Minister Camerona: Być w Unii Europejskiej, to jak być zakładnikiem w bagażniku auta

Brytyjski minister sprawiedliwości Michael Gove porównał członkostwo Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej do „bycia zakładnikiem w bagażniku auta, które prowadzi ktoś inny i w tempie, nad którym nie mamy żadnej kontroli”, nawołując do poparcia wyjścia państwa z Unii.

„Unia Europejska jest wielonarodową federacją bez demokratycznie wybranego przywódcy lub rządu, z politykami dyktowanymi przez centralną biurokrację, ze sztucznym parlamentem bez szerokiego mandatu do działania i z peryferiami, które są albo biedne, albo chcą się odłączyć” – powiedział Gove. „Trudno uznać to za model dynamicznego rozwoju gospodarczego lub społecznego. (…) Oni chcą, żebyśmy uwierzyli, że Wielka Brytania jest w tak złej kondycji, że nie przetrwa bez pomocy Jean-Claude’a Junckera i jego Komisji Europejskiej, a jeśli odważymy się domagać się swoich praw, to całe zło tego świata spadnie nam na głowę. Traktują ludzi jak dzieci, którym nie można ufać, a które łatwo wystraszyć opowieściami o duchach. (…) Unijne elity będą wściekłe z powodu naszego sukcesu poza Unią Europejską. Odzyskanie kontroli nad prawem, podatkami, kontrolą graniczną, a także ustanowienie nowych porozumień handlowych pozwoli nam rozwijać się jeszcze szybciej, a nasza atrakcyjność dla inwestorów tylko wzrośnie” – zapewniał, podkreślając, że taki scenariusz „pokazałby także innym narodom Europy, że inny model integracji jest możliwy”

Tymczasem prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, który gościł z wizytą w Wielkiej Brytanii, oświadczył, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oddzielne porozumienie bilateralne „nie wydarzy się w najbliższej przyszłości. (…) Priorytetem będą dla nas w dalszym ciągu negocjacje z całym blokiem Unii Europejskiej. (…) Wielka Brytania będzie na końcu kolejki – oświadczył prezydent USA, oceniając, że podpisanie oddzielnej umowy po ewentualnym Brexicie byłoby „wyjątkowo nieefektywne”. (…) „Jeśli jedni z naszych najlepszych przyjaciół (Wielka Brytania) są w organizacji, która zwiększa ich wpływy na świecie, pomaga gospodarce – tak, chcę, żeby w niej zostali” – powiedział prezydent Obama.

Czy Brytyjczycy wezmą sobie do serca słowa amerykańskiego prezydenta przekonamy się już niebawem. Referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej jest zaplanowane na 23 czerwca. Według ostatnich sondaży, zwolenników pozostania Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej, przybywa

OM | Open Magazyn.pl
Na podstawie PAP

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!