrzymać emeryturę z UE?

3 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Wszystko się zmienia i ewoluuje – w drodze do szczęścia

2 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

2 czerwca 2019/Autor OPEN MAGAZYN

May odchodzi w czerwcu!

24 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

22 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

17 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

11 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

5 maja 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

27 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

25 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Nowa data Brexitu to 31 października!

11 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

„Settled status” na stronie rządowej UK po polsku!

5 kwietnia 2019/Autor OPEN MAGAZYN
 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Sharing is caring!