Milioner i jego 22 dolary

Choć trudno w to uwierzyć, Sławek Muturi zwiedził już wszystkie kraje na świecie. Zarządzanie najmem, inwestowanie, nieruchomości – w tych dziedzinach czuje się jak ryba w wodzie. I choć budowanie kapitału i marki zajęło mu parę lat, dziś nie musi pracować i może oddać się swojej pasji – podróżowaniu.

Sławek (bo w takiej formie jego imię widnieje w dowodzie osobistym) jest pół-Polakiem, pół-Kenijczykiem. Gdy ponad 20 lat temu zaczynał budować kapitał w – jeszcze wtedy szarej Warszawie – może nawet nie spodziewał się, że uda mu się tyle osiągnąć. Dziś nie musi martwić się o przyszłość. Wpływy z najmu mieszkań wystarczają, by utrzymać standard życia, do którego przyzwyczaiła się jego rodzina i by podróżować w najdalsze zakątki ziemi.

O wolności

Po wpisaniu jego nazwiska w Google rzuci się w oczy nagłówek: „Miał 22 dolary, dziś żyje jak milioner”. Pytam więc – jak to możliwe? I choć słyszę, że trzeba inwestować w nieruchomości na wynajem, to wciąż wydaje się to niewiarygodne, że z kilkoma dolarami można tyle zdziałać.

Wszystko zaczęło się kilkadziesiąt lat temu od wizji. Sławek zadał sobie dwa pytania – jaka kwota pozwoli mu na to, by utrzymać rodzinę (przy założeniu, że nie będzie pracować) i co zrobić by tę kwotę zdobyć. Brzmi banalnie, ale czy to droga dla każdego?

– Jest wiele dróg do wolności finansowej. Ta, którą ja wybrałem, to tylko jedna z nich. I tak na przykład Polacy, którzy mieszkają w Anglii, mogą kupować mieszkania i w UK, i w Polsce – mówi. Sławek nie widzi nic złego w tym, że ktoś w ten sposób chce przejść na „wcześniejszą emeryturę”. – Jeżeli ktoś chce zrobić dłuższą przerwę w pracy w 2025 r. powinien zacząć myśleć o tym już dziś. Odłożenie działania w tym kierunku do roku 2024 ma niewielkie szanse powodzenia – dodaje.

Co decyduje o sukcesie w branży nieruchomości? Łut szczęścia, nieoczekiwany spadek, miliony na koncie? Niestety, aby coś osiągnąć, trzeba po prostu oszczędzać. – Kluczowa jest tu umiejętność życia poniżej swoich możliwości. Tak sam zaczynałem. Na pomysł wpadłem w 1995 roku, trzy lata później kupiłem pierwszą kawalerkę w Warszawie. Miałem wtedy 33 lata – opowiada. – Tak jak kredyty hipoteczne stały się popularne dopiero w l. 80 w Wielkiej Brytanii, tak w Polsce w l. 90 jeszcze mało kto o nich słyszał. Kiedyś ludzie potrafili sobie bez nich poradzić – musieli tylko żyć oszczędniej – przyznaje.

Grosz do grosza

To, że w latach 90. w Polsce Sławek wpadł na to, by odkładać grosz do grosza, później wziąć kredyt, kupić mieszkanie – jedno, a później kolejne, doprowadziło do tego, że założył firmę, która zajmuje się zarządzaniem najmem (ang. property managenent). Na razie jest to największa tego typu firma w Polsce – zajmuje się mieszkaniami i domami w liczbie prawie 1300 – i nie widać, by szybkie tempo wzrostu firmy miało się zmienić. Na jej założeniu nie poprzestał – na półkach wielu księgarni można znaleźć książki jego autorstwa poświęcone tej tematyce.

Wygłosił setki prelekcji na polskich uczelniach i konferencjach biznesowych, założył platformę do grupowego inwestowania w najem w formule crowdfund investing. Ogromnej energii dodaje mu jego osobista misja – pomóc Polakom w osiągnięciu wolności finansowej.
Teraz Sławek swojej firmie poświęca jeden dzień w miesiącu, o wielu sprawach decydują osoby, z którymi współpracuje. To daje mu spokój, przynosi dochód z najmu, ale co najważniejsze – wolny czas.

Wakacje życia

Od czasu, gdy przestał pracować po kilkanaście godzin dziennie, dalej ma co robić, ale robi tylko to, co chce. Dlatego, nie chcąc tracić czasu, od tego momentu zwiedził już wszystkie kraje na świecie. Choć może trudno w to uwierzyć, okazuje się, że w sieci można znaleźć bloga, którego autor – Grek – stara się dotrzeć do wszystkich osób, którym ta sztuka się udała. Na razie znalazł ich 102. Wśród nich jest Sławek i dwóch innych Polaków.

Czy przez to, że był w tylu miejscach i poznał tyle kultur, czuje się obywatelem świata? – Bardziej pasuje chyba określenie „sąsiad świata” – mówi. Dlaczego sąsiad? Bo, jak opowiada, ze względu na swój wygląd i na to, że wszędzie bardzo dobrze się czuje, wiele osób nie potrafi wskazać, z jakiego jest kraju. – W Brazylii myślą, że jestem z Kolumbii, w Kolumbii z kolei – że z Trynidadu. W Trinidadzie, że z Jamajki – i tak dalej. Podobnie jest zresztą w krajach Bliskiego Wschodu lub na wysepkach Oceanii. Wszędzie jestem „lokalny”, ale nie do końca – opowiada.

Czy to nie dziwne, że ktoś, kto zwiedził wszystkie kraje, koniecznie chce mieszkać w Polsce? – Jestem pół-Polakiem i pół-Kenijczykiem i oba te kraje są moimi ojczyznami. Jedyne, co mi tu przeszkadza to długie zimy – mówi poważnie. Na to jednak też znalazł lekarstwo – co roku w październiku/listopadzie ma zamiar przeprowadzać się do ciepłych krajów. I wracać na wiosnę jak bociany. W listopadzie skończy 50 lat i uważa, że może sobie pozwolić na taki prezent.

Jest jednak jeszcze jedna rzecz, nad którą musi pomyśleć. W najbliższym czasie ma zamiar wcielić w życie swój kolejny pomysł. Choć nie musi, dalej chce pracować. – Może to paradoks, ale co roku chcę wykonywać inny zawód. Inaczej na miasto patrzy kasjerka w hipermarkecie, inaczej tramwajarz, jeszcze inaczej bankier. Dla mnie podróżowanie i zmienianie pracy jest tym samym – dzięki obu lepiej poznajemy świat i ludzi, którzy na nim żyją, uczymy się też patrzeć na wszystko z różnej perspektywy – podsumowuje.

Joanna Szmatuła | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

INFORMACJE I BIZNES

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.