Kto kogo szpieguje?

Sąd w Plymouth pod koniec marca skazał Marcina K. na cztery i pół roku więzienia za włamanie oraz kradzież dokumentów, które potem próbował sprzedać swojemu rządowi. K. chciał szpiegować dla Polski, a przynajmniej tak mu się wydawało. 

snowden

Polak włamał się do mieszkania swojego sąsiada Shana Spencera, inżyniera w Royal Navy na początku ubiegłego roku. Znali się wcześniej, stąd K. wiedział czym zajmuje się Spencer. Z mieszkania wykradł plany konstrukcji ponad dwudziestu atomowych łodzi podwodnych typu Trafalgat i Astute. Potem skontaktował się z ambasadą polską, żeby je sprzedać. Polacy jednak zawiadomili brytyjskie Secret Service, dlatego na umówione spotkanie zamiast przedstawiciela polskiego rządu przyszedł agent MI5. Polak zażądał 50 tys. funtów za skradzione plany i zaznaczył, że to dopiero początek współpracy, bowiem miał dostęp do większej ilości dokumentów. Został aresztowany zanim opuścił hotel.

Podczas kilkudniowej rozprawy wyszły na jaw nowe okoliczności, jak choćby to, że Marcin K. był już karany w Polsce za włamanie i kradzieże. Zaskakująca okazała się także linia obrony K., bowiem utrzymywał, że całe zdarzenie zostało zaaranżowane przez niego na potrzeby książki, którą zamierzał napisać. Książki o tematyce szpiegowskiej oczywiście. Sąd ocenił, że wyciek dokumentów oznaczonych klauzulą RESTRICTED (pierwszą i najniższą z chronionych poziomów tajności informacji) mógłby mieć wpływ na operacje wojskowe, mimo że K. próbował je sprzedać zaprzyjaźnionemu rządowi.

I choć sprawa Marcina K. wydaje się mało poważna czy nawet komiczna to dotyka ciekawego problemu zaufania, a raczej jego braku w relacjach państw – sojuszników. Rządy zaprzyjaźnionych państw szpiegują się nawzajem, czasem zagrywają nieczysto i bezlitośnie.

Każdy każdego

– Francja to „Imperium Zła”, jeśli chodzi o kradzież technologii i Niemcy to wiedzą – tak określił działania francuskiego wywiadu gospodarczego na terenie Niemiec, dyrektor generalny niemieckiego producenta satelitów OHP Technology, Berry Smutny. Według amerykańskich depesz dyplomatycznych, które ujrzały światło dzienne dzięki portalowi WikiLeaks, to nie Chiny czy Rosja wyrządzają największe szkody niemieckiej gospodarce, ale właśnie Francja. Zresztą masowa skala francuskiej inwigilacji rozlewa się też na inne kraje europejskie oraz USA. Rząd w Paryżu jawnie szkoli menadżerów w zakresie wywiadu gospodarczego, a jego ścisłe związki z biznesem są powszechnie znane.

Były szef francuskiej agencji wywiadowczej Pierre Marion przyznał w wywiadzie telewizyjnym, że w obszarze ekonomii i technologii nie ma miejsca na przyjaźń. Tutaj każdy szpieguje każdego. I tak Niemcy, obok Francji, uważają USA za głównego – wśród przyjaciół – szpiega w zakresie technologii. Według Francji, to Chiny i USA wyrządzają najwięcej szkód jej gospodarce. Przykład Chin, które swoją potęgę gospodarczą zbudowały w dużej części na pomysłach skradzionych innym potęgom jest zrozumiały, ale Stany Zjednoczone to sojusznik, z którym przecież niedawno Niemcy i Francja, w ramach Wspólnoty Europejskiej, negocjowały warunki Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycyjnego. Na tym nie koniec, bo służby wywiadowcze USA dużo bardziej, niż gospodarką przyjaciół z Unii Europejskiej, interesują się ich polityką oraz obywatelami.

Puszka Pandory

O tym, że Amerykanie szpiegują nie tylko swoich wrogów i nie tylko w celu zwalczania terroryzmu, świat dowiedział się w czerwcu 2013 roku, gdy na światło dzienne zaczęły wychodzić rewelacje byłego pracownika Urzędu Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych (NSA) – Edwarda Snowdena. Po prasowych publikacjach dotyczących systemu kontroli danych internetowych PRISM, Brukselą wstrząsnęła wiadomość, że NSA podsłuchuje dyplomatów Unii Europejskiej w Waszyngtonie i w placówkach ONZ w Nowym Jorku, a także przechwytuje ich pocztę elektroniczną. Na Biały Dom posypały się wyrazy oburzenia i żądania wyjaśnień, a Amerykanie na poważnie zaczęli się zastanawiać, co jeszcze wie Snowden. Jak się niebawem okazało, to był dopiero początek.

W ciągu kilku następnych dni wyszło na jaw, że amerykański wywiad szpieguje państwa członkowskie na niewyobrażalną skalę. Maile, smsy, rozmowy milionów obywateli państw europejskich codziennie trafiały do NSA. I podczas gdy ambasadorowie USA w stolicach europejskich tłumaczyli się z prasowych doniesień, Snowden szykował kolejną bombę: od 2002 r. Amerykanie podsłuchują telefon Angeli Merkel. Zdecydowany sprzeciw i oburzenie strony niemieckiej pokazują, jak poważne były zarzuty. Padły stwierdzenia o nadszarpniętym zaufaniu, a nawet o kryzysie na linii Berlin – Waszyngton. Kilka miesięcy później w Berlinie wybuchła kolejna afera szpiegowska, gdy odkryto, że pracownik niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej sprzedawał Amerykanom tajne dokumenty.

Według informacji Snowdena, USA prowadzi inwigilację na trzy sposoby. Po pierwsze podsłuchuje przywódców i rządy państw, po drugie sabotuje firmy produkujące urządzenia szyfrujące, by potem łatwiej je złamać i po trzecie masowo zasysa dane cyfrowe dotyczące milionów obywateli. Co ciekawe, według tych samych informacji wywiad niemiecki mógł pomagać w zbieraniu danych swoich obywateli przez Amerykanów. Dlaczego miałby to robić? Bo po 11 września 2001 z informacji, które w ten sposób zdobywa NSA korzystają kraje Unii, które wpierają USA w walce z terroryzmem.

Tymczasem, rozpoczęły się rozmowy o wolnym handlu między USA a UE i dla wszystkich (poza europosłami, którzy opowiedzieli się za zawieszeniem negocjacji z powodu afery podsłuchowej) było oczywiste, że trzeba usiąść do stołu i zacząć rozmawiać.

Oczy szeroko otwarte

Nieco wcześniej, na unijnym szczycie Paryż i Berlin zasugerowały pozostałym stolicom europejskim potrzebę porozumienia z USA, co do zasad współpracy wywiadowczej, chociaż tak naprawdę zarówno Paryż, jak i Berlin, po cichu liczyły na wejście w struktury sojuszu wywiadów, jaki łączy państwa anglosaskie. I właśnie po demaskacji działań szpiegowskich w Niemczech w ramach rekompensaty, to przed Berlinem pojawiła się szansa na wejście do tego grona.

Chodzi o tzw. Sojusz Pięciorga Oczu, w którym od 70 lat współpracują ze sobą USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia oraz Nowa Zelandia. Pierwsze oficjalne informacje o jego działaniu pojawiły się w 2005 roku, ale sojusz w obecnej formie zawiązał się w 1956 roku, a jego początki sięgają amerykańsko-brytyjskich zmagań podczas drugiej wojny światowej.

Wzajemna wymiana informacji między służbami wywiadowczymi odbywa się przy założeniu, że członkowie paktu nie szpiegują się nawzajem, chyba że na wyraźną prośbę zainteresowanego członka sojuszu, bowiem gdy NSA w świetle amerykańskiego prawa nie może podsłuchać swojego obywatela, prosi o pomoc Brytyjczyków i odwrotnie. To sprytne rozwiązanie sprawia, że sojusz stoi ponad krajowym prawem państw-członków, a przynajmniej znacznie ułatwia jego ominięcie.

Od lat obserwuje się odchodzenie od zasady partnerstwa na rzecz dominacji Amerykanów w sojuszu. To głównie z ich kieszeni pochodzą pieniądze na organizację i utrzymanie globalnej sieci nasłuchowej ECHELON, a przechwycone dzięki niej dane trafiają najpierw do głównej siedziby NSA. Tam nadaje się im kategoryzację oraz stopień tajności, a następnie udostępnia innym członkom. Coraz częściej także Amerykanie wykorzystują swoich sojuszników jedynie do wstępnej obróbki danych analitycznych, gdyż strumień informacji jest tak szeroki, że NSA nie nadąża z ich analizą.

Pomimo tej ogromnej przewagi USA, korzyści płynące z członkostwa w sojuszu sprawiają, że wiele państw marzy o tym, aby dostać się do tego elitarnego klubu. Nie udało się to Francji Nicolasa Sarkozy’ego w 2007 roku, choć przez moment wydawało się, że będzie „szóstym okiem” sojuszu. Najprawdopodobniej nie powiedzie się to również Niemcom, bo entuzjazm Amerykanów ostygł, gdy tylko ucichło europejskie oburzenie rewelacjami Snowdena.

Paweł Chojnowski | Goniec.com
Fot: za Steve Rhodes, Creative Commons license

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

, , , ,
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

INFORMACJE I BIZNES

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.