» Marcin Kuna

Jak donosi Polish City Club powołując się na badania opublikowane przez Ipsos, ponad 70% Polaków mieszkających na wyspach nie zamierza wracać do kraju. Większość z nich to dobrze wykształceni magistrowie i inżynierowie z bagażem cennego praktycznego doświadczenia. Można by się pokusić o stwierdzenie, że emigracja się im „opłaciła”, tym bardziej, ze 40% z nich nie zamierza nawet wracać do kraju i planuje ubiegać się o brytyjski paszport.

__________________________________________________________________________________________________________________

Obecnie na terenie Zjednoczonego Królestwa znajduje się ok. 650 tys. Polaków. Większość z nich nie osiągnęło jeszcze nawet 50 roku życia, a jedynie co dziesiąty nie posiada wyższego wykształcenia. Zdecydowana większość Polonii w Wielkiej Brytanii jest dobrze (o ile nie doskonale) wykształcona, podczas gdy w Polsce taki poziom edukacji posiada mniej niż połowa obywateli. Co ciekawe, Polacy na Wyspach podejmują najczęściej gorzej płatne prace fizyczne, które nie są nawet pośrednio związane z ich właściwym wykształceniem. Niemniej jednak finansowo wciąż opłaca im się to bardziej niż podjęcie tej samej pracy w Polsce lub poszukiwanie zatrudnienia w swoim zawodzie, co często wiąże się z mniej płatnym okresem próbnym bądź większym wymaganym doświadczeniem.

Z Polski emigruje też tysiące informatyków, księgowych, inżynierów czy pielęgniarek. Polscy fachowcy, tacy jak stolarze, blacharze, elektrycy czy mechanicy, należą do kategorii zawodów zajmujących czołowe pozycja na liście największego bezrobocia w naszym kraju. Tymczasem w Wielkiej Brytanii ceni się naszych specjalistów w tych zawodach za ich rzetelność i pracowitość.

Sharing is caring!