Cztery lata temu nie mówił po angielsku! Polski uczeń zadziwił lokalną społeczność i media.

16-letni Adrian Żabicki z Diss (hr. Norfolk) osiągnął na egzaminach GCSE tak dobre wyniki, że stał się bohaterem lokalnej prasy. „Pochodzący z Polski uczeń, który jeszcze cztery lata temu znał zaledwie kilka angielskich słów, uzyskał wybitne wyniki na egzaminach GCSE. Języka nauczył się samodzielnie, posiłkując się jedynie słownikiem” – pisze o chłopcu „Diss Express”.

„Adrian Żabicki rozpoczął naukę w Diss High School cztery lata temu. Praktycznie nie mówił wtedy po angielsku. Dziś odebrał wyniki egzaminów GCSE – i okazało się, że uzyskał fantastyczne oceny. Z pewnością będzie mógł kontynuować naukę w sixth form i przygotowywać się do A-levels, które są przepustką na studia” – informuje gazeta.

Podkreśla przy tym, że młody Polak nauczył się języka samodzielnie, posiłkując się przy tym jedynie… słownikiem!

polski uczeń„Czuję się świetnie. Dostałem znacznie lepsze oceny niż się tego spodziewałem” – mówi gazecie 16-latek. „Ciężko na to pracowałem. Spędzałem większość wolnego czasu ucząc się nowych słów i wyrażeń” – wyjaśnia.

Polski uczeń przyznaje, że nie zdecydował jeszcze, gdzie będzie kontynuował naukę. „Wiem, że chciałbym mieć zajęcia z języka i literatury angielskiej, geografii i nowych mediów” – mówi Adrian.

Egzaminy GCSE nie są obowiązkowe, ale uznaje się je za przepustkę do edukacji wyższej. W praktyce zdają je wszyscy 15- i 16-letni uczniowie brytyjskich szkół.

Uczniowie muszą napisać testy z kilku przedmiotów. Obowiązkowe są jednak wyłącznie język angielski i matematyka. Łącznie, uczeń powinien uzyskać na nich minimum pięć ocen pozytywnych (czyli od A* do C, w skali od A* do G).

Najnowsze statystyki pokazują, że dla brytyjskiej młodzieży egzamin ten jest prawdziwym wyzwaniem. Wymagane przez ministerstwo edukacji minimum osiągnęło bowiem zaledwie 66 proc. uczniów – o trzy proc. mniej niż jeszcze rok temu. „To najgorsze wyniki od 2008 roku” – podaje BBC.

Źródło | Redakcja

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!