Lewica powinna się czerwienić

Labour jest w głębokim kryzysie. Zdefiniowanie pryncypiów współczesnej socjaldemokracji i odnalezienie kontaktu ze społeczeństwem to olbrzymie zadania stojące przed kandydatami na lidera partii. Szanse na to, że im podołają, są nikłe.

Ed-Miliband broni imigrantów

Niespodziewany wynik wyborów do Izby Gmin już następnego dnia przestał być niespodzianką. Nagle okazało się, że wszyscy doskonale wiedzieli, jak będzie wyglądał polityczny pejzaż Wielkiej Brytanii w następnej pięciolatce. Torysi od wczesnego poranka upojeni triumfem, gdzie tylko mogli, przekonywali, że takiego wyniku się spodziewali, byli pewni wygranej i rozumu wyborców. Podobnie było z politykami Labour. Oni również nagle zaczęli opowiadać każdemu, kto chciał słuchać, że wynik wyborów był dokładnie taki, jak przewidywali. Ci zapraszani do telewizyjnych studiów stwierdzali z pełnym przekonaniem, że katastrofa była spowodowana ostrym skrętem Eda Milibanda na lewo i opuszczeniem centrum.

Narracja blairystów – polityków prawego skrzydła Partii Pracy – szybko stała się dominująca. Bon mot Tony’ego Blaira: „Kiedy tradycyjna lewica walczy z tradycyjną prawicą, wynik też jest tradycyjny” był wałkowany aż do znudzenia. Zdefiniuj przeszłość, dyktuj przyszłość – podstawowe prawo polityczne – zostało szybko wdrożone przez blairystów liczących na powyborczy szok i niemoc w szeregach lewego skrzydła partii. Prawie się udało. Lewe skrzydło potrzebowało trochę czasu na otrząśnięcie się, ale w końcu ruszyło do kontrofensywy. Dziś, dwa tygodnie po wyborczym zimnym prysznicu, Partia Pracy zażarcie dyskutuje i zaczyna poszukiwania nowej politycznej formy. Wybór nowego lidera, który zastąpi na czele partii Eda Milibanda, został przełożony na jesień. Labour daje sobie czas na debatę, analizę i „poszukiwanie duszy”. Problem w tym, że szans na szybkie polityczne odbicie nie ma. Bolączka Labour wpisuje się bowiem w szerszy kontekst kryzysu wielkich partii socjaldemokratycznych, które coraz bardziej odklejają się od swojego elektoratu i nie są w stanie ani pozyskać nowych sympatyków, ani na nowo zdefiniować swojej tożsamości.

Regresywny progres

Problem lewicy leży w jej samej naturze ideologicznej. To jest z grubsza polityczny ruch na rzecz progresu: społecznego, gospodarczego, politycznego. Sensem istnienia i działania lewicy od zawsze było zakwestionowanie status quo, skruszenie obowiązujących paradygmatów i zaproponowanie nowych rozwiązań. Pęd do zmian, nacisk na reformy, zapał rewolucyjny – cechy tradycyjnej lewicy w ostatnich latach – jednak zanikły. Wielkie partie socjaldemokratyczne w wielu krajach, od Francji, przez Niemcy i Wielką Brytanię, a na Polsce kończąc, pod koniec XX w. na ogół stały się partiami centrowymi. Broniącymi status quo i niewrażliwymi na los słabszych. W sferze idei stanęły na polu konserwatywnym, raczej hamując zmiany, niż je napędzając. W środowiskach lewicowych intelektualistów zapanowały ideologiczny regres i myślowa gnuśność. Świat zaczął być napędzany przez konserwatystów, którzy aż kipieli od reformatorskich pomysłów.

Regan, Thatcher, a później Bush wyznaczyli kierunki rozwoju świata. Z katastrofalnym skutkiem, ale przy biernym oporze, a czasem także za przyzwoleniem lewicy, która paradygmaty konserwatywnych liderów z czasem przyjęła także jako swoje. Globalny kryzys, który obnażył wszystkie wady ideologii prawicy, był dla lewicy polityczną szansą na wyrwanie się z letargu. Ten test wielkie socjaldemokratyczne partie oblały, bo nie były w stanie wypracować alternatywnej, radykalnej wizji politycznej i gospodarczej. A świat powoli zaczął przesuwać się w lewo. Częściowo keynesistowską politykę, chociaż się do tego nie przyznaje, prowadzi dziś nawet George Osborne – zatwardziały przedstawiciel szkoły neoliberalnej. Nie z dobrej woli ani z altruizmu. Na prawicy dominuje po prostu pragmatyzm otwierający ją na potrzeby mniejszości i słabszych. Zwłaszcza na te, które sprzyjają wzrostowi i zmniejszają napięcia społeczne, a nie wymagają wyrzeczeń od bogatych partyjnych sponsorów. Klasyczna socjaldemokracja w obliczu coraz bardziej pragmatycznej prawicy nie ma już wiele do dodania. A jednocześnie jak ognia boi się radykalizmu i politycznych narracji wychodzących poza status quo. Podobnie jest w przypadku lewicowych postulatów w kwestiach społecznych – legalizacja miękkich narkotyków, prawo do eutanazji, małżeństwa osób tej samej płci, wyrównywanie dostępu do służby zdrowia i edukacji stają się faktami w kolejnych krajach. Często za sprawą prawicy. Na politycznej scenie XXI w. XX-wieczna lewica nie jest w stanie znaleźć sobie miejsca.

Lewica pod ścianą

Labour przez lata radziła sobie lepiej niż niemiecka SPD czy francuscy socjaliści, ale wygląda na to, że kryzys dotarł również na Wyspy. Wcześniej, niż się wydaje. Liczba wyborców głosujących na Partię Pracy stale się zmniejsza i to od 2001 r. Nawet Tony Blair, którego do władzy niósł entuzjazm mas, w 2005 r. był w stanie uzyskać zaledwie 35-proc. wynik. Labour szybko stała się partią władzy stopniowo alienującą swoją tradycyjną bazę wyborczą. Pogoń za centrowym elektoratem i przekonanie o braku politycznej alternatywy oraz partyjnej oferty dla klasy robotniczej z północy – serca brytyjskiej lewicy – spowodowały, że dziś ci, którzy oddają głos na Labour, robią to albo z przyzwyczajenia, albo wybierając mniejsze zło. Entuzjazmu nie ma. Nadzieja na lewicową rewolucję dawno wyparowała. Zwłaszcza że Labour, podobnie jak innym socjaldemokracjom, jest dziś znacznie bliżej do centroprawicy niż do ruchów społecznego buntu, które często mają szowinistyczne barwy (brytyjski UKIP, francuski FN), do nowej lewicy klasowej (grecka Syriza), ruchów antyestablishmentowego sprzeciwu (hiszpański Podemos) czy nawet niezbyt nowej, zielono-tęczowej lewicy wielkomiejskiej (Green Party).

Niechęć Eda Milibanda do zawarcia koalicji ze szkockimi nacjonalistami była spowodowana nie tylko taktyką wyborczą i PR-em, ale też niezgodą na radykalizm Nicoli Sturgeon. W tym kontekście samo zastąpienie lidera nie rozwiąże żadnego z problemów Labour. Bo chociaż twarz partyjna jest niezwykle ważna – w końcu propozycje programowe Partii Pracy cieszyły się dużym społecznym poparciem, ale niechęć do Eda Milibanda mogła przeważyć szalę na korzyść torysów – to jednak próba połączenia lewicowego radykalizmu, który dałby zwycięstwo w Szkocji i w północnej Anglii, z centrowym szlifem akceptowalnym przez południową i wschodnią Anglię wydaje się niewykonalne. Chyba że Labour postawi na pracę u podstaw, mozolnie przekonując do swojej wizji, a także wejdzie w jakąś formę koalicji z rosnącymi w siłę Zielonymi.

Integracja brytyjskich środowisk lewicowych, działalność społeczna, praca u podstaw. To lekcja z krajów Ameryki Południowej, gdzie lewica wygrała nie dzięki krótkoterminowym strategiom wyborczym, ale dzięki ruchom obywatelskim. Tyle tylko że na Wyspach wspólnoty społeczne uległy implozji – od fabryk po grupy religijne. Skrajna atomizacja społeczna i wynaturzony konsumpcjonizm oznaczają, że budowa wspólnot musi się zacząć niemal od zera. I potrwa lata. A jednak dla brytyjskiej lewicy innej drogi nie ma. Labour znów musi zakorzenić się społeczeństwie. Rewitalizacja bazy jest niezbędna nie tylko do sukcesu wyborczego, ale także do pobudzenia publicznego entuzjazmu i wyrwania wyborców z politycznej apatii. Taka praca nie najlepiej wypada w telewizji i nie daje natychmiastowej gratyfikacji w postaci władzy, ale kładzie solidne fundamenty pod przyszły sukces. Owszem, pięć lat w polityce to niemal wieczność i polityczny stolik do gry może się nagle wywrócić. Okoliczności, takie jak kryzys wewnątrz Partii Konserwatywnej, problemy z Europą, implozja UKIP, erozja zaufania do SNP, mogą sprawić, że przed Partią Pracy nagle i szeroko otworzą się drzwi do władzy, jednak liczenie na błędy politycznych przeciwników to niebezpieczny hazard. Bez ciężkiej pracy u podstaw raczej się nie obejdzie.

» Radosław Zapałowski | Cooltura

cooltura_logo_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!