» Patrycja Marucha | Źródło: ilfattoquotidiano.it

Nawet w kraju, w którym korupcja jest pewniakiem w życiu codziennym, ujawnione sprawy wprawiły w osłupienie obywateli”- pisze Elisabetty Povoledo, w New York Times.
________________________________________________________________________________________

Dziennikarka przedstawia i krytykuje ostatnie wydarzenia dotyczące śledztwa afery Mafia Capitale w Rzymie, w którą byli zamieszani również politycy. Nasuwa się wiele wątpliwości i pytań dotyczących funkcjonowania państwa włoskiego, takie jak na przykład zdolność Włoch do reform i usatysfakcjonowanie żądań dotyczących budżetu stawianych przez partnerów Eurostrefy. Dziennik nie ma wątpliwości: „Rozpowszechniona i niekontrolowana korupcja publicznych funduszy ujawniona przez śledztwo jest przykładem sytuacji, która doprowadziła dług publiczny Włoch do jednego z najwyższych poziomów.

Komentarz obejmuje także zjawisko rozprzestrzeniania się przestępczości zorganizowanej, do tej pory utożsamianej z południem Włoch, a która dzisiaj opanowuje również północne regiony kraju. Reportaż uzupełniają wypowiedzi niektórych włoskich dziennikarzy, a także były sędzia i pisarz Giancarlo De Cataldo, autor bestselleru „Romanzo Criminale”, który zaznacza, że interesy przestępcze istnieją w Rzymie od czasów cesarza.

Dziennikarka w artykule wspomina o raporcie opublikowanym przez Transparency International, w którym Włochy wypadają kiepsko na tle Europy, dzieląc 69 miejsce razem z Grecją. Povoledo szczególnie podkreśla politykę pomocy imigrantom i źródła finansowe wiążące się z nią, jako ważne w interesach mafijnych. Z wypowiedzi współpracującego z mafią Salvatore Buzzi, dowiadujemy się, że jest to biznes o wiele bardziej dochodowy niż handel narkotykami. Mowa jest również o Luca Odevaine, opisanego jako „urzędnik wysokiego stopnia, który zasiadał w rządzie i nadzorował sprawę pomocy imigrantom”. Duża część artykułu poświęcona jest Massimo Carminati i nagrania, na którym jest mowa o sposobach przeniknięcia do nowego zarządu miasta Rzymu, którego urząd prezydenta po niedawnych wyborach samorządowych objął Ignazio Marino. Zajął on miejsce Gianni Alemanno – oskarżonego o współpracę na rzecz mafii.

Sharing is caring!