Maya chce wyzdrowieć. Możemy jej w tym pomóc!

O Mayi Zubel pisaliśmy kilka tygodni temu, gdy jej rodzice poprosili o pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie chorej dziewczynki. Wsparcie potrzebne jest jednak cały czas, dlatego już za dwa tygodnie odbędzie się bal, z którego dochód zostanie przeznaczony na dalsze leczenie Mayi.

maya

Bal, na którym będzie grał polski zespół, odbędzie się 6 czerwca w Windsor Hall Ealing, przy polskiej parafii na Ealingu. Dodatkową atrakcją będzie aukcja, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na leczenie małej dziewczynki. A potrzeby są ogromne.

Agresywny nowotwór

Córka Agnieszki i Rafała urodziła się 13 lutego 2010 roku. Całkowicie zdrowa. Nic nie zapowiadało, że kiedy będzie miała 3,5 roku jej rodzice usłyszą miażdżącą diagnozę – neuroblastoma. To złośliwy, bardzo agresywny nowotwór współczulnego układu nerwowego.

Na początku Maya straciła apetyt, skarżyła się na bóle brzucha i nóg, była bardzo blada, szybciej się męczyła. – Miałam złe przeczucia, więc poszłam z córką do lekarza pierwszego kontaktu. Nalegałam na badania, jednak lekarz odsyłał mnie mówiąc, że wszystko jest w porządku – opowiada mama dziewczynki. W końcu po jednej z nocy, kiedy Maya skarżyła się na ból brzucha, lekarz zalecił badania moczu. Wyniki wykazały, że dziewczynka cierpi na infekcję dróg moczowych. Przepisany antybiotyk wywołał jednak reakcję alergiczną, która skończyła się wizytą w szpitalu. Tam wykonano badania krwi. Diagnozy chyba nikt się nie spodziewał – komórki rakowe dotarły do krwi i szpiku. Wykonano usg i prześwietlenie, wtedy też znaleziono guz w nadnerczu. Był on umiejscowiony w tak trudno dostępnym miejscu, że zwykły lekarz podczas rutynowego badania nie mógł go znaleźć.

Nawrót choroby

Lekarze walczyli z nowotworem Mayi przy pomocy bardzo wyczerpującego leczenia – dziewczynka przeszła osiem cykli chemioterapii, otwartą biopsję płuca, a także operację usunięcia guza, przeszczep własnego szpiku oraz immunoterapię. Jej mama opowiadała, jak trudnym momentem dla prawie 5-latki było kolejne obcięcie włosów, które zaczęły jej wypadać. – Rozmawialiśmy o tym wcześniej przez trzy dni, jednak Maya bardzo przeżyła fakt ścięcia włosów, które zdążyły już odrosnąć po ostatniej chemioterapii. Im jest starsza tym więcej rozumie – mówi. Niestety, ostatnie wyniki nie są najlepsze – nastąpił nawrót choroby.

Choć pieniądze na pomoc chorej dziewczynce można wpłacać m.in. za pośrednictwem jednej z fundacji (Maya jest jedynym polskim dzieckiem pod ich opieką), to kwota przez nią zebrana jest wciąż za mała. Rodzice nie mają już praktycznie sił na to, by jednocześnie dbać o dziecko, spędzać z nim jak najwięcej czasu i szukać sposobów na zdobycie środków na leczenie.

Potrzeba pomocy

Z pomocą przyszła więc Beata Kaczmarczyk-Czapkowska, znajoma rodziny, która wraz z dwiema koleżankami, Edytą i Iwoną, postanowiła zorganizować bal na Ealingu na rzecz Mayi. – Zamysł był prosty. Chciałyśmy zrobić coś, co pozwoli nam zebrać więcej środków na przyszłe leczenie. Mamy też nadzieję, że dzięki temu więcej osób, także Anglików, dowie się o tym, że ktoś taki jak Maya istnieje, i że naprawdę potrzebuje pomocy – opowiada. – Maya ma nawrót choroby już po raz drugi, ma nowe przerzuty. Wyniki niestety nie są najlepsze i potrzebny jest każdy pens – dodaje. Fundacja, a także znajomi rodziców dziewczynki robią wiele, by im pomóc – zorganizowano już m.in. Zumbaton czy pokaz motocykli. To jednak wciąż za mało.

Niestety, w porównaniu do innych dzieci z fundacji, która opiekuje się Mayą, na jej konto wpływa znacznie mniej pieniędzy. – Może to dlatego, że działamy tylko w środowisku polskim? A może dlatego, że w przypadku kryzysowych sytuacji potrafimy się zjednoczyć, ale gdy chodzi o taką codzienną, sąsiedzką pomoc, nie jest już tak różowo – zastanawia się Beata.  – Rodzice Mayi nie rozpychają się łokciami, nie krzyczą, że potrzebują pomocy. Dlatego to my musimy to zrobić – dodaje.

Terapia jądrowa

Na razie Maya nie może być poddana żadnej terapii – jej stan jest zbyt poważny. Na co dzień dziewczynka jest pod opieką szpitala Great Ormond Street Hospital, jednak za wszystkie dodatkowe leki, które nie są refundowane przez NHS, rodzice muszą płacić sami. Co więcej, jeżeli okaże się, że dziewczynka zostanie zakwalifikowana do leczenia np. w USA, pieniądze potrzebne będą od razu.

Na razie Maya czeka na radioterapię jądrową, która ma odbyć się w lipcu. Ten sposób leczenia polega na tym, że pacjent otrzymuje leki, które sprawiają, że promieniuje. Maya będzie dostawać leki do krwi przez dwa tygodnie; po trzech tygodniach przerwy terapia jest powtarzana. Ryzyko jest jednak ogromne, bo radioterapia może zniszczyć szpik kostny dziewczynki.

– Cały czas szukamy innych opcji leczenia, które mogłyby pomóc Mayi wyzdrowieć. Rodzice zawsze mają nadzieję. Walczymy, próbujemy, nie poddajemy się, szukamy nowatorskich metod leczenia, których będziemy próbować za granicą, dlatego tak bardzo potrzebne będą fundusze – mówi mama dziewczynki.

Pieniądze można wpłacać na:

 • Fundację „Just Giving”
  – www.justgiving.com/
  MayaZubelJourney
  
 • Fundację NCCA UK
  – www.ncca-uk.org/donate
 • Bezpośrednio w banku na konto NCCA UK: Bank: NatWest
  Sort code: 50-30-05
  Acc. number: 24196878
  Reference: Maya Zubel
  + ewentualnie swoje nazwisko

Joanna Szmatuła | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!