Living Vage. Nie każdy szef płaci?

– Idę do pracy, szef oferuje mi 250 funtów tygodniowo, a ja miałabym stanąć z kalkulatorem i zacząć liczyć, czy nie za mało wychodzi na godzinę? Wolne żarty! Ja się cieszę, jak szef mi wypłaci tyle do ręki, bez żadnego potrącania.

Podniesione ostatnio stawki za godzinę dla co najmniej 13 tys. pracowników wciąż brzmią jak marzenie. Ich szefowie nie respektują zasad i płacą mniej. Co robić?

Jedno ze styczniowych wydań programu śledczego Dispatches na Channel 4 wywołało burzę. Z materiału nakręconego przez dziennikarzy wynikało, że pracownicy firmy Fashion Square Ltd z Leicester zarabiają przy szyciu ubrań dla popularnych firm odzieżowych 3 funty za godzinę. Jeden z szefów wyjaśnia w nagraniu, że musi konkurować z firmami z Chin i Bangladeszu, więc na więcej po prostu go nie stać. W innych firmach szyjących ubrania dziennikarz działający pod przykryciem otrzymał za godzinę pracy 3,25 – 3,5 funtów. – Nie chce mi się w to wierzyć – dziwi się 33-letnia Monika, brygadzistka z fabryki w okolicach Manchesteru. Przypomina sobie, że gdy po raz pierwszy przyjechała na Wyspy, w 2006 roku, pracowała przez jakiś czas za 4 funty. – To i tak więcej. No i to było już ponad dziesięć lat temu, pensje przecież mocno poszły od tego czasu do góry. Że w dzisiejszych czasach ludzie się na to godzą…? Ja się rozglądam za inną pracą, a zarabiam trzy razy więcej. Ludzie, ceńcie się bardziej – nie dowierza.

Szef nie pyta o zdanie

Są jednak i tacy, którzy rozumieją desperację pracowników godzących się na takie warunki. – Człowiek się na wszystko zgodzi, jak nie ma wyjścia. Sam tak pracowałem, więc wiem – tłumaczy 28-letni Robert z Sieradza, który sprząta na budowach w Londynie. Pytany, czy teraz dostaje pensję minimalną, dziwi się, bo nie wie, ile wynosi aktualna stawka. – Dostaję za godzinę pięć funciaków. Ale czasem popracuję i dwanaście godzin na dobę, więc wychodzę na swoje. O podwyżkę nie pytałem i nie będę pytał, bo na moje miejsce jest dziesięciu chętnych – zżyma się. Ujawnione przez śledztwo dziennikarskie stawki to wcale nie odosobniony przypadek. Półtora roku temu piekarze z West Bromwich alarmowali, że zarabiają… 1,2 funta za godzinę pracy. Szefostwo płaciło im 120 funtów tygodniowo, ale połowę od razu potrącało za nocleg w zatłoczonych mieszkaniach. Co szczególnie przykre, w procederze wykorzystywania rodaków brał udział 24-letni Polak. Polonijne media pisały też kilkukrotnie o stawkach rzędu 5 czy 6 funtów za godzinę, szczególnie częstych w handlu i rolnictwie.

Taką mamy kulturę

W zeszłym roku miała miejsce największa od lat podwyżka pensji do 7,20 funta za godzinę. Od kwietnia wzrośnie o dodatkowe 30 pensów. To poziom obowiązujący osoby powyżej 25. roku życia, który ma im wystarczyć na wszystkie podstawowe potrzeby i godne życie. Na Wyspach co najmniej 13 tys. osób pracuje dziś jednak za stawkę niższą. Ostatnio na HMRC spadła fala krytyki, gdy okazało się, że na 700 zgłoszeń o firmach, które płacą pracownikom za mało, tylko w trzech przypadkach postawiono zarzuty. Teraz urząd obiecuje, że bardziej przyłoży się do ścigania takich pracodawców. Przy okazji powstał raport, w którym ujawniono najczęstsze wymówki, jakie słyszą urzędnicy kontrolujący takie firmy. Szefowie twierdzili np. że płacenie mniej przez pierwsze miesiące pracy jest „częścią brytyjskiej kultury”; że gdy klientów nie ma, w sklepie pracownicy i tak nic nie robią, więc nie zasługują na pełną stawkę, lub, że płacą tyle imigrantom, bo są „niepełnowartościowymi” pracownikami.

UBEZPIECZENIA W SZKOCJI
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Zabezpieczenie to podstawa.

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

PRACA DLA CIEBIE

Grupa “Profit Tree”, najczęściej wybierany broker finansowy wśród Polaków w Wielkiej Brytanii ogłasza rekrutację.

– konsultant/sprzedawca
– doradca finansowy i kredytów hipotecznych
(na terenie: cała Szkocja a także Londyn, Birmingham, Luton, Chetham, Southampton, Hull, Blackburn oraz okolice wspomnianych miast)

Wymagania:

» Niekaralność
» Uczciwe podejście do klienta i biznesu
» Język angielski nie jest konieczny ze względu na to, że większość naszych klientów jest z Polski lecz będzie dodatkowym atutem wysoki poziom motywacji do pracy oraz samodyscypliny komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Mile widziane doświadczenie w sprzedaży ubezpieczeń, inwestycji, itp.

Oferujemy:

» Profesjonalny rozwój poprzez bezpłatny program szkoleń. » Indywidualna ścieżka kariery. » Elastyczne godziny pracy. » Nielimitowane zarobki, których wysokość uzależniona jest od stopnia zaangażowania.

» Chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery i spróbować czegoś nowego?
» Chcesz się rozwijać, ale nikt wcześniej nie dawał Ci szansy?
» Masz dużo motywacji, aby zmienić coś w swoim życiu?
» To ogłoszenie jest właśnie dla Ciebie!

Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV lub kontakt telefoniczny:

Damian Bilinski
tel. 0737 6113 696
email: damian.bilinski@profittree.co.uk

profittree-finance_logo

Profit Tree Ltd
GLASGOW 33 Dalmarnock Rd
G40 4AA Profit Tree Biuro 104

Profit Tree Finance Limited – Company No. 0739547 Address: 26 Kilburn Place, Providence House, London, NW6 4QD, United Kingdom
Authorized and regulated by Financial Services Authority registration No. 553266
Registered under the Data Protection Act 1998 registration No. Z2824382
Tel. 0207 1833 604
office@profittreefinance.co.uk
www.ProfitTreeFinance.co.uk

DOBRE BIURO

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Czekanie to też praca

– Idę do pracy, szef oferuje mi 250 funtów tygodniowo, a ja miałabym stanąć z kalkulatorem i zacząć liczyć, czy nie za mało wychodzi na godzinę? Wolne żarty! Ja się cieszę, jak szef mi wypłaci tyle do ręki, bez żadnego potrącania – dziwi się młoda, chcąca zachować anonimowość pracownica polskiego sklepu w Londynie. Jednak zgodnie z prawem nie ma znaczenia, czy szef ustala stawkę za tydzień, miesiąc czy rok – i tak musi zgadzać się ze stawką National Living Wage dla osób powyżej 25. roku życia i National Minimal Wage dla młodszych. Do czasu pracy wlicza się też czas, który pracownik spędza w oczekiwaniu na pracę, a więc np. wtedy, gdy popsuły się maszyny, ktoś nie otworzył magazynu lub nie dotarły na miejsce towary. Mimo takich niedogodności pracodawca musi płacić pracownikom za czas spędzony w pracy tak samo, jakby w tym samym czasie wykonywali swoje obowiązki. Zgodnie z prawem odliczyć można tylko czas spędzony na wyraźnie oddzielonej od pracy przerwie czy urlopie. Wbrew temu, co twierdzą przedstawiciele niektórych agencji pracy, takie stawki obowiązują też przy pracy przez agencje, a także na kontrakcie „zero hours”. Dotyczy to też osób pracujących na akord czy tych, które dostają pieniądze od każdego wykonanego zadania (napisanego artykułu, pomalowanego pokoju). Jeśli stawka podzielona przez średnią liczbę godzin, jakie są potrzebne do wykonania zadania jest zbyt mała, mamy prawo poskarżyć się szefowi.

Na skargę do szefa

Zgodnie z prawem to pierwszy krok, jaki trzeba podjąć, by ubiegać się o podwyżkę. Następnie można poprosić szefa o udostępnienie na piśmie dowodów wypłat dla pracowników (wyciąg z banku, dokumenty księgowe, kontrakty). Można poprosić o to w obecności osoby trzeciej, np. kogoś ze związku zawodowego lub innych pracowników. Pracownik ma prawo zrobić kopie tych dokumentów. Jeśli szefostwo jest głuche na próby polubownego załatwienia sprawy, pracownik może zgłosić się na infolinię Acas pod numerem 0300 123 1100. Infolinia oferuje bezpłatne tłumaczenie informacji na język polski. Z Acas skarga zostanie przekazana do HMRC, które wyśle pracodawcy list z nakazem zapłaty i informacją o grzywnie za łamanie praw pracowników. Jeśli szef nadal unika płatności, HMRC może podać go do sądu w imieniu pracowników. Można też zgłosić się do sądu pracy (employment tribunal), gdzie pomoc mogą otrzymać szczególnie osoby, które domagały się uczciwej zapłaty i zostały przez to zwolnione. Pracodawcy nie mają do tego prawa, podobnie jak do przekazywania obowiązków osoby powyżej 25. roku życia komuś młodszemu po to, by płacić mu mniejszą stawkę za godzinę pracy.

Wieczny bunt szefów

Do Living Wage nie są uprawnieni właściciele firm, nianie i au-pair, które mieszkają z rodziną, która opłaca im wyżywienie czy mieszkanie, a także stażyści. Ogółem jednak dla większości pracowników stawki z roku na rok rosną, a w znacznej większości legalnych ofert pracy oferowane pensje są na poziomie zgodnym z prawem. Dziś część szefów zżyma się na konieczność płacenia wyższych kwot swoim pracownikom tak samo, jak w 1999 roku, gdy po raz pierwszy wprowadzono krajową pensję minimalną. Warto pamiętać, że stawka ta wynosiła wtedy ledwie 3,60 funta na godzinę. Wtedy też pojawiały się głosy, że, płacąc uczciwe stawki, pracodawcy „pójdą z torbami”. Dziś wiemy, że większość z nich dostosowała się do przepisów i płaci dziś co najmniej tyle, ile wynosi National Minimal Wage. Z czasem powinni dostosować się też do National Living Wage. Skargi pracowników na tych szefów, którzy tego nie robią, powinny pomóc przyspieszyć ten proces.

Źródło | Sonia Grodek

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

UBEZPIECZENIA W SZKOCJI
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

DOBRE BIURO

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
PRACA DLA CIEBIE

Grupa “Profit Tree”, najczęściej wybierany broker finansowy wśród Polaków w Wielkiej Brytanii ogłasza rekrutację.

– konsultant/sprzedawca
– doradca finansowy i kredytów hipotecznych
(na terenie: cała Szkocja a także Londyn, Birmingham, Luton, Chetham, Southampton, Hull, Blackburn oraz okolice wspomnianych miast)

Wymagania:

» Niekaralność
» Uczciwe podejście do klienta i biznesu
» Język angielski nie jest konieczny ze względu na to, że większość naszych klientów jest z Polski lecz będzie dodatkowym atutem wysoki poziom motywacji do pracy oraz samodyscypliny komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Mile widziane doświadczenie w sprzedaży ubezpieczeń, inwestycji, itp.

Oferujemy:

» Profesjonalny rozwój poprzez bezpłatny program szkoleń. » Indywidualna ścieżka kariery. » Elastyczne godziny pracy. » Nielimitowane zarobki, których wysokość uzależniona jest od stopnia zaangażowania.

» Chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery i spróbować czegoś nowego?
» Chcesz się rozwijać, ale nikt wcześniej nie dawał Ci szansy?
» Masz dużo motywacji, aby zmienić coś w swoim życiu?
» To ogłoszenie jest właśnie dla Ciebie!

Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV lub kontakt telefoniczny:

Damian Bilinski
tel. 0737 6113 696
email: damian.bilinski@profittree.co.uk

profittree-finance_logo

Profit Tree Ltd
GLASGOW 33 Dalmarnock Rd
G40 4AA Profit Tree Biuro 104

Profit Tree Finance Limited – Company No. 0739547 Address: 26 Kilburn Place, Providence House, London, NW6 4QD, United Kingdom
Authorized and regulated by Financial Services Authority registration No. 553266
Registered under the Data Protection Act 1998 registration No. Z2824382
Tel. 0207 1833 604
office@profittreefinance.co.uk
www.ProfitTreeFinance.co.uk

POPULARNE TERAZ

/Autor

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!