Milioner i jego 22 dolary

Choć trudno w to uwierzyć, Sławek Muturi zwiedził już wszystkie kraje na świecie. Zarządzanie najmem, inwestowanie, nieruchomości – w tych dziedzinach czuje się jak ryba w wodzie. I choć budowanie kapitału i marki zajęło mu parę lat, dziś nie musi pracować i może oddać się swojej pasji – podróżowaniu.

Sławek (bo w takiej formie jego imię widnieje w dowodzie osobistym) jest pół-Polakiem, pół-Kenijczykiem. Gdy ponad 20 lat temu zaczynał budować kapitał w – jeszcze wtedy szarej Warszawie – może nawet nie spodziewał się, że uda mu się tyle osiągnąć. Dziś nie musi martwić się o przyszłość. Wpływy z najmu mieszkań wystarczają, by utrzymać standard życia, do którego przyzwyczaiła się jego rodzina i by podróżować w najdalsze zakątki ziemi.

O wolności

Po wpisaniu jego nazwiska w Google rzuci się w oczy nagłówek: „Miał 22 dolary, dziś żyje jak milioner”. Pytam więc – jak to możliwe? I choć słyszę, że trzeba inwestować w nieruchomości na wynajem, to wciąż wydaje się to niewiarygodne, że z kilkoma dolarami można tyle zdziałać.

Wszystko zaczęło się kilkadziesiąt lat temu od wizji. Sławek zadał sobie dwa pytania – jaka kwota pozwoli mu na to, by utrzymać rodzinę (przy założeniu, że nie będzie pracować) i co zrobić by tę kwotę zdobyć. Brzmi banalnie, ale czy to droga dla każdego?

– Jest wiele dróg do wolności finansowej. Ta, którą ja wybrałem, to tylko jedna z nich. I tak na przykład Polacy, którzy mieszkają w Anglii, mogą kupować mieszkania i w UK, i w Polsce – mówi. Sławek nie widzi nic złego w tym, że ktoś w ten sposób chce przejść na „wcześniejszą emeryturę”. – Jeżeli ktoś chce zrobić dłuższą przerwę w pracy w 2025 r. powinien zacząć myśleć o tym już dziś. Odłożenie działania w tym kierunku do roku 2024 ma niewielkie szanse powodzenia – dodaje.

Co decyduje o sukcesie w branży nieruchomości? Łut szczęścia, nieoczekiwany spadek, miliony na koncie? Niestety, aby coś osiągnąć, trzeba po prostu oszczędzać. – Kluczowa jest tu umiejętność życia poniżej swoich możliwości. Tak sam zaczynałem. Na pomysł wpadłem w 1995 roku, trzy lata później kupiłem pierwszą kawalerkę w Warszawie. Miałem wtedy 33 lata – opowiada. – Tak jak kredyty hipoteczne stały się popularne dopiero w l. 80 w Wielkiej Brytanii, tak w Polsce w l. 90 jeszcze mało kto o nich słyszał. Kiedyś ludzie potrafili sobie bez nich poradzić – musieli tylko żyć oszczędniej – przyznaje.

Grosz do grosza

To, że w latach 90. w Polsce Sławek wpadł na to, by odkładać grosz do grosza, później wziąć kredyt, kupić mieszkanie – jedno, a później kolejne, doprowadziło do tego, że założył firmę, która zajmuje się zarządzaniem najmem (ang. property managenent). Na razie jest to największa tego typu firma w Polsce – zajmuje się mieszkaniami i domami w liczbie prawie 1300 – i nie widać, by szybkie tempo wzrostu firmy miało się zmienić. Na jej założeniu nie poprzestał – na półkach wielu księgarni można znaleźć książki jego autorstwa poświęcone tej tematyce.

Wygłosił setki prelekcji na polskich uczelniach i konferencjach biznesowych, założył platformę do grupowego inwestowania w najem w formule crowdfund investing. Ogromnej energii dodaje mu jego osobista misja – pomóc Polakom w osiągnięciu wolności finansowej.
Teraz Sławek swojej firmie poświęca jeden dzień w miesiącu, o wielu sprawach decydują osoby, z którymi współpracuje. To daje mu spokój, przynosi dochód z najmu, ale co najważniejsze – wolny czas.

Wakacje życia

Od czasu, gdy przestał pracować po kilkanaście godzin dziennie, dalej ma co robić, ale robi tylko to, co chce. Dlatego, nie chcąc tracić czasu, od tego momentu zwiedził już wszystkie kraje na świecie. Choć może trudno w to uwierzyć, okazuje się, że w sieci można znaleźć bloga, którego autor – Grek – stara się dotrzeć do wszystkich osób, którym ta sztuka się udała. Na razie znalazł ich 102. Wśród nich jest Sławek i dwóch innych Polaków.

Czy przez to, że był w tylu miejscach i poznał tyle kultur, czuje się obywatelem świata? – Bardziej pasuje chyba określenie „sąsiad świata” – mówi. Dlaczego sąsiad? Bo, jak opowiada, ze względu na swój wygląd i na to, że wszędzie bardzo dobrze się czuje, wiele osób nie potrafi wskazać, z jakiego jest kraju. – W Brazylii myślą, że jestem z Kolumbii, w Kolumbii z kolei – że z Trynidadu. W Trinidadzie, że z Jamajki – i tak dalej. Podobnie jest zresztą w krajach Bliskiego Wschodu lub na wysepkach Oceanii. Wszędzie jestem „lokalny”, ale nie do końca – opowiada.

Czy to nie dziwne, że ktoś, kto zwiedził wszystkie kraje, koniecznie chce mieszkać w Polsce? – Jestem pół-Polakiem i pół-Kenijczykiem i oba te kraje są moimi ojczyznami. Jedyne, co mi tu przeszkadza to długie zimy – mówi poważnie. Na to jednak też znalazł lekarstwo – co roku w październiku/listopadzie ma zamiar przeprowadzać się do ciepłych krajów. I wracać na wiosnę jak bociany. W listopadzie skończy 50 lat i uważa, że może sobie pozwolić na taki prezent.

Jest jednak jeszcze jedna rzecz, nad którą musi pomyśleć. W najbliższym czasie ma zamiar wcielić w życie swój kolejny pomysł. Choć nie musi, dalej chce pracować. – Może to paradoks, ale co roku chcę wykonywać inny zawód. Inaczej na miasto patrzy kasjerka w hipermarkecie, inaczej tramwajarz, jeszcze inaczej bankier. Dla mnie podróżowanie i zmienianie pracy jest tym samym – dzięki obu lepiej poznajemy świat i ludzi, którzy na nim żyją, uczymy się też patrzeć na wszystko z różnej perspektywy – podsumowuje.

Joanna Szmatuła | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.
, , ,

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?
, , ,

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , ,

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"
, , ,

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.