Londyn nie może wyprowadzić Szkocji z jednolitego rynku UE

„Brytyjska premier Theresa May nie ma mandatu do wyprowadzenia którejkolwiek części Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku Unii Europejskiej” – oświadczyła szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon.

Reuters przypomina, że w referendum z 23 czerwca, w którym 52 procent Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej, wyborcy w Anglii i Walii głosowali za Brexitem, natomiast wyborcy w Szkocji poparli pozostanie w UE.

„W dalszym ciągu będziemy szukać opcji najmniej szkodliwej dla Szkocji” – oświadczyła Sturgeon w szkockim parlamencie, precyzując, że „oznacza to bycie w dalszym ciągu częścią jednolitego rynku”. „Nie zgadzam się z tym, że (brytyjska premier) ma mandat do wyprowadzenia którejkolwiek części Zjednoczonego Królestwa z jednolitego rynku” – zaakcentowała.

Sturgeon zapowiedziała, że szkocki rząd rozpocznie przygotowywanie podstaw prawnych nowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji na wypadek, gdyby okazało się to potrzebne. W 2014 r. w referendum zwyciężyli przeciwnicy oderwania się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa.

„Przeprowadzimy konsultacje w sprawie projektu ustawy o referendum, aby była ona gotowa do natychmiastowego wprowadzenia, jeśli dojdziemy do wniosku, że niepodległość jest najlepszym lub jedynym sposobem ochrony Szkocji” – podkreśliła.

We wczorajszym wydaniu „Daily Record”, można przeczytać, o tym jak były premier Belgii Guy Verhofstadt, powiedział, że niezależna Szkocja, powinna być wpuszczona w szeregi Unii Europejskiej od razu.

„Jeśli Szkocja zdecyduje się opuścić Wielką Brytanię, by być niezależnym państwem, i jeśli Szkoci zdecydują się być częścią Unii Europejskiej, to myślę, że nie powinno być żadnych przeszkód, aby to zrobić. (…) Byłoby to „samobójstwo”, gdyby Unia Europejska odmówiła europejskiej wspólnoty obywatelom Szkocji, którzy mocno sympatyzują z UE. Ponadto to nie jest w porządku, że Szkocja, która głosowała za Unią Europejską miałaby ją (z powodu partykularnych interesów niektórych polityków – przyp. red.) opuścić.

Open Magazyn | na podstawie (PAP) i „Daily Record”

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

STYL I KULTURA