» Przemysław Ozdowy | Źródło: www.österreich.at

Dane z rynku nieruchomości to horror: wynająć lub kupić mieszkanie zawsze jest bezcenne. Tymczasem wzrost kosztów operacyjnych, coraz wyższe ceny mieszkań i prawie żadnych nowych obiektów sprawia, że życie w Austrii staje się prawdziwym luksusem. Tylko w ubiegłym roku czynsze wzrosły dwa razy bardziej niż ubiegłoroczna inflacja.

________________________________________________________________________________________________________________________

Koszty mieszkania zabierają z rodzinnego portfela już ponad jedną trzecią całkowitych dochodów.
Według portalu internetowego ImmobilienScout24 przez ostatnie cztery lata ceny mieszkań w Wiedniu wzrosły o 29,6%. W pozostałych krajach związkowych sytuacja była podobna: w Tyrolu wzrost o 28,8%, a w Salzburg o jedyne 21,8%. Nie lepsza sytuacja panowała na rynku domów. W Dolnej Austrii za dom trzeba było zapłacić średnio o 35,7% więcej niż w 2010 roku, w Styrii 31,9%.

Wyniki badania gospodarstw domowych EU-SILC dają obraz sytuacji w Austrii. Samotny rodzić z dwojgiem dzieci i dochodami w gospodarstwie domowym na poziomie 2100 euro na koszty mieszkaniowe przeznacza miesięcznie 44% tej kwoty. W przypadku rodzin budżet domowy uszczupla się o 27%.

W roku wyborczym 2015 obie partie koalicyjne chcą zdobyć głosy wyborców planami ofensywy mieszkaniowej. Jest to spowodowane rosnącymi cenami mieszkań i rosnącym równie gwałtownie bezrobociem.

Plan ÖVP: W odpowiedzi na ciągłe rosnące ceny na rynku mieszkaniowym minister gospodarki Reinhold Mitterlehner (ÖVP) przedstawił przedwczoraj plan umożliwiający opanować sytuację. Na realizacje projektu mieszkaniowego zostaną przeznaczone dwa miliardy euro. Minister Mitterlehner planuje budowę 10000 nowych mieszkań, a budownictwo mieszkaniowe pomoże ponownie obniżyć wysokie bezrobocie.

Plan SPÖ: w przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony plan zainwestowania 6,5 miliarda euro w rozwój rynku mieszkaniowego. Kanclerz SPÖ Werner Faymann konkretnie przedstawi program wybudowania 30000 mieszkań w przystępnej cenie i stworzenia 70000 miejsc pracy. Pieniądze będą pochodzić z tanich pożyczek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Więcej aktualnych informacji z Austrii o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie Polacy w Austrii – Polen in Österreich https://www.facebook.com/groups/543044279160183/.

Sharing is caring!