„Mieszkanie nie może być luksusowym towarem”

» Przemysław Ozdowy | Źródło: welt.de

Dziś w Bundestagu uchwalono ustawę o wprowadzeniu „hamulca” na ceny wynajmu mieszkań. Dzięki nowemu prawu ceny wynajmu mieszkań w obszarach miejskich pozostaną przystępne dla osób o średnich zarobkach.

_____________________________________________________________________________________________________________________

W wielu niemieckich miastach, znalezienie mieszkania nie jest łatwe. Ceny wynajmu szybują szybko w górę. A przyszli najemcy nader często muszą płacić ogromne maklerskie prowizje. Kontrowersyjny hamulec najmu cen zaproponowany przez federalnego ministra sprawiedliwości Heiko Maasa z SPD był przegłosowywany w czwartek. To nowe prawo jest niezbędnym narzędziem do kontroli drogich czynszów i kosztów pośrednictwa. „Mieszkanie nie powinno być luksusowym towarem” powiedział minister. Sam projekt przyczyni się do zahamowania szybkiego wzrostu czynszów w wielu miejscach w Niemczech, „a ceny nie będą już w stanie tak łatwo wzrastać jak wcześniej”.

Projekt wyeliminuje również poważną niesprawiedliwość prawa maklerskiego. „Obecna praktyka jest taka, że makler dla wynajmującego szuka najemcy, a koszty za tego typu usługę przerzucane są na najemców, którzy płacą jego prowizję, taka sytuacja nie będzie już możliwa”. Ustawa przewiduje, że jeśli najemca zamierza podnieść czynsz, podwyżka może być maksymalnie o dziesięć procent większa od średniej ceny wynajmu lokali w danym regionie. Kraje związkowe będą miały możliwość ustalania stałej ceny na najbliższe 5 lat.

Więcej aktualnych informacji z Niemiec o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie – Polacy w Niemczech – Polen in Deutschland https://www.facebook.com/groups/331734167024480/.

Sharing is caring!