Małżeństwa mimo woli

Jeszcze w tym roku 15 milionów dziewczynek wyjdzie za mąż, zanim ukończy 18. rok życia – uświadamia organizacja Unicef prowadząca kampanię przeciwko małżeństwom z nieletnimi. Choć takie związki są w Wielkiej Brytanii nielegalne, z uwagi na multikulturowy charakter kraju, problem jest tu zauważalny – od 2014 roku Home Office prowadziło 46 postępowań w związku z takimi małżeństwami.

Przymusowe małżeństwa zostały w Walii i Anglii zdelegalizowane w lipcu 2014 roku i za niedostosowanie się do prawa grozi do siedmiu lat więzienia. Mimo tego, co jakiś czas na światło dzienne wypływają sprawy przestraszonych dziewczynek, których rodzina mieszkająca w UK zaaranżowała małżeństwo ze sporo starszym Irańczykiem czy Pakistańczykiem. Jasvinder Sanghera z Karma Nirvana – organizacji wspierającej ofiary takich ślubów i honorowych ataków, przyznała, że w ciągu ostatnich trzech lat otrzymali ponad tysiąc telefonów dotyczących spraw dzieci w wieku od 5-17 lat. – To również brytyjski problem, który szkoły muszą nauczyć się zauważać – twierdzi kobieta.

Przez ojca

W lipcu zeszłego roku sąd w Manchesterze rozpatrywał sprawę nastolatki, która została zmuszona do małżeństwa przez ojca, a następnie wykorzystana seksualnie przez 30-letniego męża. Sprawa wyszła na jaw jedynie dzięki temu, że dziewczynka uciekła z domu i poinformowała o wszystkim policję. Jej ojciec, który był wtedy w Bangladeszu wrócił natychmiast do Manchesteru i starał się przekonać funkcjonariuszy, że ceremonia była tylko przyjęciem urodzinowym. Na nim jego córka miała otrzymać błogosławieństwo od imama. Dziewczynka zeznała, że w dniu swoich 14. urodzin została obudzona i kazano jej zejść do salonu na ceremonię, którą przeprowadzał imam.

Nastolatka przyznała, że nie rozumiała treści obrzędu, ponieważ został on przeprowadzony w obcym języku, więc jej ciotka podpowiadała jej co i kiedy ma mówić. Po ceremonii, która miała miejsce w Longsight w Manchesterze w 2013 roku, dziewczynka została zabrana na górę i rozebrana. Jej nowy mąż, który w momencie rozpatrywania sprawy przebywał w Bangladeszu, miał następnie wykorzystać seksualnie nastolatkę. Sędzia uwierzył w słowa ojca dziewczyny, który tłumaczył się, że jego celem nie było doprowadzenie do obcowania seksualnego dziewczynki z jej nowym mężem zanim skończy ona 18 lat. Urzędnik zaznaczył jednak też, że zadaniem ojca jest ochrona własnych dzieci, a swoim zachowaniem mężczyzna umożliwił skrzywdzenie własnego dziecka.

– Należy podkreślić, że prawo Anglii i Walii ma chronić młode dziewczyny przed takim zagrożeniem, a sądy będą sumiennie egzekwować to prawo – dodał sędzia. Skazał go na czternaście tygodni więzienia. W Londynie z kolei na jaw wyszła sprawa 9-latki, która miała zostać wysłana do Afganistanu, by poślubić swojego dwa razy starszego kuzyna. Inna dziewczynka – 11-letnia – została zmuszona przez rodzinę do poślubienia 20-letniego mężczyzny w Bangladeszu i przebywała tam z nim do momentu, aż nakazem sądowym nie sprowadzono jej z powrotem do Wielkiej Brytanii. Z kolei „The Independent” pisał o 6-latce, która została zabrana ze szkoły, by poślubić Pakistańczyka.

Statystyki

To tylko jedne z licznych historii, jakie przydarzają się dziewczynkom w Wielkiej Brytanii – na całym świecie skala problemu jest jeszcze większa. Zdaniem organizacji Unicef, takie małżeństwa mogą prowadzić do zniewolenia i wykluczenia społecznego. Choć problem dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewczynek, to tych drugich cierpi zdecydowanie więcej i to na nie ma ten proceder dużo większy wpływ. To dlatego organizacja Unicef, przeprowadziła badanie właśnie wśród kobiet w wieku 20-49 lat z całego świata w celu opracowania raportu na temat małżeństw zawieranych z nieletnimi pannami młodymi.

– Wyjście za mąż jako dziecko zaburza rozwój dziewczynki, często skutkuje przedwczesnym zajściem w ciążę, co prowadzi do społecznej izolacji, przerwania nauki, zmniejszenia możliwości podjęcia zatrudnienia i rozwoju zawodowego. Sprawia też, że nieletnie żony są bardziej narażone na przemoc domową – potępia takie działanie między innymi ONZ. Według danych Unicefu, najwyższy odsetek małżeństw zawieranych przez nieletnie dziewczyny występuje w Azji Południowej – tutaj aż 56 proc. kobiet między 20. a 49. rokiem życia zostało poślubionych przed 18. urodzinami. Dalej jest Zachodnia i Centralna Afryka (46 proc.). 38 proc. takich ślubów aranżowanych jest we Wschodniej i Południowej Afryce.

– Małżeństwa z nieletnimi wypływają ze splotu kilku czynników. Bieda, wrażenie, że małżeństwo zapewni dziecku „ochronę”, honor rodzinny, normy społeczne, prawa zwyczajowe lub religijne zalecające takie małżeństwa, niedomogi prawa oraz zły stan egzekwowania przepisów w danym kraju  – to wszystko przyczynia się do powszechności małżeństw z nieletnimi pannami młodymi – wskazuje powody zawierania takich małżeństw Organizacja Narodów Zjednoczonych. Z tych samych danych Unicefu z 2014 roku wiemy, że obecnie żyje ponad 700 milionów kobiet na całym świecie, które zostało poślubionych jako dziecko, z czego 250 milionów – małżeństwo zawarło przed 15. rokiem życia.

Islam

Jak informuje portal prawny temidium.pl, w islamie małżeństwo nie jest sakramentem a kontraktem cywilnym. Zostaje on zawarty na mocy porozumienia stron, jednak w praktyce często kobieta nie bierze czynnego udziału w jego powstawaniu. To właśnie dlatego jest tak powszechne zmuszanie do małżeństwa nieletnich – wystarczy jej milcząca zgoda lub zgoda wyrażona post factum – czytamy. Z kolei zgodnie z prawem szariatu nie obowiązuje minimalna granica wieku dla przyszłej żony. Odpowiedzialność religijna zaczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki u dziewczynki, więc i ten moment w życiu dziecka może być traktowany, jako sygnał do zamążpójścia.

Skutki zawierania małżeństw przez dzieci:

  • Wyższa śmiertelność. Wśród ofiar takich małżeństw notuje się wyższy odsetek śmiertelności niż u ich niezamężnych rówieśniczek.
  • Problemy zdrowotne. Ten aspekt bardzo mocno związany jest z wcześniejszym. U dziewczynek z takich związków wykrywa się dużo więcej zarażeń wirusem HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową.
  • Brak kontroli nad życiem. Jedną z zalet, jakie dorośli mężczyźni widzą w takich małżeństwach jest fakt, że dziewczynki nie zdążą nauczyć się obrony swojego zdania ani siebie.
  • Wyższy odsetek analfabetyzmu. Badania pokazują, że młode mężatki zaprzestają nauki, z kolei dzieci słabo wykształconych matek są bardziej narażone na porzucenie nauki (za: plan-uk.org)

Marta Łaczkowska

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!