Matka urodzi dziecko swojej nieżyjącej córki?

59-letnia Brytyjka chce przy pomocy sztucznego zapłodnienia urodzić dziecko swojej córki, która cztery lata temu zmarła na raka jelita. Aby wykorzystać zamrożone przed śmiercią dziewczyny jajeczka potrzebna jest jednak specjalna zgoda sądu.  Choć wniosek matki został odrzucany już trzykrotnie kobieta nie poddaje się i zapowiada dalszą walkę „Daily Mail”.

_______________________________________________________________________________________________________________________

Jak twierdzą rodzice zmarłej dziewczyny – urodzenie dziecka było jej ostatnim życzeniem. Teraz chcą wypełnić jej wolę. Niestety jedynymi świadkami tej rozmowy są oni sami, a dla sądu to za słaby argument. Na razie przeprowadzenie zabiegu w Wielkiej Brytanii jest niemożliwe. Rodzice wierzą, że będą mogli to zrobić w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Koszty leczenia w tamtejszej klinice bezpłodności utrzymują się na poziomie 60 tys. funtów. Małżeństwo czeka na decyzję sądu.

Lekarze twierdzą, że mimo iż kobieta przeszła już menopauzę ma szansę wydać na świat potomstwo, ale ze względu na swój wiek, niesie to za sobą poważne ryzyko zarówno dla zdrowia jej, jak i nienarodzonego dziecka. Sprawa ta wywołała już falę spekulacji, głos zabierają również politycy.

– Nie mogę zrozumieć, po co ktokolwiek chciałby to robić. Mam jednak poważne obawy, że sąd czy HFEA (The Human Fertilisation and Embryology Authority, czyli instytut leczenia bezpłodności – przyp. red.) może udzielić tej kobiecie zgody, a to zaburzy pewien panujący na świecie porządek praw natury – stwierdził konserwatysta David Davies.

Niecodzienny plan wspiera jednak bohaterka innej afery surogatkowej na Wyspach. 62-letnia Annie Casserley kilka lat temu urodziła dziecko swojej córki. Tamten przypadek był jednak o tyle prostszy, bo biologiczna matka żyła, a z pomocy Casserley skorzystała z powodu swojej bezpłodności.

– Jeżeli to była wola jej córki, a ona chce ją wypełnić, to wybór należy do tej kobiety – cytuje Casserley „Daily Mail”.

Klinika, w której nieżyjąca dziewczyna zostawiła swojej jajeczka będzie magazynowała je jeszcze przez sześć najbliższych lat. Po dekadzie od pobrania – jajeczka zostaną zniszczone.

(md) | Goniec.com

goniec_150

Sharing is caring!