Krystyna Skarbek. Kobieta – szpieg

To było zabójstwo z zazdrości – potwierdziło oficjalne śledztwo, ale śmierć Krystyny Skarbek wywołała falę plotek i domysłów nie tylko wśród powojennej społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii

Późnym wieczorem, 15 czerwca 1952 r. przed hotelem Shelbourne w zach. części Londynu zawyły policyjne syreny. Jeden po drugim zjechały się radiowozy. Na miejsce zbrodni pierwszy dotarł inspektor George Jennings. Ofiara leżała na podłodze i z całą pewnością nie żyła – stwierdził funkcjonariusz Scotland Yardu. Obok martwej kobiety leżał zakrwawiony nóż. Z pobieżnych oględzin wynikało, że zadano tylko jeden cios. Najprawdopodobniej prosto w serce. 54-latka nie miała szans. Sprawca, Dennis Muldowney, spokojnie czekał na przyjazd policji. Gdy inspektor zapytał, czy to on zamordował Christine Granville, odpowiedział: „Tak, zabiłem ją. Zabierzcie mnie stąd i załatwmy to szybko”.

Na przesłuchaniu okazało się, że ofiarę i sprawcę łączył romans. Para poznała się na jednym z rejsów statków pasażerskich, gdzie oboje byli stewardami. Atrakcyjna Polka zawróciła Muldowneyowi w głowie, ale jego uczucie szybko obróciło się w obsesję. Znajomi ofiary zeznali, że kobieta bała się nieobliczalnego Irlandczyka. Krystyna chciała odejść od zazdrosnego kochanka, ale ten nie zamierzał jej na to pozwolić.

Na jej pogrzeb na cmentarzu St. Mary w Kensal Green przyszło wiele osób, które pamiętały ją z czasów wojny. Dla nich była legendą: najlepszym agentem II wojny, ulubionym szpiegiem Churchilla. Według niektórych, jej śmierć to sprawka komunistów, celowe działanie Brytyjczyków albo zemsta jednego z licznych wrogów. Trudno było im uwierzyć w tak bezsensowną i prozaiczną śmierć kobiety, która wychodziła cało z najgorszych opresji.

Pierwsza w wywiadzie

Urodziła się 1 maja 1908 r. w Trzebnicy, w zubożałej rodzinie arystokratycznej. Po śmierci ojca, hrabiego Jerzego Skarbka, w 1930 r. wraz z matką, Stefanią Goldfeder, przeniosła się do Warszawy. W stolicy żyła beztrosko. Obracała się w kręgach artystów i pisarzy. Była piękna i zjawiskowa. Za namową przyjaciół wzięła udział w konkursie Miss Polonia, gdzie doszła do finału. Wkrótce po raz pierwszy wyszła za mąż za Gustawa Getticha, ale małżeństwo nie przetrwało roku. Drugiego męża poznała w Zakopanem. Z dyplomatą i podróżnikiem, Jerzym Giżyckim, wzięła ślub w 1938 r. Kilka miesięcy później wyjechali do Kenii, gdzie Giżycki dostał pracę w konsulacie. Tam zastała ich wojna. Będąc już w separacji oboje zdecydowali się przedostać do Francji, by walczyć z nazistami. Stamtąd 31-letnia Krystyna przeprawiła się przez kanał La Manche i zgłosiła do „Departamentu D” kierownictwa operacji specjalnych. Została przyjęta. Szkolenie ukończyła z wyróżnieniem, jako pierwsza kobieta w wywiadzie. Nauczyła się doskonale posługiwać bronią palną oraz nożem. Od tego czasu nie rozstawała się ze swoim sztyletem.

UBEZPIECZENIA W SZKOCJI
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Zabezpieczenie to podstawa.

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

PRACA DLA CIEBIE

Grupa “Profit Tree”, najczęściej wybierany broker finansowy wśród Polaków w Wielkiej Brytanii ogłasza rekrutację.

– konsultant/sprzedawca
– doradca finansowy i kredytów hipotecznych
(na terenie: cała Szkocja a także Londyn, Birmingham, Luton, Chetham, Southampton, Hull, Blackburn oraz okolice wspomnianych miast)

Wymagania:

» Niekaralność
» Uczciwe podejście do klienta i biznesu
» Język angielski nie jest konieczny ze względu na to, że większość naszych klientów jest z Polski lecz będzie dodatkowym atutem wysoki poziom motywacji do pracy oraz samodyscypliny komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Mile widziane doświadczenie w sprzedaży ubezpieczeń, inwestycji, itp.

Oferujemy:

» Profesjonalny rozwój poprzez bezpłatny program szkoleń. » Indywidualna ścieżka kariery. » Elastyczne godziny pracy. » Nielimitowane zarobki, których wysokość uzależniona jest od stopnia zaangażowania.

» Chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery i spróbować czegoś nowego?
» Chcesz się rozwijać, ale nikt wcześniej nie dawał Ci szansy?
» Masz dużo motywacji, aby zmienić coś w swoim życiu?
» To ogłoszenie jest właśnie dla Ciebie!

Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV lub kontakt telefoniczny:

Damian Bilinski
tel. 0737 6113 696
email: damian.bilinski@profittree.co.uk

profittree-finance_logo

Profit Tree Ltd
GLASGOW 33 Dalmarnock Rd
G40 4AA Profit Tree Biuro 104

Profit Tree Finance Limited – Company No. 0739547 Address: 26 Kilburn Place, Providence House, London, NW6 4QD, United Kingdom
Authorized and regulated by Financial Services Authority registration No. 553266
Registered under the Data Protection Act 1998 registration No. Z2824382
Tel. 0207 1833 604
office@profittreefinance.co.uk
www.ProfitTreeFinance.co.uk

DOBRE BIURO

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Spotkanie z Gestapo

W lutym 1940 r. została wysłana do Budapesztu, gdzie pod przykrywką pracy dziennikarskiej poznała innego polskiego agenta – Andrzeja Kowerskiego, z którym wkrótce nawiązała romans. Para kilka dni później została wysłana do okupowanej Warszawy. Tam Giżycka skontaktowała się z kierownictwem polskiej organizacji wywiadowczej „Muszkieterzy”. To od nich pochodziły cenne materiały, które agentce udało się wywieźć z Polski. Pośród nich mikrofilm, na którym widać mobilizację niemieckich wojsk do ataku na ZSRR. Krystyna przekroczyła granicę jeszcze trzy razy. Za każdym razem przeprawiając się przez słowackie Tatry. Podczas ostatniej wyprawy została zdemaskowana i cudem uniknęła aresztowania. Jej dokumenty jednak trafiły w ręce Niemców.

Wkrótce Węgry przystąpiły do koalicji państw faszystowskich. W styczniu 1941 para polskich agentów została zdemaskowana i aresztowana przez Gestapo. Podczas przesłuchania Krystyna zaczęła udawać, że źle się czuje. Przegryzła własny język i zaczęła pluć krwią. Podczas badań lekarskich udało się jej przekonać lekarzy, że jest chora na gruźlicę. Została zwolniona, podobnie jak Kowerski, z którym została aresztowana. Niemcy byli przekonani, że oboje są umierający.

Francuski ruch oporu

Agentka musiała opuścić Węgry, ale potrzebowała innej tożsamości. W brytyjskim konsulacie odebrała nowe dokumenty na nazwisko Christine Granville, którym posługiwała się aż do śmierci. Następnie przez Bałkany i Turcję przedostała się do Kairu. Już w tamtym czasie pojawiły się naciski za strony polskiej, by uziemić polskiego szpiega. Polacy podejrzewali, że współpracuje z Niemcami. Brytyjczycy jednak wysłali ją w okolice Aleppo, by opracowała plan wysadzenia mostu na Eufracie. Na Bliskim Wschodzie spędziła kolejne dwa lata wojny. Za wszelką cenę próbowała wrócić do czynnej walki. Udało się jej to, gdy kierownictwo agencji wywiadowczej objął Partic Howarth, z którym Christine miała romans.

W sierpniu 1943 r. została wysłana na tereny dzisiejszego Izraela. Przeszła szkolenie spadochronowe i radiotelegraficzne. Kilka miesięcy później została zrzucona w płd.-wsch. Francji. Jako Pauline Amand rozpoczęła pracę kurierki, przekazując informacje pomiędzy grupami francuskiego ruchu oporu. Gestapo deptało jej po piętach. Niemcy wyznaczyli pokaźną sumę pieniędzy za jej głowę, ale ona nic sobie z tego nie robiła. Gdy dowódca siatki, brytyjski szpieg Francis Cammaerts i dwóch innych agentów zostało aresztowanych, na kilka godzin przed egzekucją Polka wtargnęła do więzienia Gestapo i zdołała groźbami i łapówką przekonać oficera SS, by ich uwolnił. Innym razem polska agentka zadziwiła amerykańskich dowódców, gdy w okolicach przełęczy Larche zdołała namówić do dezercji 2 tys. Polaków siłą wcielonych do Wehrmachtu.

Casino Royale

W sierpniu 1944 r. Krystyna wróciła do Londynu. Za wszelką cenę chciała przedostać się do ogarniętej powstaniem Warszawy, ale otrzymała rozkaz wyjazdu do Kairu. Tam w kwietniu 1945 r. została zwolniona do cywila. Nie potrafiła się z tym pogodzić. Choć próbowała wielu sposobów, nigdy nie udało jej się wrócić do czynnej służby. Wojna się skończyła i umiejętności pięknej agentki nie były już nikomu potrzebne. Dla Brytyjczyków była zbyt polska. Nie mogła wrócić do własnego kraju, bo to oznaczałoby dla niej wyrok śmierci. Osiadła w Londynie.

W 1947 r. poznała Iana Fleminga, autora książek o słynnym Jamesie Bondzie. Według biografów autora, Iana oraz Krystynę połączył trwający blisko rok romans. Sześć lat później ukazała się pierwsza powieść Fleminga – „Casino Royale”, w której agent 007 zakochuje się w podwójnej agentce Vesper Lynd, według wielu, postaci wzorowanej na Christine Granville. Dla samej Krystyny powojenna rzeczywistość okazała się trudna. By związać koniec z końcem podejmowała się różnych prac. Była pokojówką, sprzedawczynią w sklepie Harrods, aż w końcu wylądowała na transatlantyku „Ruahine” w charakterze stewardesy, gdzie poznała kolejnego kochanka Dennisa Muldowneya, który okazał się jej zabójcą.

Sprawę morderstwa, które wstrząsnęło Wielką Brytanią, badał Scotland Yard oraz MI5. Oba raporty dowodziły, że doszło do zbrodni w afekcie. Irlandczyk został skazany na karę śmierci i powieszony 30 czerwca 1952 r.

Źródło | Paweł Chojnowski

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

UBEZPIECZENIA W SZKOCJI
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

DOBRE BIURO

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
PRACA DLA CIEBIE

Grupa “Profit Tree”, najczęściej wybierany broker finansowy wśród Polaków w Wielkiej Brytanii ogłasza rekrutację.

– konsultant/sprzedawca
– doradca finansowy i kredytów hipotecznych
(na terenie: cała Szkocja a także Londyn, Birmingham, Luton, Chetham, Southampton, Hull, Blackburn oraz okolice wspomnianych miast)

Wymagania:

» Niekaralność
» Uczciwe podejście do klienta i biznesu
» Język angielski nie jest konieczny ze względu na to, że większość naszych klientów jest z Polski lecz będzie dodatkowym atutem wysoki poziom motywacji do pracy oraz samodyscypliny komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Mile widziane doświadczenie w sprzedaży ubezpieczeń, inwestycji, itp.

Oferujemy:

» Profesjonalny rozwój poprzez bezpłatny program szkoleń. » Indywidualna ścieżka kariery. » Elastyczne godziny pracy. » Nielimitowane zarobki, których wysokość uzależniona jest od stopnia zaangażowania.

» Chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery i spróbować czegoś nowego?
» Chcesz się rozwijać, ale nikt wcześniej nie dawał Ci szansy?
» Masz dużo motywacji, aby zmienić coś w swoim życiu?
» To ogłoszenie jest właśnie dla Ciebie!

Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV lub kontakt telefoniczny:

Damian Bilinski
tel. 0737 6113 696
email: damian.bilinski@profittree.co.uk

profittree-finance_logo

Profit Tree Ltd
GLASGOW 33 Dalmarnock Rd
G40 4AA Profit Tree Biuro 104

Profit Tree Finance Limited – Company No. 0739547 Address: 26 Kilburn Place, Providence House, London, NW6 4QD, United Kingdom
Authorized and regulated by Financial Services Authority registration No. 553266
Registered under the Data Protection Act 1998 registration No. Z2824382
Tel. 0207 1833 604
office@profittreefinance.co.uk
www.ProfitTreeFinance.co.uk

POPULARNE TERAZ

/Autor

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!