Leki na receptę leczą ból i… zabijają

Prescription pills, czyli leki na receptę stanowią coraz większy problem. Nieświadomi pacjenci uzależniają się od tabletek o składzie podobnym do heroiny, tak jak przed nimi Whitney Houston, Michael Jackson czy Heath Leger. Najpopularniejszy z nich – Oxycodon, przepisano w samym zeszłym roku w UK milion razy.

W Wielkiej Brytanii pierwszą ofiarą leków przeciwbólowych sprzedawanych na receptę była kilkanaście lat temu młoda modelka Samantha Jenkinson. Dziś sam Oxycodon jest przepisywany na Wyspach ponad milion razy rocznie – to o 39 proc. więcej niż w 2010 roku.

Już narkotyki czy jeszcze…?

„Moda” na nadużywanie leków przeciwbólowych przyszła z Ameryki, gdzie rocznie do szpitala z powodu ich przedawkowania trafia ponad 200 tysięcy osób. Wśród ludzi w wieku od 25 do 64 lat więcej ginie od ich wspomnianego przedawkowania niż w wyniku wypadków samochodowych. W 2011 roku opinia publiczna po raz pierwszy bliżej zajęła się lekiem o nazwie Oxycodon. Okazało się, że z 16.325 przypadków śmierci po zażyciu leków na receptę, 71 proc. spowodowane było właśnie zażyciem tej substancji. Oxycodon (lub Oxycontin) to lek przeciwbólowy o składzie niemal identycznym do heroiny.

Lekarze początkowo byli zszokowani, gdy okazało się, że coraz więcej pacjentów zamiast łykać tabletki, z biegiem czasu zaczyna je wciągać do nosa, palić lub podawać sobie dożylnie, by spotęgować efekt działania – zupełnie jak w przypadku ulicznej wersji narkotyku. Oxycodon można było przy tym dostać legalnie w gabinecie lekarskim i nadużywać bez społecznego napiętnowania. Poza tym, efekty uzależnienia były identyczne. Nic dziwnego, że wkrótce „Oxy” zyskało przydomek „heroiny przedmieść”.

Sławni i martwi

Zatrważająco wygląda lista sławnych i lubianych, którzy stracili życie przez Oxycontin lub jego mieszaninę z innymi narkotykami. Substancję tą znaleziono w organizmie Whitney Houston, uzależniony miał być też Michael Jackson, a znany z „Batmana” młody aktor Heath Ledger dostał receptę na ten lek na kilka tygodni przed śmiercią. Aktor Philipp Seymour Hoffman zerwał z narkotykami i alkoholem ponad dekadę temu, w wieku 22 lat. Od tej pory odnosił sukcesy w pracy i zajmował się rodziną. Do czasu. – W 2012 roku zaczął okazyjnie sięgać po tabletki przeciwbólowe na receptę. A teraz nie żyje – napisał jeden z jego przyjaciół na portalu społecznościowym po śmierci aktora związanej z przedawkowaniem w lutym zeszłego roku. Epidemia w końcu dotarła też do Wielkiej Brytanii.

Puste konta i brak rodziny

Andrzej (imię zmienione) zaczął przyjmować lek po wypadku, w wyniku którego doznał urazu barku. – Pierwsze, co mnie uderzyło, to jak silna jest to substancja. Wziąłem ćwierć tabletki i nie czułem bólu, a świat zewnętrzny jakby przestał się dla mnie liczyć – opowiada. Choć starał się być ostrożny, po kilku tygodniach zwiększył dawkę do całej tabletki, a po paru miesiącach – do 4-5 tabletek dziennie. – W końcu przestałem brać po to, żeby poczuć się lepiej, ale dlatego, że bez leku czułem się tragicznie. Tabletka pozwalała mi normalnie funkcjonować – wyjaśnia.

W ciągu roku od pierwszego zetknięcia się z lekarstwem Andrzej opróżnił konto oszczędnościowe i zadłużył karty – wszystko po to, by mieć pieniądze na leki. – Gdy trafiłem po raz kolejny do tego samego lekarza z prośbą o receptę zapytał czy wiem, że wielu uzależnionych przerzuca się na heroinę, bo to ta sama substancja, a koszt narkotyku jest niższy. Dopiero to w połączeniu z pustymi kontami i rozpadającą się rodziną mnie otrzeźwiło. Nigdy bym nie pomyślał, że zostanę narkomanem. Wiedziałem, że muszę zawrócić z tej drogi – opowiada.

Dziś Andrzej ma za sobą odwyk. Uczęszcza na spotkania dla anonimowych narkomanów i powoli stara się przywrócić swoje życie do stanu sprzed wypadku. Tylko jedno wciąż nie daje mu spokoju. – Gdybym brał prawdziwe narkotyki, do zachowania abstynencji wystarczyłoby nie obracać się w towarzystwie dilerów. W przypadku leków na receptę jest trudniej, bo niemal każdy mój znajomy ma w domowej apteczce mniej lub bardziej groźny specyfik. Ostatnio po wyrywaniu zęba lekarz próbował przepisać mi podobny lek. Byłem w głupiej sytuacji, bo ledwo udało mi się odmówić, tłumacząc, że już raz się od niego uzależniłem i wolę cierpieć z powodu bólu zęba… – zwierza się.

Pisarz na haju

A Oxycodon to tylko jedno z lekarstw, które może silnie uzależniać. Równie popularny jest lek przeciwlękowy Xanax, od którego uzależnił się polski pisarz Juliusz Strachota. Swoje doświadczenia opisał niedawno w książce „Relaks amerykański”. W 2008 roku lekarz przepisał mu Xanax. Miał przejmować go przez dwa miesiące, po których ustać miały stany lękowe i objawy depresji związane z trudną sytuacją rodzinną. – Dwa tygodnie później Xanax się kończy. To zdecydowanie za szybko, by móc wrócić do tego samego lekarza. Miał starczyć na dwa miesiące. Zatem kieruję swoje kroki do innego psychiatry – pisze.

– Moje życiowe decyzje zaczęły polegać na tym, że łykałem 10 tabletek Xanaxu i rozanielony, kompletnie wyluzowany je podejmowałem. Jak nie podobały mi się konsekwencje decyzji, łykałem 20 tabletek Xanaxu. Po dwóch latach (…) jeśli nie byłem naćpany, to znaczy, że leżałem i zdychałem w domu albo ostatkiem sił usiłowałem polować na Xanax – opisuje.  Pisarz u lekarzy bywał co kilka dni; aby dostać „lekarstwo” kłamał, mylił tropy, a w końcu wyjechał do Tajlandii, gdzie lek był wydawany bez recepty i o wiele tańszy. Po powrocie trafił do szpitala z powodu zatrucia środkiem, co było pierwszym krokiem na jego długiej drodze do wyzdrowienia.
W Wielkiej Brytanii uzależnienie od leku również stanowi coraz większy problem. W ciągu ostatnich lat liczba osób, które w ciągu roku zgłaszają się na pogotowie po przedawkowaniu Xanaxu zwiększyła się z 46 tys. do 125 tys. przypadków.

Lek więźniów

W 2014 roku badania DrugScope pokazały, że jeszcze jeden środek jest coraz częściej wykorzystywany na terenie Wielkiej Brytanii. Pracownicy ośrodków dla osób uzależnionych w swojej pracy na co dzień zaczęli spotykać się z pregabaliną i gabapentiną. Leki stosuje się do leczenia epilepsji, bólu i stanów lękowych, jednak coraz częściej sięgają po niego też uzależnieni od heroiny i więźniowie, którym łatwiej jest przemycić za kratki niewielkie pigułki niż narkotyki. W 2013 roku przepisano je ponad osiem milionów razy, czyli o połowę częściej niż dwa lata wcześniej. Tylko te dwa leki były w tym samym roku bezpośrednią przyczyną śmierci 41 osób na Wyspach.

Wypróbuj inne metody

Jak widać, już nie tylko sięgając po narkotyki, ale też słuchając rady lekarza, możemy się poważnie uzależnić. Jak temu przeciwdziałać? Nigdy nie zwiększajmy dawki ani czasu przyjmowania lekarstwa bez konsultacji z lekarzem. Dobrym pomysłem jest też szukanie pomocy już przy pierwszych objawach uzależnienia, jakim najczęściej są „wycieczki” do kolejnych lekarzy po nowe opakowanie leku. Warto zgłosić się wtedy do poradni leczenia uzależnień. – Osoba uzależniona często wstydzi się mówić głośno o swoim problemie. Jednak ukrywanie się przed bliskimi i kolejne kłamstwa u lekarza tylko popychają ją na drodze do nałogu – tłumaczy psycholog Justyna Sawicka. A co zrobić, jeśli lekarz chce przepisać nam taki środek? – Pamiętajmy, że nie jesteśmy skazani na jednego specjalistę ani jedną metodę. Warto protestować. Podawanie leków przeciwbólowych i przeciwlękowych pacjentom z depresją czy po drobnym urazie to tylko jedna z metod, w dodatku kontrowersyjna. Warto wypróbować niefarmakologiczne metody: wizyty u psychologa lub psychiatry, masaże, środki ziołowe, zmianę diety i stylu życia czy akupunkturę – radzi specjalistka.

Sonia Grodek | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!