Made in UK. Premie dla lekarzy za niewystawianie recept

Lekarze pierwszego kontaktu w Wielkiej Brytanii mają ograniczyć wydawanie pacjentom recept na antybiotyki do absolutnego minimum. Ci, którzy zmniejszą ich liczbę mają szansę na premię.

__________________________________________________________________________________________________________________________

Pomysł premiowania wyszedł od NICE, czyli organu nadzorującego brytyjską publiczną służbę zdrowia. Zdaniem specjalistów zbyt często sięgamy po antybiotyki, a lekarze przepisują na nie recepty nawet wtedy kiedy pacjent zgłasza się do nich ze zwykłym przeziębieniem. W taki sposób organizm uodpornia się na lekarstwa, więc poważniejszą chorobę trudniej zwalczyć.

Jak informuje „Daily Mail” przeciwnicy pomysłu twierdzą jednak, że lekarze zachęceni większymi dochodami mogą pójść w drugą stronę i nie przepisywać pacjentom antybiotyków kiedy to konieczne.

Jak twierdzi prof. Hugh Pennington z Uniwersytetu Aberdeen – ograniczenie liczby recept na antybiotyki jest konieczne, jednak nie powinno się ono wiązać z korzyściami finansowymi dla lekarzy. – Pacjenci mogą na tym bardzo ucierpieć – twierdzi ekspert.

(ml) | Goniec.com

goniec_150

Sharing is caring!