Cztery lata temu nie mówił po angielsku! Polski uczeń zadziwił lokalną społeczność i media.

16-letni Adrian Żabicki z Diss (hr. Norfolk) osiągnął na egzaminach GCSE tak dobre wyniki, że stał się bohaterem lokalnej prasy. „Pochodzący z Polski uczeń, który jeszcze cztery lata temu znał zaledwie kilka angielskich słów, uzyskał wybitne wyniki na egzaminach GCSE. Języka nauczył się samodzielnie, posiłkując się jedynie słownikiem” – pisze o chłopcu „Diss Express”.

„Adrian Żabicki rozpoczął naukę w Diss High School cztery lata temu. Praktycznie nie mówił wtedy po angielsku. Dziś odebrał wyniki egzaminów GCSE – i okazało się, że uzyskał fantastyczne oceny. Z pewnością będzie mógł kontynuować naukę w sixth form i przygotowywać się do A-levels, które są przepustką na studia” – informuje gazeta.

Podkreśla przy tym, że młody Polak nauczył się języka samodzielnie, posiłkując się przy tym jedynie… słownikiem!

polski uczeń„Czuję się świetnie. Dostałem znacznie lepsze oceny niż się tego spodziewałem” – mówi gazecie 16-latek. „Ciężko na to pracowałem. Spędzałem większość wolnego czasu ucząc się nowych słów i wyrażeń” – wyjaśnia.

Polski uczeń przyznaje, że nie zdecydował jeszcze, gdzie będzie kontynuował naukę. „Wiem, że chciałbym mieć zajęcia z języka i literatury angielskiej, geografii i nowych mediów” – mówi Adrian.

Egzaminy GCSE nie są obowiązkowe, ale uznaje się je za przepustkę do edukacji wyższej. W praktyce zdają je wszyscy 15- i 16-letni uczniowie brytyjskich szkół.

Uczniowie muszą napisać testy z kilku przedmiotów. Obowiązkowe są jednak wyłącznie język angielski i matematyka. Łącznie, uczeń powinien uzyskać na nich minimum pięć ocen pozytywnych (czyli od A* do C, w skali od A* do G).

Najnowsze statystyki pokazują, że dla brytyjskiej młodzieży egzamin ten jest prawdziwym wyzwaniem. Wymagane przez ministerstwo edukacji minimum osiągnęło bowiem zaledwie 66 proc. uczniów – o trzy proc. mniej niż jeszcze rok temu. „To najgorsze wyniki od 2008 roku” – podaje BBC.

Źródło | Redakcja

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

STYL I KULTURA