Mein Kampf Adolfa Hitlera najpopularniejszą książką w Niemczech!

Wydanie krytyczne Mein Kampf znalazło się na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się książek w Niemczech w zestawieniu Der Spiegel. Do tej pory sprzedało się około 50 tysięcy egzemplarzy tej książki a obecnie do księgarń trafia kolejny już dodruk o nakładzie 20 tysięcy sztuk.

Wydawca książki, monachijski historyk Andreas Wirsching przyznał, w wywiadzie dla Spiegla, że nie spodziewał się tak wielkiego zainteresowanie książką Adolfa Hitlera napisaną w latach dwudziestych. Pierwsze egzemplarze krytycznego opracowania dzieła wodza III Rzeszy trafiły do księgarń w styczniu tego roku. Pierwszy nakład w wysokości 4 tysięcy rozszedł się błyskawicznie. Ku zaskoczeniu krytyków wydania książki, większość z jej nakładu nie nabyli jednak prawicowi ekstremiści ale przedstawiciele inteligencji.

Ogromne zainteresowanie książką jest jego zdaniem „pozytywnym znakiem” świadczącym o tym, że czytelnicy chcą „sięgać do źródeł”. Na organizowane przez nas spotkania przychodzi po kilkaset osób, co jest wydarzeniem bez precedensu – dodał niemiecki historyk.

Książka napisana przez Hitlera w latach 20. w więzieniu została wydana po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej. Jej wcześniejszą publikację blokowały władze Bawarii, posiadające przekazane im przez USA prawa autorskie. Z końcem zeszłego roku prawa te wygasły. Historycy z IfZ przygotowali krytyczne wydanie książki, aby uprzedzić pojawienie się na rynku publikacji bez naukowego komentarza.

Licząca blisko 2000 stron dwutomowa publikacja oprócz oryginalnego tekstu zawiera liczne przypisy oraz komentarze wyjaśniające kontekst historyczny i demaskujące stosowane przez Hitlera manipulacje.

Hitler napisał pierwszą część „Mein Kampf” w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę więzienia po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość.

Przyszły wódz III Rzeszy zawarł w nich swój rasistowski i antysemicki program, zapowiadając m.in. zdobycie „przestrzeni życiowej” na Wschodzie. Do końca wojny sprzedano lub rozdano ponad 12 mln egzemplarzy „Mein Kampf”.

Źródło | Informacje 24

info24_logo

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

Brytyjskie więzienia nie są w stanie powstrzymać rekordowej skali przemocy, samobójstw, samookaleczeń i przyjmowania narkotyków. We wszystkich tych przypadkach jest tam coraz gorzej – poinformował główny inspektor więziennictwa.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

Brytyjskie więzienia nie są w stanie powstrzymać rekordowej skali przemocy, samobójstw, samookaleczeń i przyjmowania narkotyków. We wszystkich tych przypadkach jest tam coraz gorzej – poinformował główny inspektor więziennictwa.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

/Autor

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.