Londyn obawia się wpływu referendum ws. aborcji na Irlandię Północną?

Brytyjskie media zwracają uwagę na możliwe implikacje wyniku irlandzkiego referendum ws. liberalizacji przepisów aborcyjnych dla sytuacji prawnej w Irlandii Północnej, która w odróżnieniu od reszty Zjednoczonego Królestwa ma ostrzejsze przepisy.

UBEZPIECZENIE DOCHODU

» Ubezpieczenia od utraty dochodu » Ubezpieczenia w razie chorób krytycznych » Polisy na życie.

Dowiedz się w jaki sposób otrzymywać nawet do 100% miesięcznego wynagrodzenia w momencie gdy nie jesteśmy zdolni do pracy przez Rok, 2 lata, 5 lat a nawet do 70 roku życia. Dowiedz się więcej…

„The Sunday Times” poinformował o tym, że szereg wysokich rangą kobiet w rządzącej Partii Konserwatywnej, w tym minister do spraw kobiet i równości Penny Mordaunt, wezwało premier Theresę May do tego, żeby rząd zreformował „drakońskie” prawa aborcyjne obowiązujące w Irlandii Północnej, która wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa.

Mordaunt napisała na Twitterze, że sobotnie ogłoszenie wyników irlandzkiego referendum w sprawie liberalizacji przepisów o przerywaniu ciąży było „historycznym i wspaniałym dniem dla Irlandii, wzbudzającym nadzieję także dla Irlandii Północnej”.

Według gazety, minister domaga się od szefowej rządu zgody na przeprowadzenie głosowania w tej sprawie w brytyjskiej Izbie Gmin przy jednoczesnym braku rekomendacji partyjnej, pozwalając posłom na głosowanie zgodne z ich sumieniem.

Jak poinformowano, Mordaunt może liczyć na poparcie ze strony czterech poprzedniczek na stanowisku osoby odpowiedzialnej w rządzie za prawa kobiet, w tym byłej minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, dwóch byłych minister edukacji Justine Greening i Nicky Morgan oraz byłej minister kultury, mediów i sportu Marii Miller.

Szacunki wskazują, że nawet trzy kobiety codziennie podróżują z Irlandii Północnej – gdzie aborcja jest zakazana poza sytuacją poważnego i długotrwałego ryzyka dla zdrowia kobiety – do Wielkiej Brytanii, gdzie przepisy dopuszczają przerwanie ciąży do 24 tygodnia, jeśli „kontynuacja ciąży będzie stanowiła większe zagrożenie dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety niż jej przerwanie”.

Źródło | PAP

SZUKASZ PRACY W SZKOCJI?
ZMIEŃ KIERUNEK – NA SIEBIE!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Sharing is caring!