Legenda zaszczuta przez Polaków

I tym razem o człowieku, do którego nie mam przesadnego sentymentu, bo zawsze uważałam, że legenda Wałęsy powinna skończyć się na legendzie, a nie na prezydenturze. Jako działacz Solidarności zrobił, co mógł, jako prezydent był… powiedziałabym dość kontrowersyjny. Trudno wymagać od prostego robotnika, żeby umiał znaleźć się na salonach świata.

Miałam i mam wiele zastrzeżeń do byłego pana prezydenta, bo uważam, że nie od razu Kraków zbudowano, ale jednak go zbudowano. Nikt nie rodzi się geniuszem i razem z pieluszkami nie otrzymuje doktoratu na wyższej uczelni, ale może to osiągnąć, jeżeli zechce pokusić się o wykształcenie wyższe, niż to do którego wcześniej nie miał dostępu z wielu przyczyn. Szczególnie jeśli zostaje się prezydentem.

Pan Wałęsa z tych możliwości nie skorzystał, czym przyczynił nam wielu strapień, o czym już pisałam, bo nic tak tłumaczom nie likwiduje włosów na głowie, jak konieczność przełożenia na dyplomatyczny język wypowiedzi, które dalekie są od dyplomacji i wiedzy uznawanej powszechnie za wymaganą na szczeblach międzynarodowych kontaktów rządowych. Tego wszystkie nie piszę jednakże po to, żeby wspominać głupstwa. Piszę to po to, żeby Państwo zastanowili się nad nagonką na Wałęsę. Robienie z niego agenta KGB to już doprawdy przesada.

Ja żyłam w tamtych czasach, Drodzy Państwo, ja wiem, jak ten system funkcjonował. Nie wykluczam, że podpisał lojalkę. Miał rodzinę, a metody perswazji UB są dosyć skuteczne. Choć miałam wtedy naście lat do dziś pamiętam strach, jaki mi towarzyszył przy roznoszeniu ulotek i innych podobnych zagraniach. Bałam się, uczyłam się metod konspiracji i podwójnej agentury, bo doskonale wiedziałam, że jeżeli to, co robię wyda się, to zginę w wypadku samochodowym, albo wyłowią mnie z rzeki. Na zewnątrz byłam normalną poprawną uczennicą, członkiem ZSMP, a pod spodem byłam drużynową specjalnej grupy Szarych Szeregów. Tak wtedy wyglądała rzeczywistość. Wszystko było pokręcone. Zresztą i Solidarność wbrew nazwie żarła się między sobą. Pamiętam, jak Anka Walentynowicz i Andrzej Gwiazda wytykali Wałęsie, że jest zbyt uległy. Oni chcieli iść na noże, on łagodził. Przerwał strajk, to prawda.

Proszę Państwa, do dziś nie wiem, kto miał rację. Wiem tylko jedno. Gdyby zwyciężyła opcja ekstremalna mielibyśmy wojnę domową. Do chwili obecnej nie mogę się otrząsnąć z walki pod kopalnią Wujek, a tam były tylko trzy czołgi. Po ich ataku było co zbierać, a krew zamarzała na mrozie, to był początek grudnia. Nie chcę tego wspominać, moja drużyna sanitarna miała kupę roboty, również z tym, żeby nikt nas tam nie zauważył.

Każda wojna jest brudna. Tam nie ma czgoś takiego, jak honor. Teoretycznie człowiek honorowy, to ktoś, kto nie kłamie i nie splami się krzywoprzysięstwem. Może dawniej miało to jakąś rację bytu. Z rozczuleniem wspominam Zawiszę Czarnego. Czarny rycerz, którego szanowano na wszystkich dworach, rycerz bez skazy. Mnie ten dar pozostania nieskalaną odebrano już w momencie przypięcia do mojego munduru harcerskiego krzyża. Na słowie harcerza polegaj, jak na Zawiszy. Byłam tego świadoma, ale nie mogłam zrobić tego, czego oczekiwała ode mnie władza w Moskwie, choć to oni dali mi zielone światło, pozwolili się uczyć, wyjeżdżać za granicę i uczyli, jak być żołnierzem… Czegokolwiek by mi nie kazali, robiłam to. A to, że robiłam dużo więcej, żeby ta władza w końcu runęła, to już jest inna opowieść. Czułam się rozgrzeszona, bo Konrad Wallenrod dał mi to rozgrzeszenie i cytat: „tyś niewolnik, jedyna broń niewolników jest zdrada.” pozwolił mi żyć z podniesionym czołem. Może nie powinnam była czytać Mickiewicza…

Nie znam historii Wałęsy bardziej, niż inni. Ale nikt nie może potępić człowieka za to, że chciał chronić swoją rodzinę, nawet jeśli jego kolaboracja z UB objawiła się słynną lodówką, czy inną pralką. Nie obchodzą mnie manipulacje i uniki, jakich musiał dokonać, żeby Solidarność zwyciężyła. Dla mnie jest ważne, że zwyciężyła. Zupełnie nie ważne jakimi metodami to zwycięstwo zostało osiągnięte, grunt, że nikt nie przysłał czołgów z Moskwy i było to prawie bezkrwawe zwycięstwo. Z całą odpowiedzialnością za swoje słowa mogę powiedzieć, że nagonka na Wałęsę jest elementem walki ideologicznej. Żeby zniszczyć opozycję należy ją zbrukać, zdyskredytować. Pan Kaczyński doskonale to wie, że z Solidarnością mu nie po drodze, a dzieci Solidarności będą walczyły z nim, póki im tchu w piersiach starczy. Ja się do tych dzieci zaliczam i dlatego nie pozwolę, żeby ktoś kwestionował metody działania Lecha Wałęsy. Z pewnością są kontrowersyjne, ale cel uświęca środki nawet panu Kaczyńskiemu, dlaczego zatem nie miałby uświęcić ich i w tym przypadku? Wałęsa walczył o wolność, a o co walczy pan Kaczyński? Bo mnie się wydaje, że o władzę, a to są przeciwstawne dążenia.

To, że Wałęsa nie umie mówić, że nadal pozostał prostym człowiekiem, jest wykorzystywane przeciw niemu. On nie umie się bronić prawniczym żargonem. Zaszczują go w jego własnym katolickim kraju jego właśni rodacy. Którzy na dodatek nie przeżyli nawet ułamka tego, co on musiał przeżyć! To jest wstrętne!

Szanowni Państwo, może jednak w przeciwieństwie do elektoratu PiS-u posłużmy się własnym rozumem i własnym osądem sytuacji. I dajmy pożyć człowiekowi, który stał się legendą. Bez tej legendy wciąż mielibyśmy Moskwę na karku. Doprawdy zadziwiający to agent, który niszczy własny reżim….

OM | Joanna Goldberg

Wyślij szybką wiadomość

2 + 1 = ?

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!